„Minu elu on olnud pikk ja keeruline, olen olnud poliitikas rohkem kui 25 aastat,“ rääkis ta Vikerraadio saates „Uudis +“. „Nende aegade jooksul olen tundnud meeleheidet ja viha, aga viimane erakonna juhi kõne tekitas lausa nõutust ja nördimust.“

Savisaar-Toomast meenutas, et ta on ka isiklikult väga lähedalt erakonna esimehega seotud olnud. Ta lisas, et pärast viimast juhatuse otsust Kalle Laaneti kohta ei ole ta saanud ka kolleegidega sel teemal aru pidada. Kõige selle tõttu ei pea ta veel võimalikuks öelda, kas ta on valmis erakonnast lahkuma või jätkama.

„Minu valikute tegemine võtab natuke aega,“ lausus ta. „See võtab veel mõni aeg aega, ma ei ole valmis seda ütlema, kas nii või teisti.“

Savisaar-Toomast avaldas kahetsust, et Keskerakond ei suuda pakkuda alternatiivi praegusele valitsemisele Eestis. „Kahjuks ei suuda Keskerakond ellu viia oma poliitikat, kuna temaga ei arvestata Eestis,“ ütles Savisaar-Toomast.

Keskerakond kestab edasi

Savisaar-Toomasti sõnul ei juhtu erakonnaga pärast Laaneti väljaheitmist ja võimalik, et ka mõne teise liikme lahkumist midagi, sest uusi liikmeid võetakse ikka vastu. Kuid vaatamata sellele, et erakonda võetakse uusi liikmeid, ei tähenda see erakonna juhtimisstiili muutust.

„Kui erakonna ees on selline juht ja juhtimisstiil, kus kasutatakse topeltstandardeid, siis ei loe ka see kui me võtame 1400 uut liiget erakonda,“ kõneles Savisaar-Toomast.

Savisaar-Toomasti sõnul on olukord kurb ja ta ei oleks oodanud juhatuselt Kalle Laaneti väljaviskamise otsust. „Eks igaüks mõtles oma peas läbi, mis on talle kasulikum ja õigem,“ kõneles ta. „Eks aukohtu materjalid olid sellised, mille üle võis otsustada nii üht kui teistpidi.“

Tema hinnangul on selle ostusega sülitatud nende inimeste hinge, kes on erakonna loomisel kirja pandud põhimõtteid esindanud.

„Aga ega see midagi ei tähenda, erakond kestab edasi ja alles jäävad need inimesed, kellel on jaksu hoida neid põhimõtteid, vaatamata sellele kahemõttelisusele, mis on erakonnas,“ ütles europarlamendi saadik. Ta nimetas fabritseeritud süüdistusi, mis esitati aukohtule ja nende alusel häälte saamist, inimesi, kes on erakonnas isikliku kasu saamise eesmärgil.

Laanet ei kritiseerinud erakonda, vaid esimeest

Tema sõnul on demokraatia enamuse võit vähemuse üle.“Kui erakonna esimees ütles, et meil on demokraatlik erakond, siis siia kuulub ka arvamuste paljusus ja kusagil erakonna põhikirjas ei ole välja öeldud, et erakonna liige ei võiks oma arvamust avaldada.“

„Ma ei leia, et Kalle Laanet oleks rikkunud erakonna põhikirja või kuidagi laimanud erakonda ja kõik tema väljaütlemised on olnud mitte erakonna, vaid esimehe vastu ja kui esimees tundis ennast puudutatuna, siis oleks ta ise pidanud aukohtule avalduse tegema, aga mitte Gleeri Paur,“ rääkis Savisaar-Toomast. „Ka see on mulle arusaamatu.“

Meenutades viimase Keskerakonna kongressi eelset aega, ütles Savisaar-Toomast, et neid inimesi, kes on arvamuse välja ütlesid, oli rohkem kui ainult Kalle Laanet. Ta meenutas, et oli ka neid, kes püüdsid erakonna esimehega rääkida südamest südamesse ja saavutada kokkulepet, et ta nõustuks tegema muudatusi juhatuses, aga seda ei juhtunud ja seepärast tuligi kongressil minna võimu võtma.