VIDEO | Alates tänasest saab rakenduse HOIA abil uurida lähikontaktsust koroonahaigega

 (74)
Rakendus on privaaatne ja turvaline

Sotsiaalministeerium teatab, et alates tänasest, 20. augustist saab telefoni laadida rakenduse nimeg HOIA, mis teavitab kasutajat, kui ta on olnud lähikontaktis koroonaviirust kandva isikuga.

Kuidas see toimima peaks? On see anonüümne?

Tuleb välja, et rakenduse kasutajate telefonid vahetavad omavahel anonüümseid koode ning riik, rakenduse tootja ega telefoni tootja ei saa teada, kes kellega lähikontaktis oli.

Naasemaks tavapärase elu juurde

„Efektiivseim meede koroonaviiruse leviku piiramiseks on püsida haigussümptomite korral kodus ja pöörduda perearsti poole ning hoida tervena ringi liikudes turvalist vahemaad teiste inimestega. Kui aga soovime oma harjumuspärase eluga jätkata – käia tööl ja koolis, teatris ja kontsertidel, sõita ühistranspordiga või reisida, siis ei ole meil tõenäoliselt alati võimalik piisavat distantsi hoida,“ ütles sotsiaalminister Tanel Kiik.

Kiik lisas, et Terviseamet jätkab oma igapäevast tööd nakatunute ja nende lähikontaktsete tuvastamisel, ent meeles tuleb pidada ka seda, et viiruse leviku tõkestamiseks saab igaüks meist oma panuse anda.

"Koroonaviiruse rakendus on meile kõigile üks täiendav tõhus vahend selleks, et võimalikke nakkuslikke kontakte vähendada," märkis sotsiaalminister. "Kutsun Eesti inimesi üles hoidma ennast ja oma lähedasi ning aitama rakenduse kasutamisega privaatselt ja turvaliselt kaasa viiruse leviku piiramisele.“

Seotud lood:

Kuidas see töötab?

Kui mõni rakenduse kasutaja haigestub, märgib ta end (see tähendab, oma anonüümse koodi) rakenduses haigestunuks ning teistele kasutajatele saadetakse teavitus võimalikust lähikontaktist nakatunuga.

Rakendus teavitab inimest juhul, kui tema telefon on olnud hiljem positiivse koroonaviiruse proovi andnud inimesele nakkusohtlikul perioodil lähemal kui 2 meetrit vähemalt 15 minutit. Samuti annab rakendus esmased suunised, kuidas edasi käituda. Nii suudab rakendus teavitada ka inimesi, keda nakatunu ise ei pruugi teada ega mäletada, võimaldades neil astuda samme enda ja teiste tervise kaitseks.

Pilt on illustratiivne. Foto: Kretel Kuusk

Anonüümsus tagatud

Rakenduse arendamisel on erilist tähelepanu pööratud privaatsusele ja turvalisusele. Telefonid suhtlevad omavahel Bluetooth raadiosignaalide abil, vahetades koode, mis ei ütle rakenduse kasutajate kohta midagi. Rakenduse kaudu riigile mingit infot nakatunute või nende lähikontaktsete identiteedi kohta ei laeku.

„HOIA privaatsuslahenduse panime paika enne, kui programmeerimistöödega alustati. Inimeste asukohti ei jälgita ning terviseandmeid töödeldakse vaid selleks, et enne teavituste välja saatmist kontrollida, kas end koroonaviiruse kandjaks märkinud inimene on tõesti haige," kinnitas Dan Bogdanov, Cybernetica AS juhatuse liige. „Sellega on Hoia rakenduse arendus olnud eeskujuks riigile, kuidas andmepõhiseid teenuseid teha.“

Rakenduse arendamisel on erilist tähelepanu pööratud privaatsusele ja turvalisusele.

Rakendus loodi sotsiaalministeeriumi, tervise ja heaolu infosüsteemide keskuse, terviseameti ning 12 Eesti ettevõtte – Cybernetica, Fujitsu Estonia, Guardtime, Icefire, Iglu, Mobi Lab, Mooncascade, Velvet, FOB Solutions, Heisi IT OÜ, Bytelogics ja ASA Quality Services OÜ koostöös. Lisaks aitas rakenduse arendamisel kaasa Šveitsi DP-3T projektimeeskond, kelle loodud lahendus on Eesti rakenduse aluseks.

„Rakenduse peamine funktsioon on kasutajat teavitada, kui ta võis olla lähikontaktis COVID-19 nakatunuga. Samas on info inimese nakatumise ja tema lähikontaktide kohta privaatne ning seda ei saa levitada. Seega võib öelda, et rakenduse arendamisega lahendasime omamoodi vastuolu," ütles Icefire'i tarkvaraarhitekt Aleksei Bljahhin. „Lahendasime selle vastuolu tänu kaasaegsele krüptograafiale, mida rakendus kasutab."

Esialgu saab HOIA rakendust kasutada vaid Eestis. Järgmise sammuna on kavas hakata vahetama lähikontaktsete kohta anonüümseid koode ka piiriüleselt, et rakendust saaks kasutada näiteks reisides ja välislähetustel.

Lisainfo ja korduma kippuvad küsimused: www.hoia.me

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!