BLOGI, FOTOD ja VIDEO: Prokuratuur: 14aastase Narva koolitüdruku Darja tappis tuttav noormees, surma põhjus oli lämbumine

 (91)

Täna kell Ida prefektuuri kriminaalbüroo juht Tarvo Kruup ja Viru ringkonnaprokuratuuri juhtivprokurör Margus Gross pressikonverentsil ülevaate kriminaalmenetlusest, milles uuriti 14-aastase Darja surma eelmisel aastal.

Viru ringkonnaprokuratuuri juhtivprokurör Margus Gross ütles, et kahtlustavana kinni peetud kaks Narvast pärit 1997. aastal sündinud noormeest, üht kahtlustatakse tapmises ja teist tapmise varjamises. Ohver ja kahtlustatavad olid omavahel tuttavad.

„Tüdruku surma põhjus oli lämbumine ja on alust neid noormehi tüdruku surmaga seostada. Surm leidis aset Pähklimäe terviseraja läheduses," ütles Gross. Tema sõnul ei ole tuvastatud, et juhtunuga oleks olnud seotud alkohol või narkootikumid.

Prokurör ütles, et mõlemad noormehed on varem kriminaalkorras karistatud. Noormees, keda kahtlustatakse tapmises, kannab hetkel varasema kuriteo, röövimise eest vanglakaristust, ja see on ka põhjus, miks ei ole taotletud tema vahistamist seoses tapmisega. Teise noormehe puhul – keda kahtlustatakse tapmise varjamises - on tõkendina kehtestatud elukohast lahkumise keeld. Teda on varem kriminaalkorras karistatud kehalise väärkohtlemise eest.


Ida prefektuuri kriminaalbüroo juhi Tarvo Kruubi sõnul ei olnud sündmuskohal nähtavaid vägivalla tundemärke, mis oleksid viidanud sellele, mis surma põhjustas. Uurimise käigus määrati rida ekspertiise, tehti väga palju ülekuulamisi ja töötati andmetega, seal hulgas nii telefonioperaatorite info kui ka linna vidseosalvestistega.

Seotud lood:

Kruubi sõnul jõuti põhiversioonile – et need kaks noormeest on tüdruku surmaga seotud – lähedale juba väga varakult. „Pidasime möödunud aasta detsembris nad kahtlustatavana kinni ja kahtlustasime neid siis surma põhjustamises ettevaatamatusest. Selleks hetkeks polnud piisavalt tõendeid, et väita, et tegu oli tahtliku tapmisega. Noormeeste ülekuulamisega lootsime tõele lähemale jõuda. Aga tol hetkel polnud ekspertiisitulemusi, mis täna on, ja noormehed vabastati.“

Kruubi sõnul jätkati siiski tööd sama versiooniga, ehkki kontrolliti põhjalikult ka teisi. Maikuus esitas politsei ühele noormehele kahtlustuse tapmises ja teisele tapmise varjamises. Siis aga oli vaja teha veel ekspertiise ja kõik ekspertiisitulemused laekusid alles suve lõpus.

„See oli väga keeruline uurimine. Oli rida nüansse, mis panid proovile nii uurijaid, prokurörid kui eksperdid. Meil oli väga hea koostöö, aga uurimise põhiroll jäi kanda kriminaalpolitseinikele, kes kasutasid oma oskusi inimeste lugemisel ja vaistu järgides suudeti koguda väga olulisi tõendeid,“ sõnas Kruup.

„Raskus seisneb selles, et ta leiti viis päeva pärast kadumist. On väga raske leida tõendeid vabast loodusest ja see on suur ime, kui need leitakse. Alati teeb uurimise keeruliseks, kui ei ole kohe võimalik hinnata, mis täpselt juhtus. Sündmuskohal ei leidnud vägivalla tundemärke, mis võinuks surma põhjustada,“ selgitas ta.

Kruup lisas, et juba alguses oli teada, et tegu polnud juhusliku ohvriks langemisega, vaid ohver tundis noormehi.

Juhtivprokurör Gross ütles, et praeguseks on noormeestelt saadud täpsemaid ütlusi, kui nad uurimise alguses andsid, kuid ei öelnud otsesõnu, kas nad on end süüdi tunnistanud. Ta ei täpsustanud ka, mis asjaolud ja sündmused tapmiseni viisid, kuid ütles, et tütarlast ei viidud Pähklimäele vägivaldselt.

