VIDEO | Tanel Kiik maskikandmisest: lauskohustus pole jätkuvalt eesmärk. Meetmete mõju selgub nädala või kahega

 (88)

Sotsiaalminister Tanel Kiik viitab, et valitsus soovib maskikandmist vähemasti praegu hoida range soovituse tasandil. Ta lisab, et nakatumisnäitajate kasvu valguses on ikkagi eesmärk eriolukorra kehtestamist vältida.

Uued koroonameetmed rakendusid sel nädalal. Kiik märgib Delfile, et valitsus ja terviseamet polnud naiivsed ega arvanud, et mõju avaldub päevapealt. "Praeguste meetmete mõju näeme nädala või kahe möödudes, siis saame hinnata, kas piisavad."

Kiige hinnangul on maskikandmine hoogu kogunud, see väljendub ka suuremates maskitellimustes. Tööandjad suunavad vahendid sinna. "Pean seda väga positiivseks," hindab ta ja lisab, et ka ühistranspordis kantakse maske aina enam.

Kas maskikohustuse rakendamine oleks Eestis üldse juriidiliselt võimalik? "Kuldne ütlus - kaks juristi, kolm arvamust," arutleb Kiik. Ta räägib, et näiteks justiitsministeeriumi hinnangul oleks see võimalik, õiguskantsler on skeptiline. "Me ei soovinud sinna takerduda. Tahame, et inimesed hoiaks oma tervist ja teiste tervist. Lauskohustus pole eesmärk. Valitsus on valinud mõistliku tasakaalu tee."

Intervjuus on juttu sellestki, et piirangud annavad valusa löögi meelelahutuskohtadele, näiteks baaridele ja ööklubidele. Uksed tuleb sulgeda südaööst ning öise alkoholimüügi keeld kestab vähemalt 26. jaanuarini. Kiik selgitab, et sellistes asutustes üldjuhul ei kanta maske ning ventilatsioon on kehv. "Inimene ei pruugi ka teada, kellega täpselt kokku puutunud."

Nakatumisnäitajad teevad eestimaalasi murelikuks. Ainuüksi viimase ööpäevaga lisandus 274 uut nakatunut. Kas eriolukorra kui sellise kehtestamine on jätkuvalt valitsuse laualt maas või mitte? "Meil on selge siht lahendada kriis eriolukorda kuulutamata. Sõltub Eesti inimeste mõistlikust käitumisest," lausub Kiik.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!