Vormsis otsitakse lahendust Rootsi viidud kirikuvarade osas

 (1)
Vormsis otsitakse lahendust Rootsi viidud kirikuvarade osas
Foto: Andres Putting

Neljapäeval on Vormsi Püha Olavi kiriku taaspühitsemise 20. aastapäeva pidustused, kus muu hulgas kirjutatakse alla Eesti–Rootsi koguduste kirikuvarade omandiküsimuse deklaratsioonile, mille tulemusel võivad siit ära viidud varad koju tagasi jõuda.

Olevipäeval allkirjastatava deklaratsiooniga valmistatakse ette ühiste kavatsuste protokolli vormistamist ja allkirjastamist tänavu sügisel, kirjutab Lääne Elu.

Lääne maavanem Neeme Suur ütles, et protokollile allakirjutamisele järgneb kõigepealt inventuur, millega selgitatakse välja Eesti kirikuvarade asukoht, seisukord ja praegune kuuluvus. Selle järel otsitakse ühiselt võimalusi esemete toomiseks kodule kõige lähemale — Rootsist Eestisse — ja siin kodukirikusse või muuseumi.

Maavanema sõnul on seni toimunust kõige ilmekam näide Vormsi kiriku varade toomine Rootsist Eestisse 2005–2006 ja nende eksponeerimine Tallinnas Rootsi Mihkli kiriku juurde loodud muuseumis. „Kirikuvaradel on nii ajalooline, kultuurilooline kui ka emotsionaalne väärtus, mida võib nimetada hindamatuks,” rääkis ta.

Suur hulk kirikuvarasid viidi üle mere, kui Teise maailmasõja ajal võtsid rannarootsi kogukondade põgenikud endaga kaasa kirikus leidunud esemeid.