DELFI FOTOD, VIDEO JA BLOGI: Assar Pauluse kohtuistung katkestati, sest ratastoolis kohtualuse tervis ei pidanud vastu

 (148)

Harju maakohtus algas täna kohtupidamine Eesti allilmaliidriks peetava Assar Pauluse ja väidetavalt tema juhitud kuritegelikku ühendusse kuulunud mitmekümne inimese üle.

Riigiprokuratuuri süüdistusega astusid kohtu ette kokku 26 inimest ja kaks ettevõtet.

Süüdistuse kohaselt juhtis Assar Paulus (52) alates 2006. aasta algusest püsiva ülesannete jaotusega kuritegelikku ühendust, mille tegevus oli suunatud varalise kasu saamise eesmärgil nii narkokuritegude ja väljapressimiste kui ka majandusalaste ning isikuvastaste kuritegude toimepanemisele.

Kuritegeliku ühenduse juhtimine või sinna kuulumine, ühiskassa, inimkaubandus, väljapressimine, rahapesu on ainult mõned märksõnad, mis käivad läbi Assar Pauluse ja tema jõugukaaslaste kriminaalasjast.

Paulust on peetud siinse kuritegeliku ilma autoriteedilt teiseks meheks Nikolai Tarankovi järel.
Kõik süüdistatavad ütlesid kohtus, et süüdistuse sisu on neile arusaadav, kuid süüdi nad ennast ei tunnista.

Kohus pidi pärastlõunal jätkama kaitsekõnede kuulamisega. Enne nende juurde jõudmist arutati läbi Rainar Soo ja Andres Vaigu personaalküsimused. Kuigi Soo osas jõuti kiirelt kokkuleppele, siis Vaigu osas läks asi keerulisemaks. Ta ütles, et ta pole tervislikel põhjustel võimeline niivõrd pikki päevi kohtus vastu pidama.

Ratastoolis Andres Vaigu seisund ei luba tal pikki päevi kohtus istuda Foto: Andres Putting

Pärast pikka kohtuniku, Vaigu, prokuöri ja Vaigu kaitsja vahelist artuelu otsustati, et istung katkestatakse tänaseks ning Vaigu osas võetakse otsus vastu homme hommikul.

Assar Pauluse kohtuasi
https://www.delfi.ee/news/paevauudised/krimi/suudistaja-avakone-assar-pauluse-ja-tema-jougu-kuritegudest-inkassoteenus-katuse-pakkumine-raige-orjapidamine?id=71672925
Harju maakohtu esindaja andis Delfile teada, et õiglase kohtupidamise huvides pole otseblogi pidamine lubatud. Assar Pauluse kohtuasja kajastatakse edaspidi Delfi ja Eesti Päevalehe uudistena.
Kui Reitsak räägib orjast, keda Soo ja Vaik väidetavalt pidasid, ajas see Vaigu naerma. Prokuröri sõnul peksti, mõnitati ja alavääristati kannatanut.
Süüdistuse järgi juhendas ühenduse tegevust Lõuna-Eestis Andres Vaik, kellele allusid Rainar Soo, Siim Subi, Alo Paluoja, Aire Urbanovitš, Peeter Kurg ja Mati Kullamäe.
Lisaks koordineeris Reitsaku hinnangul Paulus ka Sivart Saarmanni ja Virgo Raudseppa, kes hoolitsesid ühiskassasse raha toomise eest, mille eest tagati kuritegelikku ühendusse kuuluvate inimeste lähedaste heaolu ajal, mil nad võisid vangis olla.
Baškirovit kohtu all pole, sest ta on Lätis süüdi mõistetud suure koguse hašiši käitlemise eest.
Prokuratuuri hinnangul koordineeris Peep Havik Erik Meierit, German Svetšnikovi, Gennadi Starodubtsevit ja Andrei Baškirovit.
Pauluse inkassoteenust pakkusid süüdistuse kohaselt Ats Pärnaste, Taago Vool, Jaanus Kivimaa, Ragnar Toom ja Rünno Kristjuhan.
Reitsaku hinnangul käivitasid Assar Paulus, Andres Vaik ja Peep Havik kuritegeliku ühenduse juba 2006ndal aastal.
Samal ajal kui Reitsak käivitab oma Powerpoint'i esitluse, paneb Assar Paulus ette prillid, et prokuröri avakõnet jälgida.
Prokurör Reitsak alustab avakõnega.
Üks kaitsjatest teeb ettepaneku tagastada Capital Inkassole lauaarvuti, mis uurimise ajaks ära võeti. Prokurör leiab, et seda asitõendina ei tohiks tagastada. Kohus otsustab, et kaitsja saab teha arvutis olevatest failidest koopia, ent arvutit ennast ei tagastata.
Kohtunik Liivo otsustab Soo hetkel sellest kohtuasjast eraldada.
Kohtuvaidlus läheb kirglikuks juba vaidluses selle üle, kas Soo peaks osalema kohtuprotsessis mingil kujul või tuleks ta eraldada. Kaitsjate ja prokuröri vaheline vaidlus on väga hasartne.
Prokurör Kati Reitsak teeb ettepaneku Soo sellest kohtuasjast eraldada. Ülejäänud kohtualuste kaitsjad Sven Sillar ja Küllike Namm ütlevad, et nemad oleksid sellise korralduse vastu.
Kohus kuulab hetkel ära Rainar Soo kaitsjat, kes selgitab, miks Sood kohtusaalis pole ning kuidas teda üldse oleks võimalik kohtupidamisse kaasata.
Lõpuks saabus kohtusaali ka kohtunik Piret Liivo. Ainukesena pole kohtualustest täna tervislikel põhjustel kohal Rainar Sood.
Kuigi süüdistatavate pingis istub üheksa inimest, on kohtualuseid saalis siiski rohkem. Mõned neist istuvad auditooriumi esimeses reas. Nende selja taga, teises reas, istub ka mitu relvastatud politseinikku.
Liivalaia kohtumaja kõige suurem saal, saal 103, on samuti rohkelt inimesi täis. Süüdistatavate pingis istub kokku üheksa inimest. Kõige ääres istub Assar Paulus, kes oma olekult on vana rahu ise. Tema kõrval kohe on ka Ats Pärnaste. Teisel pool pikka pinki istub Andres Vaik, kes on tuntud ka kui Ratastooli-Andu. Vaik räägib elavalt juttu kaitsja Sven Sillariga.
Kohtuistungi algus on veninud juba üle poole tunni, sest kohtusaali sisse lasti inimesi läbi turvakontrolli vaid ühekaupa.
Harju maakohtu Liivalaia kohtumaja esimene korrus oli täna kella kümne paiku paksult inimesi täis. Kohal olid nii kohtualuste 23 kaitsjat, prokurör Kati Reitsak ja tema meeskond, rohkelt ajakirjanike, kohtualuste lähedasi ning muid huvilisi.
Täna kell 10 algab Harju maakohtus kohtupidamine Eesti allilmaliidriks peetava Assar Pauluse ja väidetavalt tema juhitud kuritegelikku ühendusse kuulunud mitmekümne inimese üle. Delfi on kohtuistungil kohal ja kajastab seda otse!