VIDEO JA FOTOD: Estonia visiiril on tänini näha meeskonnaliikmete jalajäljed

 (25)
Estonia projekt Rootsis
Estonia visiirFoto: Tiit Blaat

Estonia huku uurimise tähtsaim asitõend, visiir, toodi merepõhjast üles 1994. aasta detsembris ning see osutus palju keerulisemaks operatsiooniks, kui algul arvati.

Estonia uurimiskomisjoni liige Priit Männik rääkis Delfile, et kui algul tundus, et visiiri ülestõstmiseks kulub paar päeva, siis tegelikult läks selleks kauem aega.

Estonia katastroofi ajal keskriminaalpolitsei uurimisbüroo juhi ametis olnud Männik rääkis, et visiiri ülestõstmine oli keeruline protseduur. "Ma kuidagi kujutasin ette, et see on selline paaripäevane üritus," tunnistas Männik. "Me olime mere peal ja oli torm ja et see oli vaja sealt tervena kätte saada, siis tuli valmistada n-ö metallist kämmal," rääkis Männik. Siis lasti kämmal alla ja saadeti alla ka robot ning seejärel selgus, et üks konksudest ei haakunud visiiri taha. Kämmal võeti üles ja keevitati uuesti - me olime kokku viis või kuus päeva merel, rääkis Männik.

Estonia murdunud visiiri hoitakse Stockholmi lähistel kinnises sõjaväebaasis, kuhu igaüht ligi ei lasta. Veel tänagi on visiiril näha jalajäljed, mis pärit ajast, kui reisipraam veel merd kündis.