VIDEO, BLOGI ja FOTOD | Eesti saab vähem vaktsiine kui vaja oleks. Tanel Kiik: Pfizeri suhtlus pole olnud läbipaistev

 (363)
Probleem puudutab kogu Euroopa liitu

Sotsiaalministeerium said said äsja infot Pfizerilt: vaktsiine saabub Eestisse loodetust vähem.

Olukorda selgitatakse kell 18 pressikonverentsil, kus astuvad üles sotsiaalminister Tanel Kiik ja sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsler Maris Jesse. Nad räägivad, kuidas Pfizerilt saadud informatsioon mõjutab kavandatud vaktsineerimisi järgmisel ja sellele järgnevatel nädalatel.

Minister Tanel Kiik on varem rääkinud, et eesmärgiks on 100 000 inimese vaktsineerimine esimese kvartali lõpuks.

Eesti on praeguseks ühinenud ravimitootjate AstraZeneca, Jannsen Pharmaceutica NV, Pfizer/BioNTech, Curevac ja Moderna vaktsiinide eelostulepingutega. AstraZeneca lepinguga soetab Eesti COVID-19 vaktsiini ca 660 000 inimesele, Jannsen Pharmaceutica NV lepinguga ca 300 000 inimesele, Pfizer/BioNTech lepinguga ca 300 000 inimesele, Curevaci lepinguga ca 330 000 inimesele, Moderna lepinguga ca 117 000 inimesele.

Lisaks on Euroopa Liidu ühishankes vaktsiinitootja Sanofi, kelle lepinguga on Eestil võimalik liituda hiljem ja Novavax, kellega on Euroopa Komisjonil läbirääkimised veel käimas.

COVID-19 vaktsineerimise eesmärgid on kaitsta riskirühmi, kellel on suurem tõenäosus nakatuda või kelle nakatumisel võib haigus kulgeda raskemalt, ennetada ja vähendada COVID-19 põhjustatud haigus- ning surmajuhtumeid, vähendada koormust tervishoiusüsteemile ja majandusele, kindlustada ühiskonnaelu normaalset toimimist ning kaitsta Eesti elanikkonda COVID-19 haiguse leviku eest.

Probleemid vaktsiinitarnega
Pressikonverents on lõppenud.
Esimene info selle kohta, et kui palju tuleb järgmisel nädalal doose, tuli täna kell 15.56.
Esialgne info on see, et ülejärgmine kogus on mõnevõrra suurem.
Senised tarned on olnud suurusjärgus 10 000 doosi, järgmine on umbes 7000. Anneli Taal: mul on keeruline hetkel kommenteerida järgmisi tarneid.
Dooside arv väheneb kahekordselt.
Kiik: Loodan, et selliseid uudiseid enam ei tule. Seljuhul pole vahest ka vaja vaktsineerimise ajakava oluliselt muuta.
Ei saa kahjuks välistada, et tulevikus võib olla vaja plaani ikkagi muuta.
Tuleb ikkagi minna edasi vastavalt vaktsineerimise plaanile.
Mahtude tagantjärele tõstmine ei vääri küünlasid, kui alguse tarned kahanevad.
Lähinädalate vaktsiinitarnete vähendamine minu hinnangul ei oleks tohtinud sellisel kujul aset leida.
Kas keegi võib ka selle raskuse tõttu ka teise süstita jääda?
Eesti vaktsineerimisgraafikut pole siiski muudetud. Plaan on endine, kinnitab Kiik.
Tudnub ilmne, et mingeid aruteluseid pole toimunud ka Euroopa Komisjoniga. Info sellist liikumist ei saa kuidagi pidada adekvaatseks.
Kiik: mõistva suhtumise eeldus on läbipaistev suhtlus. Sellest pole seni kinni peetud. Me saime liiga hilja teada, et on vastu võetud otsus tootmisvõimsuste langetamiseks. See tõesti ei sobi.
Delfi: Pfizer palus mõistvat suhtumist. Tanel Kiik, kas valitsus suhtub mõisvtalt?
See tekitas samuti takistusi.
Üks partii oli ka tooraineprobleemide tõttu ebakvaliteetne, pidime loobuma.
Miks tarneraskused ikkagi tekkisid? Tehases on vaja teatud osas tootmist ümber korraldada, osad liinid ja protsessid on muutmisel, et mahtusid kevade poole suurendada.
Algavad küsimused.
Veel täna õhtyul toimub üks koosolek, kust võiks selguda, kas Pfizer siiski saab oma plaane muuta ja kokkulepitud mahus tarnetega jätkata.
Ootame Pfizerilt kinnitusi järgmise nädala tarnete kohta.
Arvestame, et vaktsineeritud saaksid need, kes ootavad teist doosi.
Seetõttu ei pea edasi lükkama järgmiseks nädalalks plaanitud vaktsineerimisi. Jätkame hooldekodudega.
Tervisala asekantsler Maris Jesse: see uudis tuli šokina täna hommikul. Õnneks jätsime esimese nädala tarnest pool reservi, et vaktsineerimist ei peaks katkestama.
Pikas perspektiivis on see võit, kinnitab Pfizeri esindaja Anneli Taal.
Teine võimalus, mida on arutatud, on siis need lisamahud. Nõustusime suurendama tootmismahutsid neli korda. Selleks et ni ikiiresti tootmisvõimsusi suurendada, on ilmnenud, et perame natuke kogustes lõivu maksma. Tarned jätkuvad, aga mitte esilagselt plaanitud mahus. Veebruaris on tarned taastunud ja märtsis suuremad, kui plaanis oli.
Taal: üks variant on kasutada olemasolevaid vaktsiine võimalikult efektiivselt, et ühest viaalist saaks senise viie dosi asemel kuus doosi välja võtta.
Pfizeri esindaja Anneli Taal: Lootsime, et turul on praeguseks ajaks rohkem tootjaid.
Vaktsineerimise protsessi kindlus on kahjuks löönud kõikuma.
Kahe vaktsiinidoosi vahelise vahe pikendamist ei toetanud toetanud teadlased.
Praeguse teadmise põhjal saame jätkata vaktsineerimist plaanipäraselt, aga peame rohkem prioretiseerima. Edaspidi pole võimalik sellises tempos edasi liikuda.
Info on eri liikmesriikides veel ka erisisuline, palju on segast.
Peame oluliseks, et Euroopa Komisjon teeks kõik võimaliku, et algne skeem paika jääks.
Euroopa turul on praegu ainult kaks tootjat, kompenseerida pole võimalik.
Ühiskonna ootus vaktsineerimise järgi on suur, seega ei komepnseeri tulevased suuremad tarned sisuliselt praegust puudujääki.
Kiik: oleme täna saanud järk-järgult väga keerulisi uudiseid, nüüd on teada, et plaanitud Pfizeri vaktsiini koguseid vähendatakse. See on pehmelt õeldes halb uudis. sest kehtib logika, et üks doos jaanuaris on parem kui kaks doosi juunis.
Pressikonverents algab.
https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/video-ja-fotod-esimene-koroonavaktsiin-joudis-eestisse-esimesena-kaitsesustitakse-tervishoiutootajad?id=92084787
https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/eesti-uhineb-koroonavaktsiini-eelostulepinguga-millega-saab-katta-riskiruhmade-vaktsiinivajaduse?id=91697067