Minu poolest oleksime võinud kokku saada juba kaks nädalat tagasi, aga teil polnud aega, eelarvetegu käis täie hooga.
Nii oli. Sel aastal jäi see väga aasta lõppu. Nüüd oleme kaks nädalat pingeliselt uue aasta eelarvet teinud. Ühelt poolt oli see lihtne – summa on sama, mis eelmiselgi aastal –, teisalt aga keeruline: kui kulud suurenevad, peab neile ikkagi katte leidma.
Just tahtsin küsida, et palju teil palk tõuseb ja palju ajakirjanikud juurde saavad.
Üldse ei tõuse praeguse plaani järgi.
Ei teil ega ajakirjanikel?
No eelarves ei ole vahendeid. Kui kuskil vajab täitmist mõni koht, tuleb see täita sisemiste ressursside arvel.
Kuula siit.
Missuguseid muudatusi toob sisus kaasa tõsiasi, et sentigi juurde ei saa?
See oligi eelarve tegemisel kõige keerulisem: kuidas samu asju edasi teha, kui tuleb mingi kallinemine. Ühtegi suurt või tuntud formaati eetrist ära ei kao. „Õnne 13” kestab edasi.
Erameediale on mööduv aasta olnud raske: suures joones oleme kaotanud ühe kuu palga. Mida olete teie pidanud optimeerima?
Kevadise Covidi laine ajal alustasime sisuliselt topeltuudistega ja oli ka päevane AK. Sinna kulus üksjagu lisaraha, mis tuli seestpoolt leida. Kellegi palka otse ei vähendatud, aga näiteks lisatasud või ületunnitöötasud on kadunud.
ERR on Baltimaade suurima eelarvega avalik-õiguslik ringhääling, ometi kordate ühtelugu, et raha ei ole. Kuidas nii?
Täpsustan, Leedu eelarve on suurem. Leedukad läksid neli aastat tagasi teisele rahastamismudelile, nemad saavad teatud kindla protsendi maksutulust, kuni 1,3-1,5 protsenti aktsiisidest ja tulumaksust. Nii et nende eelarve on suurem. Lätlastel on väiksem, aga neil on raadio ja telekas eraldi.
Tabel, mida mina olen näinud, ütleb et ERR on Baltimaade suurima käibega meediafirma üleüldse. Kas mu andmed on ekslikud?
Arvan, sõltub selles, mis aastat vaadata või mis seal sees on. Üldiselt on leedukas püsikulude poolest suuremad. Siin on eksitav aspekt: sel ja eelmisel aastal pandi ERR ühinema küberturvalisuse seaduse regulatsiooniga. Selleks anti meile ühekordselt mitme aasta peale seitse miljonit. Kui see summa – mille eest ühtegi saadet teha ei saa, selle eest saab IT-arendusi, lisaservereid jms – maha võtta, siis võib öelda, et baaseelarve ei ole suurenenud juba palju aastaid.