VIDEO | Marine Le Pen ärritus pressikonverentsil ajakirjanike küsimuste peale, kui temalt uuriti Venemaa seoste kohta

 (956)

Öösel jõudis Eestisse Prantsuse parempopulistide liider Marine Le Pen. Hommikut alustas ta riigikogus, kus kohtus EKRE saadikutega. Hiljem osales ta kõnekoosolekul. Kell 15 algas pressikonverents.

Täna vastas Marine Le Pen koos Itaalia Liiga esindaja Manuel Vescovi, Põlissoomlaste esindaja Olli Kotro ning EKRE aseesimees Jaak Madisoniga pressikonverentsil ajakirjanike küsimustele. Le Pen rõhus, et nende erakond ei otsi Europarlamenti endale kloone, hoopis liitlasi, kellel on mõned sarnased ideed.

Pressikonverentsil tõi Le Pen välja, et teda kujutatakse Vene satelliidina, kuigi Prantsuse Rahvarinne loodi võitluses kommunismi vastu. Ta lisas, et Euroopas peaks praegu tegelema islamiäärmusliku terrorismi vastu võitlemisega. “See ohustab mitte vaid prantslaste, vaid meie kõigi elusid,” märkis ta.

Europarlamendis plaanitava fraktsiooni loomise kohta kostis Le Pen, et EKREl ning Rahvarindel on mitu sarnast kokkupuutepunkti. “Sarnasuseks on suveräänsus, demokraatia ja Euroopa rahvaste valikute austamine.” Le Pen rõhutas, et iga riik peaks saama ise otsustada, keda ja mis tingimustel riiki vastu võtta. “Alati tuleb mõelda oma riigi huvidele. Prantsusmaal on kuus miljonit töötut. Nende kodumaa on üks Prantsusmaa, neil pole mujale minna. Mina ei võitle rändava maailma eest,” selgitas ta. Le Pen võrdles riigipiiri nahaga. “Positiivne peab läbi tulema ja kinni pidama toksilise. Piir on filter, mitte sein.”

Seotud lood:

Kanal 2 reporter uuris, miks ei tunnista Le Pen Krimmi okupeerimist Venemaa poolt ja miks on Rahvarinne sõltuv Putini Venemaast. “Proua, kogu austuse juures, mida te minu vastu üles ei näita, leian, et Teie küsimus on solvang,” vastas Le Pen. Rahvarinne on patriootlik erakond, mis on võidelnud iseseisvuse eest. “Ja nüüd küsida, kas oleme teise riigivõimu all, see on ju uskumatu solvang. Ma ei vannu alla ühelegi välisele jõule. Mina kaitsen oma riigi huve. Järgmisena seisan Euroopa huvide eest, mida hävitab Euroopa Liit,” lisas ta.

Le Pen lisas, et on vale, et erakond saab Venemaalt raha. “Võtame pankadelt laenu, et rahastada oma poliitilist tegevust. Mitte ükski Prantsuse ega Euroopa pank meile laenu ei andnud, seega andsime taotlused sisse ka paljudesse teistesse riikidesse. Juhtus nii, et Tšehhi-Vene pank andis meile laenu,” selgitas ta otsuse tagamaid.

EKRE aseesimees Jaak Madison oli häiritud asjaolust, et ajakirjanikud pärisid Le Peni ja Venemaa suhete kohta. Ta kritiseeris ka Eesti ajakirjandusõpet.


Pärast kella 13 algas Mustpeade majas valitud erakonnaliikmete ja teiste külalistega kõnekoosolek, kus osalevad lisaks Le Penile Põlissoomlaste ja Taani Rahvapartei esindajad.

Allpool selle avalik osa, mida EKRE ise üle kandis:

Kell 15 peeti samas kohas pressikonverents.

