Vseviov: demokraatias pettumine ohustab Eesti eksistentsi

 (110)
Vseviov: demokraatias pettumine ohustab Eesti eksistentsi
Foto: Sven Arbet

Kui rahvas on pettunud ühes poliitikus või parteis, on see poliitiku või partei probleem, aga kui pettutakse demokraatias, on see oht Eesti eksistentsile, ütles ajaloolane ja Harta 12 allakirjutanu David Vseviov.

Vseviov rääkis ETV saates "Kahekõne", et ajalool on komme korduda, sest teatud situatsioonides hakkavad inimesed käituma sarnaselt. Kui milleski pettutakse, siis need arenguetapid alates rahulikust reaktsioonist kuni revolutsioonilise murranguni on läbi käidud nii Prantsuse revolutsiooni kui 1917. aasta murrangu ajal, vahendab ERR Uudised.

"Mõnikord, kui inimesed pettuvad demokraatias /.../ on väga suur oht, et nad pöörduvad autoritarismi. Tuletame meelde meie saatust 1939. aastal," sõnas Vseviov.

 Vseviov võrdles võimude ja rahva suhet õppejõu ja tudengi omaga - kui viia see võrdsele tasandile, edenevad asjad palju paremini, praegu ei saa aga paljud inimesed enam aru, mida võimud teevad.

"Kahju, sest majanduse vallas ja mõnes teises tehakse ju häid asju, kõik ei ole ju halvasti, aga üldine suhtlemisstiil uputab ka need asjad ära," nentis ajaloolane.