Margus Grossi sõnul ei olnud selle kuriteo lahendamine ainult uurimisgrupi, vaid terve politsei, ekspertide ja prokuratuuri auasi. „On hea, et saame täna vastata Narva kogukonnas muret teinud küsimustele. Noore inimese surm on alati traagiline ja seda me muuta ei suuda, kuid meie võimuses on teha selgeks juhtunu asjaolud ning seda oleme praeguseks ka teinud,“ ütles Gross.

Nüüd on kriminaalmenetlus antud üle prokuratuurile ja valmis kohtulikuks uurimiseks, minimaalselt võtab kohtusse jõudmine prokuröri kinnitusel aega ühe kuu.

14-aastase Darja surma uurimise kokkuvõte
https://www.delfi.ee/news/paevauudised/krimi/peaprokuror-darja-tapmise-juhtumist-meie-jaoks-ei-ole-veel-too-loppenud?id=75655339
Kas noormehed on Narva elanikud? Gross: nad on... jah, nad on Narvast pärit.Selle küsimusega pressikonverents lõppeb.
Gross: üks noormees on karistatud röövimise eest, sel aastal karistati nende eest ja teist on karistatud kehailse väärkohtlemise eest, mis oma olemulselt on teise astme kuritegu.
Gross: suurema tähelepanu all on kuriteod, kus tapetakse alaealine tütarlaps
Kruup: vihje lähedastel oli, et tüdruk on kadunud, asusime kontrollima eri versioone, aga see oli üks konkreetne vihje.
Gross: tahaksin öelda, et uurimine jõuab kohtusse lähiajal, minimaalselt võtab see aega üks kuu.
Kas juhtunuga on seotud narkootikumid? Gross: ei ole tuvastanud, et et juhtunuga oleks seotud alkohol või narkootikumid
Kas jõudis Pähklimäele vabatahtlikult? Gross: tütarlast ei viidud Pähklimäele vägivaldselt.
Gross: tapmise täpset koha kohta ei täpsusta. Avame tõendite pagasi kohtus.
Kruup: ei saa rääkida, mida me täpselt leidsime või ei leidnud. Üht-teist leidsime, need aitasid meid edasi ja see on töövõit.
Gross: ei saa täpsemalt avada, mis tapmiseni viis. Eelnenud ja järgnevad sündmused on kõik tõenditena olulised ja jätame need kohtusaali.
Gross: Surma põhjus oli lämbumine
Kruup: Raskus tuleneb sellest, et ta leiti viis päeva pärast kadumist. See on väga raske, leida tõendeid vabast loodusest ja see on suur ime, kui need leitakse. Alati teeb uurimise keeruliseks, kui ei ole kohe võimalik hinnata, mis täpselt juhtus. Sündmuskohal ei leidnud vägivalla tundemärke, mis võinuks surma põhjustada
Millise kuriteo eest on noormees kinni? Gross: Süüdi mõistetud röövimises ja kannab selle eest karistust
Kas on end süüdi tunnistanud? Gross: kinnitan, et nad on oma ütlused andnud täpsemalt ja põhjalikumalt, ,kui eelmise aasta detsembris
Gross: noormehed on andnud ütlused ja selgitused, nende väiteid on kontrollitud ja võrreldud neid teiste tõenditega. 
Vastus: tüdruk tapeti. Pähklimäe lähedal
Ajakirjanik: mis tähendab, et ei olnud juhuslik - Kruup: pidasin silmas, et ohver ja kahtlustatavad olid omavahel tuttavad.
Meie jaoks oli vaja välistada oht teistele inimestele. Linnas levis igasugu kuuldusi, aga juba alguses oli politseile teada, et tegemist ei olnud juhusliku ohvriks langemisega ja meil on selle kohta tõendeid.
See oli väga keeruline uurimine. Oli rida nüansse, mis pani proovile nii uurijaid, prokuröre kui ekspertiise ja meil oli väga hea koostöö, aga uurimise põhiroll jäi kanda kriminaalpolitseinikele, kes kasutasid oma oskusi inimeste lugemisel ja vaistu järgides suudeti koguda väga olulisi tõendeid. 
