VIDEO | Urmas Paet: Euroopa Liidul seisavad ees keerulised aastad

 (454)

Reformierakondlasest Euroopa Parlamendi liige Urmas Paet ütles aastalõpu intervjuus, et tänavu on toimunud Euroopa Liidu julgeoleku- ja kaitsevaldkonnas edasiminekuid, kuid see on ka üks väheseid positiivseid arenguid. Euroopa Liidul tervikuna seisavad aga pärast tuleva aasta europarlamendi valimisi populistide peatõstmise tõttu ees keerulised viis aastat.

Üks viimase aasta negatiivseid arenguid on Ühendkuningriigi lahkumine Euroopa Liidust, mille osas siiani valitseb suur segadus. Järjest suurem murelaps on ka suure võlakoorma all ägav Itaalia, kus pärast viimaseid valimisi tuli võimule vasak- ja parempopulistide valitsus.

Ka suhted Ameerika Ühendriikidega pole läinud paremaks, vaid lahkhelid on pigem süvenenud. Samuti on suhted Venemaa ja Euroopa vahel läinud viimase aasta jooksul pigem veelgi halvemaks.

Muret teeb Paeti sõnul ka see, kuidas aina rohkemates Euroopa riikides tõstavad pead Euroopa koostöö ja Euroopa Liidu vastased poliitilised jõud. See aga mõjutab negatiivselt nii Euroopa julgeolekut kui ka inimeste võimalusi teistes Euroopa Liidu riikides õppida või töötada.