Veidemann: huvi "naistekate" vastu ei tulene lugejaskonna piiratusest

 (46)
Veidemann: huvi "naistekate" vastu ei tulene lugejaskonna piiratusest
Foto: Ilmar Saabas

Kirjandusteadlane Rein Veidemann leiab, et kultuuriministri soov raamatukogude kirjandusevaliku osas muudatusi läbi viia ei pruugi soovitud tulemust anda, sest esiteks võib reform üht osa lugejatest diskrimineerida ning teiseks pole raamatukogude valikuvõimaluse piiramine see, mille kaudu saaks lugemiskultuuri kujundada.

Professor Veidemann ütles ERR-i uudisteportaalile, et ettepanekut kehtestada värskelt ilmunud teoste raamatukokku jõudmisele ooteperiood ei saa kuidagi pidada mõistlikuks. "Mis kirjastuses on juba ilmunud ja raamatukogudel on selle ostu vastu huvi, siis peab see ka olema kättesaadav nii ühel (tasulisel) kui ka teisel (laenutamise) teel. Ühte võimalust teise arvelt piirata - see tundub tõepoolest võimaliku lugeja diskrimineerimisena."

Mis puutub aga ideesse lubada riigi raha eest ainult väärtkirjandust osta, arvas Veidemann, et raamatu "väärtus" on alati küsitav, sest loetavus ja väärtuslikkus asuvad eri tasanditel.

"See, et laenutatavas kirjanduses kipuvad domineerima välisautorite sentimentaalsed naistekad - mis, muide, kirjutamistehnoloogiliselt on vägagi tasemel - à la Barbara Cartland ja Rosamunde Pilcher, ei tulene siiski lugejaskonna piiratusest, vaid lugejaskonna janust dialoogi ja emotsionaalse korvangu järele, mida tegelik elu ise ei paku," märkis Veidemann.