Vaja oli veel teha toiminguid ja saada ekspertiisivastuseid. Aus vastus on see, et kõik vastused laekusid alles suve lõpus. Nüüd on kriminaalmenetlus antud üle prokuratuurile ja valmis kohtulikuks uurimiseks.
Maikuus esitasime ühele noormehele kahtlustuse tapmises ja teisele tapmise varjamises.
Püstitati ka teisi versioone, mida kontrolliti põhjalikult, kuid need ei leidnud kinnitust
Aga versioon ,et nemad on surmaga seotud, jäi põhiversiooniks, uurimine jätkus.
Pidasime möödunud aasta detsembris nad kahtlustatavana kinni ja kahtlustasime surma põhjustamises ettevaatamatusest. Selleks hetkeks polnud piisavalt tõendeid, et väita, et tegu oli tahtliku tapmisega. Noormeeste ülekuulamisega lootsime tõele lähemale jõuda. Aga tol hetkel polnud ekspertiisitulemusi, mis täna on, ja noormehed vabastati.
Jõudsime väga lähedale põhiversioonile: need kaks noormeest on Darja surmaga seotud
Jätkasime info kogumist, väga palju oli ülekuulamisi, töötati ka andmetega, sh telefonioperaatorite omadega, ja töötati läbi linna videosalvestisi
Määrati kohtuarstlik ekspertiis ja rida muid ekspertiise, sest sündmuskohalt leiti arvestataval määral asitõendeid.
Sündmuskohast: ei olnud vägivalla tundemärke, mis oleksid viidanud sellele, mis põhjustas surma.
Politsei asus uurima, mis juhtus, miks juhtus, kas keegi oli selle surmaga mingil viisil seotud ja kui siis kes. Samal ajal jätkati tööd Darja otsingute ajal kogutud informatsiooniga, mida oli parajal määral et püstitada versioone.
Enne oli politsei alustanud kriminaalmenetlust, lähedustelt laekus info, et temalt võidi võtta ebaseaduslikult vabadus.
9. detsembril laekus info, et Darja on leitud, kahjuks surnuna. Leiti Narvast Pähklimäe terviseradade ümbrusest.
Teate Darja kadumise kohta saime 5. detsembril, kadunuks oli ta jäänud päev varem, eelmisest õhtust. Lähedased, tuttavad ja politsei asusid Darjat otsima.
Mida oleme välja selgitanud, kronoloogiliselt.
Üht noormeest kahlustakse tapmises, teist tapmise varjamises.
Oleme kindlaks teinud asjaolud ja valmis kohtu ette saatma kaks noormeest
Tarvo Kruup: Darja surm võis arusaadavatel põhjustel külvata hirmu, mõistan inimeste huvi uurimise käigu vastu.
Teise isiku puhul on tõkendiks valitud elukohast lahkumise keeld.
Noormehi on kriminaalkorras karistatud. Noormees, keda kahtlustatakse tapmises, kannab praegu varasema kuriteo eest karistust, sel põhjusel ei ole taotletud tema vahistamist tapmisega seoses.
Margus Gross: tüdruku surma põhjus oli lämbumine ja on alust neid noormehi tüdruku surmaga seostada. Surm leidis aset Pähklimäe terviseraja läheduses.
Viru ringkonnaprokuratuuri juhtivprokurör Margus Gross: kahtlusatavana on kinni peetud kaks 1997. aastal sündinu noormeest. Ohver ja kahtlustatavad olid omavahel tuttavad. 

14-aastane Darja jäi kadunuks mullu 4. detsembri õhtul kella 19 paiku Narvas Rahu tänava piirkonnas. Tema surnukeha leiti 9. detsembril veidi pärast keskpäeva Narvast Äkkeküla asumi metsatukast. 16. detsembril maeti Darja Riigiküla kalmistule.

Politsei ja prokuratuuri esindajad kinnitasid toona, et pole alust kahtlustada, nagu oleks Darja surnud vägivaldset surma. Kriminaaluurimine toimus algselt seadusevastase vabaduse võtmise paragrahvi alusel.