Le Pen Tallinnas
http://www.delfi.ee/article.php?id=86204493
Le Pen lahkus mõned minutid tagasi Eestist ning lendab tagasi Prantsusmaale.
Nagu lubatud, käis Le Pen ka kommunismiohvite memoriaalil pärga asetamashttps://g1.nh.ee/dgs/loader.php#id=245427
Madison ja Le Pen suunduvad kommunismiohvrite memoriaalile. Pressikonverents lõppes. 
Põlissoomlaste esindaja Olli Kotro leidis, et on solvav eestlaste suhtes, et välispoliitikas tuuakse esiplaanile Venemaa ning Eesti suhted. 
Jaak Madison: "Mul on tunne, et siia kogunenud ajakirjanikud pole teinud eeltööd." Lisaks kritiseeris ta Eesti ajakirjandusõpet. 
"Me ei peaks oma nina toppima terve maailma asjadesse. Ei ole Euroopa Liidu diplomaatiat, pole Euroopa Liitu kui riiki. See ei ole riik," märkis Le Pen. "Igal riigil on oma ajalugu. Prantsusmaa ajaloolised suhted Venemaaga ei ole samad, mis on Eesti suhted Venemaaga."
Le Penilt küsiti, miks ta tuli Eestisse, kus on konservatiivsed jõud vähemuses. Le Pen vastas, et neli EKRE liiget on olulistel positsioonidel riigikogus ministritena ja esimehena. See on tema sõnul suur märk austusest. Le Pen tõi veel välja, et EKRE on Eesti inimeste valikuvabaduse kaitsja. 
"Euroopa Liit ohustab, sanktsioneerib, solvab. Seda me ei taha, tahame üksmeelt," sõnas Le Pen. 
"Meie arvates on kõik riigid võrdsed ja väärivad austust. Koostöö vastandub sellele, mis Euroopas praegu toimub," rääkis Le Pen. "Ma ei taha, et Prantsusmaast saaks Eesti või Eestist Prantsusmaa."
Le Pen ütles, et Euroopa Liit näeb end praegu impeeriumina, mille eesmärgiks on harmoneerumine. "Iga riiki ei käsitleta sellena, mis ta on, vaid sellena, mis on ta kaal."
Jaak Madison ütles ajakirjanike küsimuste kohta, et Venemaa pole Euroopa Liidu liige ning ei ole pressikonverentsi teemaga seega seotud.
Le Pen NATOst: Vaja on võidelda islami äärmuslusega. "Venemaa on kõrvalteema, Euroopa Liit on tähtis, tahab meilt võtta vabaduse ja tuua migrandid. Miks Te vaid Venemaast räägite?" päris Le Pen. 
Le Pen peab küsimust solvavaks ning et rahvusluse eest seisvat Prantsuse menukat parteid ei peaks niimoodi ebaviisakalt justkui üle kuulama.Le Pen ei pea end Venemaast sõltuvaks ning on oma sõnul kohtunud Putiniga kõigest ühel korral. 
Le Peni käest uuriti, miks ta ei tunnista Krimmi annekteerimist Venemaa poolt ja kuidas saab ta olla erapooletu, kui sõltub Putini rahast. 
Lisaks Marine Le Penile võtavad pressikonverentsist osa Itaalia Liiga esindaja Manuel Vescovi, Põlissoomlaste esindaja Olli Kotro ning EKRE aseesimees Jaak Madison. 
Marine Le Peni pressikonverentsi Tallinna Mustpeade majas juhatab sisse EKRE liige Urmas Reitelmann. 
https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/mihhail-lotman-marine-le-pen-ajab-putini-raha-eest-putini-poliitikat?id=86200683
Marine Le Peni kõne lühikokkuvõte: Siin on tegemist rahvaga, mis peab kalliks vabadust. Teame, kuidas te võitlesite iseseisvuse eest. Me peame koos tegutsema. Te olete olnud tohutult vastupidavad igasugu välisjõududele, seisnud vastu impeeriumitele, mis on üritanud teid maatasa teha. Olete suutnud raskustest välja tulla, olete võimelised vastu pidama ja olete sellega eeskujuks ka teistele. Teame hinda, mida olete vabaduse eest maksnud. Olete pühendunud oma vabadusele. Teie tahate samuti ümber ehitada Euroopa Liidu koostööd. Euroopa Liit on tasapisi kõrvale kaldunud oma teest ja liikunud föderalismi suunas, liikunud imperialistliku nägemuse poole, et kaotada ära riigid ja rahvad. Meil on võimalus võidelda ja näidata, et rahvusriigid haaravad ohjad enda kätte. Ärge laske end petta eurotoetustest, neil ka teine külg. Prantsuse riigijuhid naeratavad Ülemkogul, aga seal on peidus harmoniseerimise soov, ühtlustamispoliitika. Ühtlustamispoliitika käib käsikäes rändega üleuputamisega. Pole juhus, et Euroopa Liit kirjutas alla Marrakeši kokkuleppele, mis