Varusid vaja vähemalt kaheks kuuks: ravimiamet keelas teatud medikamentide väljaveo

 (41)
Apotheka vs Südameapteek
Foto: Madis Veltman

Üleilmse eriolukorraga seoses tekkivatest tarneraskustest ei pääse ka intensiivraviks vajalikud ravimid, mistõttu on ravimiamet keelanud ära mitmete medikamentide riigist väljaveo.

Esmajärjekorras keelati Roactemra ja Pulmozyme´i väljavedu, sest teisi samade toimeainete sisaldusega ravimeid eestis ei turustata. Roche Eesti OÜ kinnitas terviseametile, et Roactemra ja Pulmozyme laovaru jätkub senist vajadust arvestades vähemalt kaheks kuuks.

Roactemra on näidustatud reumatoidartriidi, aktiivse süsteemse juveniilse idiopaatilise artriidi ja juveniilse idiopaatilise polüartriidi raviks, samuti kimäärse antigeeni retseptoriga T-rakkude põhjustatud raske või eluohtliku tsütokiinide vabanemise sündroomi raviks täiskasvanutel ning 2-aastastel ja vanematel lastel.

Pulmozyme on näidustatud kopsufunktsiooni parandamiseks tsüstilise fibroosiga patsientidel, kelle forsseeritud vitaalkapatsiteet on vähemalt 40% normaalsest.

Ravimite väljaveo korral ei ole ravimitega katkematu varustatus Eesti patsientide jaoks tagatud, teatas ravimiamet.

Ravimiameti pressiesindaja Kristi Sarap ütles, et märgata on teatud ravimite tarnehäireid üle kogu Euroopa.

"Müügiloahoidjatel ja hulgimüüjatel on kohustus tagada ravimite kättesaadavus. Ravimiamet saab tegevusi koordineerida ja infot vahetada. Teeme omalt poolt kõik, et need tarnehäired patsientideni ei jõuaks ja seetõttu kasutame kõiki abimeetmeid," ütles Sarap.

Seotud lood:

Ravimiametil on ravimiseaduse alusel õigus erakorralise meetmena keelata väljavedu, kui ravimiga katkematu varustatuse tagamine on oluline inimese või looma tervise seisukohast ning kui teisi sama toimeaine ja tugevusega ravimeid Eestis ei turustata või turustatakse ebapiisavas koguses.

Konkreetsed ravimid, millele on Ravimiameti märtsis kehtestanud väljaveokeelu:

· Epinefriin (adrenaliin) - kasutatakse šoki ja südameseiskumise korral elustamiseks

· Prednisoloon –kasutatakse põletikuvastaseks ja immunosupressiivseks raviks

· Roactemra – kasutatakse reumatoidartriidi raviks

· Pulmozyme – kasutatakse tsüstiline fibroosi raviks

· Brilique - kasutatakse verevedeldamiseks

· Lantus Solostar, Forxiga ja Xigduo – kasutatakse diabeedi raviks

· Foster, Pulmicort Turbuhaler ja Symbicort Turbuhaler – kasutatakse astma raviks

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!