"Reformierakond alustas kõnelusi valitsusliidu moodustamiseks nelja osapoolega siiras usus, et selliselt on võimalik Eestile luua laiapõhjaline ja tugev valitsus. Mitmetes prioriteetsetes teemades oleme jõudnud ka kokkulepeteni. Tõsi, nelja osapoolega läbirääkimised on kohati tekitanud ka umbusku, et kas kõik ikka soovivad ühiselt lõpuni minna ja kanda valitsusvastutust," teatas erakonna juhatus äsja oma avalduses.

"Seda tunnetust on meie jaoks kõige enam suurendanud Vabaerakonna järjekindel nõudmine teha radikaalseid maksumuudatusi, muuhulgas kasutada mistahes kuluplaanide rahastamise katteallikana üksikisiku tulumaksumäära tõstmist 4 -5 protsendipunkti ja 10-12 protsenti ettevôtte tulumaksu kehtestamist. Nende nõudmistega nõustumisel väheneksid Eesti inimeste sissetulekuid ja kahaneks Eesti majanduse konkurentsivõime," põhjendas Reformierakonna juhatus oma otsust.

"Mõistame Vabaerakonna kui noore erakonna nii läbirääkimiste eel kui ka ajal väljendatud soovi keskenduda valitsustöö tegemise asemel esmalt oma erakonna ülesehitamisele. Maksude drastilise tõstmiste järjepidev nõudmine ei näita meie hinnangul Vabaerakonna head tahet ega tõsist suhtumist läbirääkimisi vedavasse partnerisse. See seab tervikuna kahtluse alla mitte üksnes Vabaerakonna valitsuskoalitsiooniga liitumise soovi siiruse, vaid ka stabiilse valitsusliidu moodustamise üldse. Sisuliselt näitab selle nõudmise järjekindel esitamine Vabaerakonna soovi loobuda valitsusvastutuse võtmisest. Sama kinnitab Vabaerakonna ettepanek konsultatsioonid sootuks katkestada."

"Arvestades keerulist rahvusvahelist olukorda, vajab Eesti võimalikult kiiresti värske mandaadiga stabiilse enamusvalitsuse ametisseastumist.

Lähtuvalt Vabaerakonna nõudmiste tõttu pidurdunud konsultatsioonide tulemustest, teeb Reformierakonna juhatus ettepaneku jätkata valitsusliidu moodustamise kõnelusi edaspidi kolmepoolselt - Eesti Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ning Erakonnaga Isamaa ja Res Publica Liit.

Reformierakond tänab Eesti Vabaerakonda ja tema esindajaid konsultatsioonidel osalemise eest. Suur osa seisukohti, milles me leidsime Vabaerakonnaga ühisosa – eriti riigireformi, madalapalgaliste palgavaesuse leevendamise, julgeoleku ja parlamentaarse demokraatia tugevdamise osas – leiavad tee ka kujunevasse valitsusprogrammi. Loodame ühiste arusaamade ulatust edaspidi laiendada konstruktiivse koostöö käigus kokkutulevas uues Riigikogus."

Reformierakonnal on uues riigikogus 30, sotsiaaldemokraatidel 15 ning Isamaa ja Res Publica Liidul 14 kohta, mis teeb 101-liikmelises parlamendis 59 häält. Vabaerakonnal on kaheksa, Keskerakonnal 27 ja Konservatiivsel Rahvaerakonnal seitse kohta.

Eile õhtul kohtus Reformierakonna esimees Taavi Rõivas Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimehe Sven Mikseri ja Isamaa ja Res Publica Liidu juhi Urmas Reinsaluga, Vabaerakonna esimees Andres Herkel kutset ei saanud.

Euroopa Liidu üldkogult tavatult ruttu naasnud Rõivas kinnitas eile pärastlõunal Tallinna lennujaamas, et soovib võimalikult kiiresti kokku saada toimiva valitsuse ning alustab selleks juba samal päeval kohtumisi nii erakonnakaaslaste kui teiste kõnelustel osalevate erakondade juhtidega.

Riigikogu uue koosseisu avaistung toimub järgmisel esmaspäeval, 30. märtsil.