Vseviov Tõnismäe memoriaalist: vaja on mälestada kommunismi ohvreid, mitte tekitada mälestusmärkide vastast võitlust

 (69)
David Vseviov
David VseviovFoto: Siim Lõvi

Ajaloolane David Vseviov nõustub presidendi ettepanekuga, et Tõnismäele Pronkssõduri kohale uut mälestusmärki püstitada ei tohiks.

Vseviovi sõnul ei tähenda see, et mälestusmärk on tänaseks teisaldatud seda, et inimesed selle endist asukohta veel aastakümneid sellega ei seostaks.

"See poleks mõistlik, sest sellel platsil on juba kinnistunud sümboolne tähendus. Inimesed pole unustanud, milline ausammas seal oli, see jääb väga pikaks ajaks seda kohta kummitama, keda positiivselt, keda negatiivselt. Kummitavaid kohti ei ole vaja näppida," tõdes Vseviov.

Ta rõhutas, et kommunismi ohvrite mälestise rajamine Tõnismäele tekitaks endise ja uue monumendi vastase võitluse. "Meil on vaja mälestada kommunismi ohvreid, mitte tekitada mälestusmärkide vahelist võitlust. Seda pole ju kellelegi vaja. See, et seal praegu kasvavad lilled ja põõsad, on leppimise märk. Ja mälestamine vajab rahu ja vaikust ka uue monumendi puhul," kommenteeris Vseviov.

Ta meenutas, et ausammaste teisaldamine on olnud tüüpiline läbi inimkonna ajaloo, eriti siis, kui ühe diktaatori ausammas asendatakse teisega. "Meil ju seda vaja ei ole," leidis ta.

Alternatiivsete mälestuspaikade üle Vseviov ei spekuleerinud, kuid märkis, et linnas ju ruumi jagub.