USA maastikupõlengute suits jõuab uuel nädalal Eesti õhku saastama

 (116)
USA-WILDFIRES/
USA-WILDFIRES/Foto: RINGO CHIU, REUTERS

Ameerika Ühendriikide läänerannikul möllavate suurte tulekahjude suits liigub üle Atlandi ookeani Põhja-Euroopa suunas ning võib lähipäevade sees jõuda ka Eestisse siinset õhukvaliteeti mõjutama.

Meie suunas liikuvast suitsupilvest annavad tunnistust ilmaprognoosides kasutatavad Copernicuse atmosfääri seireteenistuse satelliidipildid, teatas keskkonnaagentuur.

Teadaolevalt on juba pea kuu aega kestnud hiigeltulekahjude tulemusel eraldunud atmosfääri muuhulgas rohkem kui 30 miljonit tonni süsinikdioksiidi. Tulekahjud paiskavad atmosfääri nii palju saastet, et suitsupilvi võib kohata isegi enam kui 8000 km kaugusel.

„Maastikupõlengutest eraldub peamiselt CO2 ja veeaur. Lisaks tekivad osakesed (sh tahm), süsinikoksiidid, lenduvad orgaanilised ühendid, lämmastiku- ja väävliühendid jt ühendid. Maastikupõlengutest tulenev saaste sõltub tulekahju kestusest ja intensiivsusest, põlenud ala kogupindalast ning põlenud taimede liigist ja kogusest. Hetkel Californias toimuvate maastikupõlengute puhul on CO2 heide hinnanguliselt juba praegu suurem kui elektrijaamadest pärinev heitkogus,“ kommenteeris Keskkonnaagentuuri andmehalduspetsialist Elo Mandel.

Mandeli sõnul võib saaste olenevalt ilmast ja hajumistingimusest kanduda tegelikust tulekahju kohast väga kaugele. Osakesed on ohtlikud meie tervisele, põhjustades kopsu ja südame veresoonkonnahaigusi. Samuti mõjutavad saasteained atmosfääris pilvede kujunemist ning sademete tekkimist. Teadaolevalt on suur osa USA lääneranniku massiivsetest maastikupõlengutest saanud alguse välgulöökidest, mis on hea näide sellest, kuidas ilmastikunähtused on põhjustanud õhusaaste allikate tekke.

Seotud lood:

Praeguste õhuseirevaatluste tulemusel pole Eestis mingeid ohtu tekitavaid ilminguid täheldatud. Reaalaja andmeid on võimalik jälgida kahest allikast- Eesti andmed on nähtavat siit.

Keskkonnaagentuur kasutab kaugseiret ning antud juhul on agentuur tegelenud CAMSi (Copernicus Athmosphere Monitoring Service) mudelite prognoosi jälgimisega. Esialgse prognoosi järgi võivad tõusta CO kontsentratsioonid esmaspäevaks, 21. septembriks.

Maastikupõleng USAs

Maastikupõlengud California, Oregoni ja Washingtoni osariikides on lõõmanud ligi kahel miljonil hektaril ja tapnud alates augusti algusest vähemalt 36 inimest.

Et USA lääneranniku mõnedesse osadesse on lõpuks saabumas vihm, loodavad tuletõrjujad lõpuks surmavatele maastikupõlengutele piiri panema hakata. Põlengud on sundinud sel nädalal tuhandeid inimesi evakueeruma.

Suurem osa vihmast sajab alla Kaskaadide mäestiku läänenõlvadel, täpselt seal, kuhu Oregoni metsandusameti tuletõrjeülem Doug Grafe seda sooviski, vahendab CNN.

Vihma on lubatud Oregoni ja Washingtoni osariikide mõnedesse osadesse, aga seda on vähe oodata Californias, kus võimud hoiatasid, et kuumad ja kuivad tingimused suurendavad nädalavahetusel tuleohtu veelgi.

Californias on sel aastal põlenud juba ligi 14 000 ruutkilomeetrit, hukkunud on 25 inimest ja sajad kodud on hävinud.

Eile anti uued evakueerimiskorraldused Lõuna-California nendele osadele, mida ähvardab Bobcati põleng, mis on hävitanud üle 200 ruutkilomeetri.

Tegemist on ühega umbes 59 kontrolli alt väljas olevast suurest põlengust USA läänerannikul, teatas USA riiklik ametkondadevaheline tuletõrjekeskus.

Kokku on kolmes osariigis põlenud üle 23 000 ruutkilomeetri ja hukkunud on vähemalt 34 inimest.

Loe põlengutest lähemalt siit.