rikub põhiõiguseid. See dokument kujutab endast uskumatut ohtu. Eesti on seni pääsenud organiseeritud sisserändest, aga vaadake mujale, mis toimub näiteks Rootsis või ka Prantsusmaal. Rahutused Rootsis või minu kodumaa, kus terved kvartalid linnades on sellised, kuhu ei julge siseneda politsei, arstid ja kuhu ei sõida bussid ja kuhu ei taheta isegi pitsat kohale toimetada. Islamistid ja maffia on seal riigi asendanud. Islamistist bussijuht ei lubanud hiljuti seelikus neiul bussi siseneda. Samamoodi läheb ka siin, kui te ei tegutse. Euroopa Liit soovib massiivset sisserännet. Euroopa Liidu paradoks on, et see kõik toimub nii ilma, et me midagi vastu saaksime. Hiina, USA, Venemaa ehitavad maailma ümber. Euroopa Liit pole Euroopa. Euroopa Liit on ideoloogiline ehitis, mis ei näe kontinenti riikide kogumina, vaid suure turuna, mis on kõigile avatud. Euroopa Liit on globaliseerimise katsetamise ideoloogia. Euroopa Liit on läbi kukkumisele mõeldud. Vaadake, mis toimub Poolas ja Ungaris. Meie Euroopa, mille eest võitleme, näeb ette vennalikku Euroopat, lepingulist koostööd. Euroopas on tohutu erinevus. Selles seisneb meie rikkus. Usume, et iga riik kaitseb ise kõige paremini oma huve. Iga riik ajab ise oma diplomaatiat, kaitseb oma huve. Vaid nii suudame tagada, et globaliseerumine on kasulik kõigile. Meil on praegu fraktsioonis 37 liiget kaheksast rahvusest, tulevikus äkki 90 liiget väga eri rahvustest, võibolla enamgi. Esimest korda Euroopa Parlamendi ajaloos on meil põhimõtteliselt võimalik saada enda kätte võim. Uskumatu, et Euroopa Parlamendis ei toimu võimuvahetust, see on ainus parlament maailmas, kus võimuvahetusi ei toimu. Me kõik soovime vabadust, olgu prantslased, eestlased soomlased või itaallased. Eesti ja Prantsusmaa töötavad oma erakondade sees, suudame hakkama saada. Elagu EKRE, elagu Eesti, elagu rahvuste Euroopa!
Marine Le Pen: "Demokraatia saab kestma jääda vaid ühe riigi sees." 
Marine Le Pen natsionalistide koostööst: "Meil on võimalik saavutada üle-euroopaline harmoonia"
Marine Le Pen: "Euroopa Liit on läbikukkumisele määratud."
Marine Le Pen: "Samamoodi läheb ka siin, kui me ei tegutse. Euroopa Liit soovib massilist sisserännet."
Marine Le Pen: "Eesti on organiseeritud sisserändest pääsenud, aga vaadake mujale."
Madison natsionalismi tõusust: "Üle Euroopa on toimunud pööre tagasi normaalsuse suunas."
EKRE aseesimees Jaak Madison ütles, et meeleavaldajate nägemine maja ees tegi tuju rõõmsaks.
Itaalia Lega esindaja väitis, et tänu Matteo Salvini asumisele Itaalia siseministriks on sisserändajate arv oluliselt langenud.
https://g1.nh.ee/dgs/loader.php#id=245415
Martin Helme saabus kohale, naeratus näol. Ürituse algus veidi venib, kõiki asjaosalisi pole kohal. Kõnekoosolekust võtavad osa Olli Kotro (Põlissoomlased), Anders Vistisen (Taani Rahvapartei), Jaak Madison (EKRE), Manuel Vescovi (Itaalia Liiga) ja Marine Le Pen (Rahvuslik Liit). Üritusele pääsevad Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna registreeritud liikmed ja kutsutud külalised. Ürituse otsepilti kannab üle EKRE ametlik Facebooki leht.
Protestiaktsioon Mustpeade maja ees.
https://tv.delfi.ee/uudised/paevauudised/mart-helme-raagib-kohtumisest-marine-le-peniga?id=86198721
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2731064633574787&set=a.1331677256846872&type=3&theater
Helme ja Le Pen riigikogu Valges saalis. Kui nad oleks siin olnud eelmise riigikogu koosseisu aegu, siis võiks taamal näha ka Euroopa Liidu lippe. Henn Põlluaasa eestvedamisel, aga võeti need ära. 
Riigikogus käinud reporter Vahur Koorits sõnas, et Le Pen pärast kohtumist kommentaare ei jaganud. Küll aga teatas Mart Helme: "See on uus Euroopa!" Ilmselt pidas ta silmas ühist liitu Euroopa Parlamendis. 
