Vassiljev: maksuvaba miinimumi tõstmine on mõistlik

 (22)
Vassiljev: maksuvaba miinimumi tõstmine on mõistlik
Rannar VassiljevFoto: Tiit Blaat, Eesti Ekspress

Sotsiaaldemokraadi ja rahanduskomisjoni aseesimehe Rannar Vassiljevi sõnul on tulumaksuvaba miinimumi suurendamine mõistlik ning parem kui tulumaksu vähendamine 1% võrra.

„Kui peaks kaaluma, kas aastast 2015, mil valitsus on otsustanud vähendada 1% võrra tulumaksu või samas mahus tõsta tulumaksu miinimumi, oleks viimane mõistlik,“ märkis Vassiljev erakonna kodulehel.

Põhjenduseks tõi ta, et kuna tulumaksu vähendamine aitab jõukamaid inimesi, siis tulumaksuvaba miinimumi suurendamine mõjutab kõiki täpselt sama summa võrra kuus.

Rahandusminister Jürgen Ligi leiab eile EPLile antud intervjuus, et Eestis tuleb suurendada maksuvaba miinimumi.

Reformierakonna 2011. aastal langetatud otsust alandada 2015. aastast tulumaksumäära ühe protsendipunkti võrra ei pea Vassiljev ausaks. “2015. on valimised ja madala tulubaasiga peab järgmine valitsus opereerima,“ selgitas Vassiljev.

Küsimusele, kas kaht korraga ei saaks rakendada, vastas Vassiljev, et see ei ole välistatud, aga mõlemad maksumuudatused tõstavad riigi kulutusi ning seetõttu jääks riigil midagi tegemata. „Täna on Eesti riigi probleem selles, et me maksustame kõrgelt tulumaksuga väiksemapalgalisi,“ lausus Vassiljev.

Vassiljev ei osanud öelda, kui palju peaks tulumaksuvaba miinimumi suurendama. „Oluline on seda vaadata alampalga kontekstis. Mitu protsenti alampalga teenija tulust peaks olema maksuvaba. Siin ei ole sellist kindlat numbrit, peab vaatama, palju see riigieelarvele maksma hakkab ja kui palju riigieelarve kasvu kontekstis on võimalik seda tõsta,“ selgitas Vassiljev.

Seotud lood:

Tulumaksuvaba tulu kuus on täna 144 eurot.

Sotsiaaldemokraatide tulumaksuseaduse muutmise eelnõu tõstab tulu teenijate maksuvaba miinimumi kolme aasta jooksul 192 euroni kuus.
2014. aastal kerkib maksuvaba määr 160 euroni, 2015. aastal 176 euroni ja 2016.aastal 192 euroni kuus.

Sotsiaaldemokraatide ettepanek jätab kõigile palgasaajatele 2016. aastal täiendavalt kätte 120 eurot, aidates enim väikese sissetulekuga inimesi.