"Kodus inimesed elavad omavahel kontaktis ja seal pole selline massiivne puhastamine mitte kuidagi õigustatud. Ei pea ette võtma ka seda, et kui tulete kuskilt väljast, siis peab silmapilk minema desinfitseerimiskambrisse," sõnas nakkusarst Pille Märtin eile Delfi stuudios.
Koduste pindade nühkimise asemel on oluline pesta käsi õuest tuppa tulles.
"Kindlasti ei ole vaja kõiki poest toodud asju hakata kohe desinfitseerima," sõnas perearst Triin Perkson lisaks.
Seega ei ole alust naasta kevadesse, kus inimesed pesid toidupoest koju toodud kaupu eraldi puhtaks.
Teadlased väidavad aina kindlamalt, et COVID-19 levib siseruumides just piiskade kaudu, kuigi üle maailma desinfitseeritakse aktiivselt kõike seda, mis jääb õue. Olgu selleks siis näiteks treppide käepidemed või busside metalltorud, siis CDC (USA Terviseamet, Centers for Disease Control and Prevention) väidab, et pinnad pole koroonaviiruse edasikandumisel ohuks.
Kui kevadel peeti koroonaviiruse levikut pindade vahendusel tõenäoliseks ning Delfigi avaldas lugusid, kui ruttu ja kuidas hävib viirus erinevatel pindadel, siis tänaseks on olukorrast teadlastel parem arusaam. The Lancetis ilmus teadustöö, mis võttis kokku mitmeid koroonalevikut puudutavaid teadustöid: "Kuigi viirus elab pindadel laboratoorsetes tingimustes edasi, siis päris elus kuivab piisakene, milles viirus rändab, lihtsalt ära."
See tähendab aga seda, et kuigi viirus võib siiski pindade kaudu edasi kanduda, siis pole see selleks peamine viis. Viirus kandub edasi õhus ringlevate piisakeste jõul, mis viimaks maha langevad.
Küsimusi esitati asjatundjatele aga veel:
Segaseks on jäänud inimestele see, et millal see koroonaviirus üldse nakkav on. Lisaks see, et kui ma olen asümptomaatiline, kuidas ma siis tean, et ma üldse nakkav olen?
Märtin: See on küll tegelikult ilusti ära näidatud, et inimese organismis hakkab viirus erituma teatud perioodi vältel. Alguses ta on seal peidus, siis saab teda seal piisavalt palju organismis nendes rakkudes, kus ta toimetab ja alles seejärel hakkab ta vabanema. Ta hakkab vabanema suurusjärgus kaks päeva enne sümptomeid. Kas see on 48 tundi, 29 tundi või 16 tundi - sinna vahele ta jääb.