VIDEO JA GRAAFIK | Ööpäevaga lisandus rekordilised 125 positiivset koroonatesti, suur osa Raplamaa hooldekodust

 (314)

Eestis on kasvamas asümptomaatiliste viirusekandjate osakaal, mistõttu on oluline jälgida ka kergemaid haigussümptomeid, tõdes Terviseamet pressikonverentsil, kus teatati rekordilisest 125 uuest päeva jooksul tuvastatud nakatumisjuhtumist Eestis.

Terviseameti peadirektori asetäitja tervisekaitse alal Mari-Anne Härma kinnitas tänasel pressikonverentsil, et ööpäevaga lisandusid rekrodilised 125 positiivset koroonatesti. Suur osa nakatunutest avastati Raplamaa hooldekodu laustestimise käigus, ülejäänud juhtude osas veel täpset infot terviseametil ei ole.

Terviseamet ei jaga veel detailsemat infot ka hooldekodu kolde kohta.

Härma nentis pressikonverentsil, et viimasel ajal on näha asümptomaatiliste viirusekandjate osakaalu kasvu, mistõttu on oluline tähelepanu pöörata ka kergetele haigussümptomitele, nagu peavalu ja kriipiv kurk. Ta lisas, et praegu saab koroonatesti teha vajadusel kiiresti.

Samuti teeb terviseametile muret võimalik varjatud levik. Härma ütles, et ka positiivsete testide osakaal ööpäevaga tehtud testide arvust on suurenenud. See ei tähenda, et olukord oleks juba halb, aga on oht koroonaviiruse varjatud levikuks. Seepärast on Härma sõnul oluline jälgida iseenda ja teiste tervist, et koroonaviiruse levik endiselt kontrolli all püsiks.

Seotud lood:

"Eesti inimesed on tublid, peame vastu. Küll me sellest jagu saame, aga meie enda käitumine, meie mõju enda perele, sõpradele, töökaaslastele on väga oluline," ütles ta.

Tänasel pressikonverentsil andis lisaks Härmale koroonaviiruse hetkeolukorrast ülevaate tööinspektsiooni peadirektori asetäitja Meeli Miidla-Vanatalu.

Terviseameti ülevaade nakatumise järsust kasvust
Otseülekandega olid tehnilised probleemid, pressikonverents peaks olema nüüdseks lõppenud.
Küsimus Delfist: mida on teada Raplamaa hooldekodu kolde kohta? Härma vastas, et nakatunud on nii kliendid kui ka töötajad. Ta märkis, et kuigi veel ei ole kõik detailid paigas, siis üldjuhul on töötaja see, kes nakkuse hooldekodusse viib ja sealt levib see jõudsalt edasi. Kuna info on veel nii värske, siis rohkem infot terviseametil anda ei ole.
Ta lisas, et oluline on ka see, et töötajad ei hakkaks oma haigestumist varjama, vaid julgeksid ka väikestest haigustunnustest õigel ajal teada anda.
Töökeskkonnas koroonaviiruse leviku tõkestamise vaates on oluline tööandja ja töötajate koostöö, märkis Miidla-Vanatalu. Tööandja peaks töötajatele hästi põhjendama, miks on oluline nii tööpostil kui ka puhkehetkel vajalikest nõuetest kinni pidada.
Tööinspektsioon annab tööandjatele ja töötajatele nõu ka selles osas, milline peaks töökeskkond olema, et koroonaviirus eemal hoida või selle levikut piirata. Miidla-Vanatalu rõhutas, et oluline on jälgida seda, et ka puhkepausil tuleb tähelepanu pöörata ennetusmeetmetele, nagu isikukaitsevahendite kasutamine ja distantsi hoidmine.
Miidla-Vanatalu ütles, et töövaidlustes on koroonaviiruse tõttu olulised teemad koondamised ning probleemid saamata jäänud töötasu ja lõpparvega.
Tööinspektsioonist kõneleb peadirektori asetäitja Meeli Miidla-Vanatalu, kes julgutas tööandjatel inspektsiooni poole pöörduma, et saada vastuseid koroonaviirust puudutavatele küsimustele.
Härma rõhutas, et oluline on jälgida iseenda ja teiste tervist, et koroonaviiruse levik endiselt kontrolli all hoida. "Eesti inimesed on tublid, peame vastu. Küll me sellest jagu saame, aga meie enda käitumine, meie mõju enda perele, sõpradele, töökaaslastele on väga oluline."
Positiivsete testide osakaal ööpäevaga tehtud testide arvu suhtes on kasvanud. Härma nentis, et hetkel ei ole küll olukord halb, aga edaspidi on oht koroonaviiruse varjatud leviku kasvuks.
Endiselt on palju ka sissetoodud juhte - enam Venemaalt ja Ukrainast, aga ka Soomest ja Poolast.
Härma lisas, et on näha, et asümptomaatiliste viirusekandjate osakaal on kasvamas. "Tasub mõelda, kui te kahtlustate kontakti, jälgige väga hoolikalt ka kergeid haigussümptomeid - peavalu ja natukenegi kriipiv kurk," märkis Härma. Ta kinnitas, et praegu saab testima vajadusel kiiresti.
Eilse seisuga on Härma sõnul Eestis 23 aktiivset kollet, millest pooled on seotud töökohtadega ning osa ka koolidega.
Haigestumine on kasvutrendis Harjumaal ja Raplamaal.
Terviseameti peadirektori asetäitja tervisekaitse alal Mari-Anne Härma nentis, et kui eelmine nädal sai rääkida stabiilsest hetkeolukorrast, siis nüüd on seis muutunud. Ööpäevaga lisandus 125 positiivset koroonatesti, millest suur osa avastati Raplamaa hooldekeskuse laustestimisel. Terviseamet tegeleb veel ülejäänud kollete tuvastamisega.
Peagi annab terviseamet ülevaate, kust 125 uut nakatumist on tulnud ja milline on üldiselt hetkeolukord Eestis.