Delfile antud intervjuus tõdes päevast päeva erinevate lõhkekehadega kokku puutuv Pugonen, et enamik Eestis liikvel olevaid granaate on peamiselt pärit ajast, kui Nõukogude Liidu väed siit lahkusid.
"Demineerimiskeskus on sellel aastal teinud kahjutuks üle 300 granaadi. Ja kui me võtame nüüd need, mida on 20 aasta jooksul justnimelt kriminaalsel teel kasutatud, siis rõhuv enamus sellest pärineb kahjuks endise Nõukogude Liidu armee varudest. Ehk kui see armee siit välja liikus, siis küll neid müüdi, visati ära, pandi kuhugi ära ja paratamatult staažikamal kriminaalil võib veel nii mõndagi sellest ajast kodus olla," ütles Pugonen.
Ründegranaadid ja kaitsegranaadid
Pugoneni sõnul on levinuim granaatide liigitus ründe- ja kaitsegranaadid, kusjuures ründegranaadi sõna ütleb ise ära, milleks see on mõeldud - ründamiseks. "Ehk sisuliselt sõjategevuses üks pool liigub tavaliselt edasi ja kasutab granaati vaenlase sekka viskamiseks. See tähendab seda, et granaat peab maksimaalselt tekitama kahju, aga võimalikult väiksel alal, sest viskaja ise ei tohi vigastada saada," kirjeldab Pugonen.
Kaitsegranaat seevastu teeb suures raadiuses kahju, ent seda heidetakse tavaliselt varje tagant. See toodab küll kolm korda rohkem kilde, ent ka suuremal maa-alal, seega need killud hajuvad.
Mis puutub aga Lasnamäel toimunud juhtumisse, siis ei ole tegelikkuses Pugoneni sõnul vahet, kas tegemist on ründe- või kaitsegranaadiga, sest korterisse heidetuna teevad mõlemad palju kahju.
Loterii eluga
Granaatide poolt põhjustatud vigastuste ulatus oleneb demineerimiskeskuse juhataja sõnul aga paljudest teguritest: kuhu lõhkekeha täpsemalt kukub, millal seda märgati, mida tehti pärast märkamist jne.
"Granaat ei ole nagu automaatrelv, mis laseb ühesuguseid kuule ja need lendavad ühesuguselt sirge trajektoori ja algukiirusega. Granaadil tekivad tuhandeid kilde, mis kõik on eri suuruse, kuju ja trajektooriga. Ja teine asi: oleneb palju ka sellest kuhu tabamus saadakse. See on tegelikult loterii eluga - kas rasked vigastused, kerged vigastused, surm või eluga pääsemine," selgitas Pugonen.