VIDEO ja FOTOD | Uudishimulikud karud käisid Valgas aiamaalt maasikaid söömas

 (120)

Täna hommikul ärkas Valgamaal elav vanaema häälte peale oma aiamaalt. Ärgates arvas ta, et tema õuele on tikkinud vargad, kuid tegelikult vaatasid talle vastu kaks naaberaias maasikaid nosinud mesikäppa.

Sellise vaatepildi peale kutsus ta kohale oma lähikondsed, kes said kahte karumõmmi lähedalt uudistada.

Loomad pildistas üles Monika Kaur, kes rääkis, et karude saabumist märgati umbes kella 5 ajal hommikul ning mõmmikud lahkusid kella 8.30 ajal.

Kaur rääkis, et ootamatu külaskäik oli elamus tervele perele, eriti 11-aastasele lapsele, kellele loomaaed koduaeda jalutas.

Natukene tunti siiski karude ees ka aupaklikkust, üks karudest möirgas pealtvaatajate peale.

Üks karudest ronis muuhulgas aia kõrval asuva puu otsa, mispeale pererahvas kartis, et karu plaanib aeda sisse hüpata.

Karud asjatasid rahulikult omaette edasi, näis suisa, et nad otsisid magamiskohta. Kodu peremees sai suisa hommikukohvi karude saatel nautida.

Kaur rääkis, et hiljem arvasid kohalikud jahimehed karudel kõrvas olnud siltide järgi, et loomad rändasid vaiksele Kuuse tänavale Lätist ning tegemist on eelmisel aastal sündinud noorte loomadega. Jahimehedki olid karusid varem näinud vaid metsakaameratest ning Valga linnas karu kohata oli esmakordne kogemus.

Hiljem selgus siiski, et karumõmmid olid pärit Venemaalt.

Seotud lood:


Hommikohv karuga:

Monika Kaur


Eesti jahimeeste seltsile teavitati karudest juba varahommikul. Jahimeeste seltsi jahimees Tõnis Balodis oli kohe mures, kuidas karu tervelt linnast välja saada.

„Autobaasi ja lasketiiru kandis hulkuva karuga oli lihtsam, kuna seal on võsa ja varjetingimusi, mistõttu leidis mesikäpp kergesti tee metsa,“ ütles Balodis. „Probleem oli esialgu ühe naisterahva koduaias tegutseva mesikäpaga. Tundus, et selle mõmmiku puhul on tarvis leida unerohtu, et suur loom magama saada ja linnast välja transportida,“ lisas jahimees.

Monika Kaur

Koos kolleegidega uuriti kiirelt karu uinutamise võimalusi. Nutikas karu aga otsis samal ajal ise väljapääsu ja tal õnnestus aia alt läbi kaevata ja liikuma saada. Tõnis Balodis sõitis aeglaselt karu järel ja suunas teda linnast välja. Karu liikus kutsekooli poole, möödus Alko 1000 kauplusest ja suundus Läti poole.

Jahimehed märkasid karude kõrvas ka plaate numbritega 1701 ja 1702. See andis tunnistust, et tegu on kuskil lahti lastud karudega. Balodis teatas telefonitsi karudest ka ulukiuurijatele, aga viimastel puudus informatsioon nummerdatud mõmmidest. Seejärel uuriti karude kohta kohta jahinaabritelt Lätist, kellel info puudus. Edasi pöörduti naabrite jahimeeste poole Venemaal ja saadi teada, et tegemist on Pihkva oblastis lahti lastud mesikäppadega Polja ja Proshaga.

Tõnis Balodise sõnul tundub, et lõpp hea kõik hea ja ta soovis Poljale ja Proshale head matkamist ning loodab, et viimased edaspidi väldivad tiheasustatud punkte ja liiguvad ikka valdavalt looduslikus keskkonnas, kus nad ennast koduselt ja turvaliselt tunnevad.

Monika Kaur