Eesti vanglad lähevad eriolukorras üle viiepäevasele graafikule

 (14)
Vange hoitakse kambreis, rühmatööd ja jalutuskäigud on ära jäetud
Viru vangla
Viru vanglaFoto: Andres Putting

Alates tänasest töötavad vanglad uue graafiku järgi nii, et valvurid on töö juures viis päeva järjest ning veedavad ka tööpäevale järgneva puhkeaja vanglas. Uue töökorralduse eesmärk on ennetada viiruse levikut vanglatesse, et kaitsta vangide elu ja tervist.

Asjatundjad on sellist töökorraldust soovitanud nii vanglatele kui ka hooldekodudele, et vältida riskirühma kuuluvate inimeste nakatumist viirusesse.

„Mida rohkem inimesi vanglas ringi liigub, seda enam peame kartma, et viirus siin levima hakkab. Oleme väga tänulikud neile töötegijatele, kes olid valmis oma plaanid ringi tegema. Meie inimesed saavad aru, mis olukord riigis praegu on ja et see võib ka palju hullemaks minna, kui me kõik ei pinguta,“ ütles justiitsministeeriumi vanglate asekantsler Priit Kama.

Muudatuse järgi jagatakse vangla töökorralduslikult kaheks. Viis päeva järjest hakkavad tööl käima need ametnikud, kes töötavad vangide eluosakondades. Administratiivhoones, välisvalves ja avavanglas jätkatakse tööd tavapärastel aegadel. Kogu vangla territooriumil võivad oma tööülesannete tõttu liikuda vaid meditsiinitöötajad.

Vanglaametnikud on viiepäevastesse vahetustesse valitud vabatahtlikkuse alusel. Vanglad on juba sõlminud kokkulepped esimese kahe viiepäevase vahetuse liikmetega.

Vanglates on umbes 300 HI-viiruse ja ligikaudu 700 C-hepatiidi kandjat ning mitmeid teisi, kelle viirusesse nakatumine võiks osutuda eluohtlikuks. Kuna kriitilises seisus vangid tuleks viia tsiviilhaiglate intensiivraviosakondadesse, kuhu võib lähiajal jõuda niigi palju abivajajaid, siis on oluline, et vangide haigestumine seal olukorda veelgi pingelisemaks ei muudaks.

Seotud lood:

Selleks et viirus ei jõuaks vanglatesse, ei võeta eriolukorra ajal vastu vangide külalisi. Inimesi hoitakse kambrites ning ära on jäetud rühmatööd ja jalutuskäigud.

Et aega sisukamalt kasutada, on vangidele toodud rohkem lugemisvara, ristsõnu ning hangitud juurde uusi telekanaleid. Samuti saavad nad mitmekesisemat toitu ja kõigil on võimalik pidada lähedastega telefonikõnesid.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!