https://www.delfi.ee/news/eurovalimised2019/toointervjuu/delfi-toointervjuu-mart-helme-le-pen-ei-votnud-putinilt-raha-kas-nagite-et-ta-ladus-rahapakke?id=86195815
Nüüdseks on EKRE saadikute ja Le Peni kohtumine läbi, see kestis ligi poolteist tundi. 
Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ütles Delfile, et ei oska kommenteerida Keskerakonna ja EKRE mittehääletamist Kalev Kallolt saadikupuutumatuse võtmise küsimuses, sest ei tea, mis on hääletamata jätmise põhjus.
https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/marko-mihkelson-helme-ja-polluaasa-kohtumine-le-peniga-on-eesti-rahvuslikele-huvidele-nakkusulitamine?id=86197837
https://www.facebook.com/MarineLePen/posts/2750147191668254&width=500
https://www.facebook.com/hanno.pevkur/posts/2344585622453066#w=500
Le Peni visiiti on koalitsioonipartneritest teravalt kritiseerinud Isamaa, Keskerakond on vaikset joont hoidnud. EKRE ja Keskerakonnaga ujus Isamaa muide vastuvoolu ka tänasel hääletusel, kus Kallolt saadikupuutumatus ära võeti. Kõik Isamaa saadikud hääletasid poolt. Kohal olnud keskerakondlased ja ekrelased (hääletuse ajaks läks saali seitse EKRE liiget) jätsid aga hääletamata.
https://www.delfi.ee/news/paevauudised/valismaa/le-peni-suudistatakse-kodumaal-kokkumangus-euroopat-havitada-puudva-steve-bannoniga?id=86196997
https://epl.delfi.ee/arvamus/margus-tsahkna-le-peni-visiidist-ekre-ja-isamaa-on-kahepeale-tekitanud-keset-tanavat-fekaali-ja-varjamiseks-katnud-selle-sinumustvalgega?id=86196999
https://epl.delfi.ee/arvamus/toomas-alatalu-vaited-nagu-tulnuks-le-pen-eestist-voimalikult-kaugele-hoida-naitavad-vahest-poliitilist-haridust?id=86196803
Kallo tänasel istungil. Midagi rõõmustavat ta täna ei kuulnud. 
Selle olulise hääletuse ajal puudus osa ekrelasi istungilt. https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/riigikogu-vottis-kohtu-all-olevalt-kalev-kallolt-saadikupuutumatuse?id=86196821
Sõbralik käepigistus Mart Helmelt.
Samal ajal kell 10 algas riigikogu istung. Täna tuleb läbi ajada ilma EKRE liikmeteta, kes praegu arutlevad Le Peniga. Tõsi, vahepeal põikavad ka ekrelased saali - siis, kui läheb hääletamiseks.
Le Pen jõudis riigikokku. Valges saalis tervitasid teda EKRE saadikud, kohal on ka riigikogu esimees Henn Põlluaas ning Mart Helme. Vestlus kulges sõbralikult ja üheskoos liiguti edasi ühte nõupidamisruumi arutlema.
Meedias on peamiselt olnud juttu Le Penist, ent külalisi on teisigi. Näiteks Põlissoomlasi esindab Olli Kotro. https://www.delfi.ee/news/paevauudised/valismaa/polissoomlasi-esindab-parempopulistide-tallinna-kohtumisel-euroopa-parlamendi-kandidaat-olli-kotro?id=86195973
Evelyn Sepp nimetab Jaak Madisoni labaseks reeturiks. https://www.facebook.com/evelyn.sepp/posts/10219121247159233&width=500
Eile viibis Le Pen Bratislavas ning jagas muljeid ka Facebookis. Eesti külastamisest ta veel midagi postitanud pole. https://www.facebook.com/MarineLePen/posts/2748941235122183&width=500
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=912615805575768&id=100004820710628&width=500
https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/keit-pentus-rosimannus-valitsuspartei-juhtide-kohtumine-le-peniga-soob-eesti-valispoliitilist-sonumit?id=86195637
https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/riho-terras-leiab-et-ekre-vilistab-eesti-julgeolekule-le-pen-ei-satu-siia-niisama-moodaminnes?id=86193163
https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/liikumine-jah-vabadusele-korraldab-le-peni-ja-ta-kaasmotlejate-kokkutulekuga-seoses-homme-meeleavalduse?id=86194009
https://www.delfi.ee/news/paevauudised/valismaa/le-pen-bratislavas-rahvas-lukkab-autoritaarse-visiooni-el-ist-kui-vanglast-tagasi?id=86195167
https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/fotod-lennujaamast-prantsuse-parempopulistide-liider-marine-le-pen-joudis-tallinna-teda-tervitas-teiste-seas-ka-jaak-madison?id=86194197