DELFI FOTOD: Kirjaskandaali võtmeisik Ivor Onksion ilmus kohtusse

 (17)
Toobali ja Laasi kohtuasi
Mobiilifoto: Risto Veskioja, Delfi

Harju maakohus arutab tänasest riigikogu liikmete Priit Toobali, Lauri Laasi ning erakirju väidevalt Keskerakonda tassinud Ivor Onksioni süüasja. Paraku oli just kohtuasja üheks võtmeisikuks peetav Ivor Onksion see, kes avaistungile kohale õigeks ajaks ei ilmunud ning saabus alles südapäevaks.

Suure meediatähelepanu all alanud istungi algus venis täna pool tundi, kuna nii kaitsjad kui ka prokurör üritasid saada Onksioniga kontakti. Paraku tulutult, kuna mees ei vastanud oma telefonile.

Kohtunik oli kaitsja tegevusest ja Onksioni kohtusse mittekutsumisest hämmingus.

Prokuröri Inna Ombleri sõnul olid süüdistajad kindlaks teinud, et Onksion, kes on töötanud Püha Miikaeli koolis matemaatikaõpetajana, oli läinud andma eratunde, mistõttu on tema telefon välja lülitatud. Hiljem aga sai prokuratuur kontakti selle kooli direktoriga, kuhu Onksion oli läinud tunde andma ja sealt öeldi, et mees ei ole sinna jõudnud. Prokuratuuri sõnul on nad võtnud kasutusele kõik meetmed, et Onksion esimesel võimalusel kohtusse toimetada.

Kui kohtunik küsis Onksioni kaitsjalt, et kas ta on mehe ikka kutsunud kohtuistungile, siis ütles advokaat, et ta ei mäleta täpselt, kas ta ütles oma kliendile aja ja koha. Kaitsja väitel oli neil sellest korduvalt küll juttu olnud, kuid detaile ta ei mäletanud.

Kuna Onksion istungile ei ilmunud, siis tegi prokurör ettepaneku teha kohtus vaheaeg, kuni on kontakt mehega saavutatud. Kohus kuulutaski täna keskpäevani vaheaja ja kohustas kaitsjaid ning prokuratuuri tegema endast kõik võimaliku, et Onksion kohale toimetada.

Seotud lood:

Südapäeval alanud istungil oli Onksion kohal.

Onksion põhjendas enda mitteilmumist kohtule sellega, et oli oma igapäevast tööd tegemas ning nimetatud protsess olevat juba pikalt kestnud.

Riigiprokuratuur esitas tänavu aprillis keskerakondlastest riigikogu liikmetele Priit Toobalile ja Lauri Laasile süüdistuse kuriteos ning saatis nende kriminaalasja kohtusse. Lisaks on kohtu all ka Ivor Onksion ning juriidilise isikuna Keskerakond.

Toobal ja Laasi said süüdistuse eraviisilisele jälitustegevusele ja sõnumisaladuse rikkumisele kihutamises ning Toobalit süüdistatakse lisaks veel dokumendi võltsimises.

MTÜ Eesti Keskerakond võltsis süüdistus kohaselt dokumente juriidilise isikuna ning Ivor Onksion sai süüdistuse eraviisilises jälitustegevuses ja sõnumisaladuse rikkumises.

Süüdistuse järgi kallutasid Toobal ja Laasi Ivor Onksioni eraviisilisele jälitustegevusele ja sõnumisaladuse rikkumisele ehk mahitasid teda ebaseaduslikult sisenema Hannes Rummi (SDE) meilikontole ja edastama neile seal olevaid e-kirju. Kaitsepolitsei uurimise järgi olevat Onksioni toodud kirjades sisalduv info jõudnud isegi Savisaareni, kirjutas Eesti Ekspress.

Keskerakonna peasekretär Priit Toobal sai ka süüdistuse selles, et ta võltsis viit Keskerakonna kassa sissetuleku orderit, mis kajastavad tegelikkuses mitte toimunud sularahaannetusi kokku 11 030,28 eurot.

Riigikogu võttis 27. märtsil õiguskantsler Indrek Tederi ettepanekul riigikogulastelt Toobalilt ja Laasilt saadikupuutumatuse, et riigiprokuratuur saaks neile esitada süüdistuse ja nende kriminaalasja kohtusse saata.