VIDEO | Jaak Prints ettekandes riigikogulastele: mõistke meie hirme, aga ärge tekitage neid

 (385)
Vaata ettekannet täispikkuses!

Täna pöördus näitleja Jaak Prints oma kõnega riigikogu täiskogu poole, kutsumaks rahvasaadikuid üles lõpetama rahva põhjendamatu hirmutamine ajastul, mil maailm põhineb kuulujuttudel.

Prints möönis, et ei ole just kõige targem tegu tulla riigikogu ette oma argusega kelkima, sest hirmutatud on ta ka ise, ent teda ajendas seda tegema tunne, et sarnaselt temale kardab kogu Eesti.

Kuid kartus on Printsi hinnangul tihti põhjendamatu ja tuleneb sellest, et meie maailmapilt ei moodustu enam kogemustest "Me ei õpi enam tundma teist inimest enam seeläbi, mida me tema kohta teame, vaid selle järgi, mida temast räägitakse. Me elame maailmas, mis põhineb kuulujuttudel," rääkis ta.

"Kas keegi teab, mida lüpsja lehmade juures täpselt teeb? Paljusid asju me ei tea, ent siis me usaldame teisi. Aga mida teha siis, kui teised meile valetavad?" püstitas Prints küsimuse.

Prints tõi näiteks kuulduse, et Eestisse tuleb hulgaliselt pagulasi, kes hakkavad saama 2000 euro suuriseid toetusi kuus ning kes hävitavad oma tulekuga meie keele ja kultuuri. "Aga kui ma küsisin kommentaari inimestelt, kes juba aastaid selle teemaga igapäevaselt tegelevad, ütlesid nad, et see on võimatu. Mitte ükski pagulane ei hakka kunagi saama 2000 eurot toetust kuus."

Prints ei näe ka keele ja kultuuri kadumise ohtu, kuivõrd viie aasta jooksul on pagulasi tulnud kõigest kortermaja täie jagu. "Üks püstakutäis inimesi ei hävita eesti keelt ja kultuuri, sest meie keel ja kultuur ei ole nii nõrgad, et nende hävitamiseks piisaks ühest ühistu koosolekust," kõneles Prints, soovitades kuulujutte faktidega kontrollida.

Seotud lood:

"Hirmude õhutamine ei ole lahendus. Palun, ärge tehke nii. Inimeste õigustatud hirmude konverteerimine häälteks ei ole lahendus, vaid küüniline poliittehnoloogia."

Inimestele ei saa tema sõnul ette heita, et nad kardavad ja ei ammuta infot õigetest allikatest. "Hirm on päris. Ükskõik, kui alusetult on see tekkinud." Hoopis tuleks tegeleda probleemide õhutamise asemel nende lahendamisega.

Täna toimus riigikogus SDE fraktsiooni korraldatud arutelu teemal "Eesti demokraatia ohud ja väljakutsed", kus Printsi kõnele eelnes Marju Lauristini ettekanne "Liberaalse demokraatia tähtsus Eesti iseolemises“. Lauristini kõnele järgnes ligi poole tunni pikkune küsimuste ja vastuste voor.

Ametliku programmi lõpetas SDE riigikogu liige Toomas Jürgenstein 15-minutilise kõnega "Rahvusluse rikkusest". Pärast kõnesid ol võimalus sõna võtta ka riigikogu liikmetel.

Enne Lauristini kõne küsis Andres Herkel Vabaerakonnast riigikogu aseesimehelt Enn Eesmaalt, kas Jaak Printsi ettekande näol on tegu ettekande või etendusega. Herkeli sõnul on pretsedenditu, et ettekande esitajalt ei saa küsimusi küsida.

EKRE fraktsiooni esimees Martin Helme märkis, et kui Printsilt küsimusi küsida ei saa, on juba tegu demokraatia väärtuste kahjustamisega. Sel põhjusel lahkus Printsi ettekande ajal saalist kogu EKRE fraktsioon. Kokku oli ettekande ajal saalis 35 saadikut.

