Värske uuring: Reformierakonda toetab 28% ja Keskerakonda 22% valijaist

 (48)
Riigikogu infotund, Riigikogu juhatuse valimised
Riigikogu infotund, foto on illustratiivne.Foto: Tiit Blaat

Värske inimeste erakondlike eelistuste uuringu kohaselt toetab Reformierakonda 28,4 protsenti valijaist ning Keskerakonda 21,6 protsenti. Seega püsivad aasta alguse reitingud stabiilsena.

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut ja uuringufirma Norstat Eesti AS koostöös küsitletakse iga nädal inimeste erakondlikku eelistust. Nädalaga ei muutunud ühegi erakonna toetus enam kui 0,5%, mis tähendab, et toetusprotsendid püsivad samal tasemel, kuhu nad olid jõudnud vahetult enne jõule, vahendab instituut oma pressiteates.

Reformierakond, kelle toetus kuni jõuludeni liikus pigem langustrendis, on säilitanud liidrikoha ning suurima opositsioonipartei edu teisel kohal oleva Keskerakonna ees on 6,8%.

Viimaste tulemuste põhjal toetab parlamendivälist erakonda Eesti 200 praegu 16,4% valimisõiguslikest kodanikest. Järgnevad konservatiivne rahvaerakond (EKRE) 14,8%ga, sotsiaaldemokraadid 8,2%ga ning Isamaa 6,1%ga.

Seega toetab koalitsioonierakondi 42,5% ja opositsioonierakondi 36,6% vastajaist. Kaht opositsioonierakonda ja parlamendist välja jäänud Eesti 200 toetab samas kokku 53,2% vastajatest.

Viimased koondtulemused kajastavad küsitlusperioodi 9. detsembrist 11. jaanuarini ning kokku küsitleti 4000 valimisealist Eesti kodanikku.

Tulemuste presenteerimisel on Ühiskonnauuringute Instituut ja uuringufirma Norstat keskendunud viimase nelja nädala koondtulemusele. Sel kujul erakondade toetusprotsentide arvutamine tasandab üksikutes küsitlustes esinevad kõikumised, mis tulevad nii suuremast statistilisest veast kui lühiajalise mõjuga sündmustest.

Valimi võimalikult esindusliku jagunemise eesmärgil teostati küsitlused kombineeritud meetodil - telefoniküsitluses ning veebiküsitluses. Valimi andmed on tulemuste esinduslikkuse tagamiseks kaalutud vastavaks valimisõiguslike kodanike proportsionaalsele jaotusele peamiste sotsiaaldemograafiliste tunnuste alusel.