VIDEO | Martin Kadai: kas antakse soovitus või käsk, sõltub sellest, kuidas inimesed käituvad

 (115)

Terviseameti erakorralise meditsiini osakonna juhataja Martin Kadai ütles, et homme vaatavad valitsus ja terviseamet üle uue koroonaviiruse leviku prognoosi. Sellest sõltub, kas Eestis peaks isolatsiooninõudeid karmistama ja asutusi lisaks sulgema.

"Isolatsiooninõuded tuleb kindlasti üle vaadata homme, kui viroloogiakomisjon esitab valitsusele nende poolt ennustatava haigestumuse prognoosi. See on sisend selleks, millised isolatsiooniabinõud on täna jätkuvalt vajalikud ning kas ja kuidas neid tuleks karmistada või vastupidi," ütles Kadai.

Euroopa riigid on koroonaviiruse leviku tõkestamiseks rakendanud erinevaid meetmeid. Näiteks Saksamaal pole enam suuremad inimeste kogunemised lubatud, koos tohib käia vaid kahekesi või koos perega.

"Kui vaatame täna teisi riike, siis selge on see, et kui haigus on kontrolli alt väljunud, siis on seda väga raske uuesti kontrolli alla saada. Pigem peaks riik täna vaatama ennetavaid isolatsiooniabinõusid," sõnas Kadai Eesti kohta.

Ta lisas, et seni on koroonaviirusesse haigestumine kontrolli all, aga vaadates teiste riikide kogemusi, siis tuleb plahvatuslik levik kiiresti ja ootamatult.

Homme arutab valitsus uuest prognoosist lähtuvalt ka seda, kas täiendavalt tuleks sulgeda näiteks kaubanduskeskused ja teised asutused, mis veel uksed lahti hoiavad. "Kindlasti see, kas asju peab andma soovituse või käsuna, sõltub sellest, kuidas inimesed ise käituvad ja milline on nende hoiak," ütles Kadai.

Seotud lood:

"Täna ei ole aktsepteeritav, et inimesed kogunevad kaubanduskeskustes või ka õues gruppides. Igasugune kontakt, kus osaleb palju inimesi, on kõrgendatud risk nakkuse levikuks ja laialdaseks levikuks," lisas ta.

Kadai rõhutas, et otsused, kas rakendatakse lisaks mingeid piiranguid, teeb valitsus.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!