Valitsusele võib jääda ainuvõim eksamite toimumise üle õppeaasta lõpuni

 (2)
Eksamipäev Tartus
Eksamipäev TartusFoto: Andres Putting

Riigikogu kultuurikomisjon tegi ettepaneku anda valitsusele õigus otsustada eksamite toimumise ning kooli lõpetamise tingimuste üle vaid sellel õppeaastal.

Esimese hooga kirjutas valitsus eelnõusse sisse, et koolilõpueksamite üle võib valitsus otsustada tähtajatult, sõltumata eriolukorra kestusest. Selle peale pöördusid riigikogu poole mitusada õpetajat, kes nägid selles Mailis Repsi katset eriolukorras oma võimu ära kasutada ning põhikooli lõpueksamite kaotamine "läbi suruda", mida on Reps püüdnud juba kaks aastat teha.

Eelnõu suhtes olid kriitilised ka riigikogu liige Liina Kersna, kelle sõnul ei ole selline käitumine valitsuse poolt demokraatlikule parlamentaarsele riigile kohane, kui ka riigikogu kultuurikomisjoni esimees Aadu Must, kes ütles, et niisugust eelnõud, mille regulatsioonid kehtivad ka pärast eriolukorda, ei saa läbi lasta.

Siiski tegi kultuurikomisjon täna ettepaneku muuta eelnõud nii, et sellel õppeaastal otsustab kooli lõpetamise tingimuste ja eksamite toimumise üle vabariigi valitsus. "Selle õppeaasta otsuste langetamine on valitsuse pädevuses ja anname neile selleks volitused," ütles Must.

Muudatusettepaneku kohaselt kehtestab haridus- ja teadusminister järgmiseks õppeaastaks lõpueksamite ajad ja vormid senise 25. mai asemel selle aasta 20. augustiks. Samuti täpsustatakse, et eriolukorrast tingitud erisused õpilase hindamisel põhikoolis ja gümnaasiumis kehtivad eriolukorra algusest kuni õppeaasta lõpuni.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

 • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
 • Olulised telefoninumbrid:
  • 1247 – Käitumisjuhised eriolukorras toimetulekuks ja koroonaviirusega seotud küsimustes (24h, tasuta)
  • 1220 – Perearsti nõuandetelefon eesti ja vene keeles, pakub meditsiinialaseid nõuandeid ja konsultatsiooni (24h, tasuta)
  • 53 01 9999 – Välisministeeriumi konsulaarinfo, kui oled välismaal hätta jäänud (24h)
  • 112 – Hädaabinumber kiirabi, pääste ja politsei kutsumiseks (24h, tasuta)
 • COVID-19 sümptomid on sarnased gripi sümptomitele. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused.
 • Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
 • Valitsus kehtestas viiruse kiire leviku tõttu 17. maini eriolukorra. Loe lähemalt, mida see kaasa toob!
 • Pärast välismaalt naasmist peavad nii Eesti elanikud kui ka välisriigi kodanikud olema kaks nädalat isolatsioonis, välja arvatud erandid seoses Baltikumi ja Soomega. Loe lähemalt kriis.ee lehelt!
 • Loe lähemalt koroonaviirusest Terviseameti kodulehelt!