Viljatusravi läheb tunduvalt odavamaks

 (114)
Spermatosoid tungib munarakku
Reuters/Scanpix

Sotsiaalministeerium saadab valitsusse eelnõu, millega kunstlik viljastamine oleks senisest mitmeid kordi odavam.

Selleks, et viljatusravi oleks kättesaadavam, hakatakse hüvitama lisaks senisele ravimihüvitisele ka viljastamise protseduuriga seotud kulusid, teatas sotsiaalministeeriumi pressiesindaja.

Edaspidi maksaks inimene ise vaid omaosaluse ravimite eest, mis on kehavälise viljastamisega seotud ja haigekassa loetelus. Ka protseduuride arv ei ole enam piiratud.

Seni maksab patsient kehavälise viljastamise puhul omaosalust 30% ning protseduuriga seotud ravimite omaosaluse. Protseduuride arv on piiratud kolmega.

Sotsiaalminister Maret Maripuu sõnul on Eestis palju paare, kes tahaksid last saada, kuid meditsiinilisel põhjusel ei ole see võimalik. Nüüd tehakse see neile kättesaadavamaks. ”Eestile on vaja, et sünniks palju lapsi ning et iga laps oleks oodatud,” ütles minister. „Soovime muuta viljatusravi kättesaadavamaks kõigile abivajajatele, et oma lapse üle saaksid rõõmustada võimalikult paljud pered.”

2007. aastal sündis kunstliku viljastamise abil üle 300 lapse. Viljatusravi toetades võiks neid lapsi olla kuni 500.

Samuti on plaanis läbi viia erinevaid uuringuid viljatuse ennetamiseks. Kavas on uuringud sugulisel teel levivate haiguste leviku ning viljatuse ulatuse kaardistamiseks. Samuti hakatakse uurima kunstliku viljastamise teel sündinud laste tervist.

Viljatusravi toetamiseks on tänavu riigieelarvest eraldatud 100 miljonit krooni kehavälise viljastamise protseduurideks ja ravimihüvitisteks.

Valitsus arutab elundite ja kudede siirdamise seaduse, kunstliku viljastamise ja embrüokaitse seaduse ja nendega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõud 6. märtsil.