Eesmaa ütles, et Printsi ettekannet puudutavaid küsimusi võib esitada teistele ettekandjatele ehk Lauristinile ja Jürgensteinile.

Lauristin ütles enne oma ettekannet, et tema oleks selle poolt, et ka Printsilt saaks küsimusi esitada.

Jaak Printsi ettekannet on võimalik jälgida ka otseblogis.

Riigikogu täiskogul esinevad Jaak Prints, Marju Lauristinja Toomas Jürgenstein
https://twitter.com/ViljaKiisler/status/910781039815032833
Prints: Mõistke meie hirme, aga ärge tekitage neid. Sest me oleme nende hirmudega koos. Nagu me oleme alati.. koos.
Prints: Ma usun, et paljud teist tegelevad probleemide õhutamise ajal nende lahendamisega. Soovin teile selleks palju jõudu. Aga ärge unustage meile selgitamast, meiega rääkimast.
Prints: Aga lahendus ei ole ka see, kui inimeste hirmude üle naerda. Ei saa inimestele ette heita, et nad kardavad seda, mida nad kardavad. Hirm on päris, ükskõik kui alusetult see on tekkinud.
Prints: Orkaani pihta tulistamine ei ole lahendus. Hirmude üles kütmine ja relvade kätte võtmine ei ole lahendus. Palun ärge tehke nii. See ei ole lahendus, vaid küüniline poliittehnoloogia ehk argus. Kuid seda te teate ju isegi.
Prints: See saal siin on pankadele rohkem võlgu kui 7 miljonit eurot. Mis saab siis, kui te töö kaotate. Kas teil ei ole sellist hirmu?
Prints: Kui 4 minuti ja 22 sekundiga on võimalik endale luua pilt täiesti võõrast inimesest, siis mõelge, mis pildi võib millestki luua 24 tunniga. (Prints märkis enne, et googledas Chris Nocco kohta, kes ütles Ameerikasse saabunud tormi kohta inimestele: "Ärge tulistage tormi pihta" ja rääkis, mis temast teada sai)
Prints: Viimase viie aasta jooksul on tulnud nii palju pagulasi, et nad mahuksid ära ühte 5-korruselisse majja. 
Prints: Mõni kardab, et meie keel ja kultuur kaovad, kui siia tulevad islami usulised inimesed. Ka see on mõistetav hirm. Mulle meeldivad traditsioonid, juured, pärand. Aga kui vaadata numbreid ja kuulata rahulikku mõistust, siis mitte ükski fakt ei toeta seda hirmu.
Prints: Mõned hirmud on põhjendatud, ent mõne puhul on olemas vastused, mis hirme vähendavad. Mu tuttav arvas, et ei ole hea, kui meile tuleb hulganisti pagulasi, kes hakkavad toetust saama 2000 eurot kuus. Ma saan sellest hirmust aru. Aga siis ma kuulsin, et on võimatu, et mõni pagulane saaks nii suurt toetust.
Prints: Me elame maailmas, mis põhineb kuulujuttudel. Kas keegi teab, mida lüpsja lehmade juures täpselt teeb? Paljusid asju me ei tea, ent siis me usaldame teisi. Aga mida teha siis, kui teised meile valetavad?
Prints: Ma ei kartnud 5 aastat tagasi. Põhjus, miks ma täna siin olen, on väga lihtne. Mulle tundub, et ma ei ole ainuke, kes kardab. Tundub, et terve Eesti kardab. Aga keda? 
Prints tutvustab end kui näitlejat, kes kardab ja ei tahtnud sinna tulla.
Näitleja Jaak Prints asub kõnepulti, et esitada ettekanne pealkirjaga "Me ei pea kartma".
https://twitter.com/RK_kroonikad/status/910771005198565376
https://twitter.com/LiisaOviir/status/910771635795447808