Rahandusminister Sven Sester selgitas valitsuse pressikonverentsil, et valitsuse istungil ei olnud kohal töö- ja terviseminister Rannar Vassiljevit, mistõttu lükati raha eraldamise otsuse tegemine edasi. "Võtsime vastu otsuse, et jätkame seda arutelu järgmiste istungite jooksul," sõnas Sester.

"Selle aasta aprilli lõpus haigestus Türgis reisil olnud Väätsa valla elanik raskesse haigusse, mistõttu vajas ta erakorralist meditsiinilist abi," selgitas Delfile sotsiaalministeeriumi meediasuhete nõunik Aleksandra Solntseva.

Mehe tervislik seisund ei lasknud teda kodumaale transportida, mistõttu pidi ta jääma Türki ravile veel kuuks ajaks. Pärast seda esitas Türgi haigla mehele ligi 160 000 euro suuruse raviarve, kuid tänu mehe abikaasa ja Eesti konsuli heale koostööle õnnestus haiglaga läbirääkimistel leppida kokku arve vähendamises summale 59 593 eurot.

"Mehel oli sõlmitud ka reisikindlustusleping, kuid selle kindlustuskaitse summast (30 000 eurost) paraku ei piisanud," nentis Solntseva. "Mehe reisikindlustus tasus haigla arvest 11 000 eurot ning hüvitas tema repartreerimise summas 19 000 eurot. Haiglale on jäänud maksta 48 593 eurot."

Ligi 50 000-eurone raviarve on ilmselgelt üüratu. Seepärast pöördus mehe abikaasa oma vallavalitsuse poole abipalvega. "Kuna aga Väätsa vald on väike ning vallavalitsusel ei olnud võimalust oma elaniku suuri ravikulusid katta, pöördus vallavalitsus abi saamaks omakorda sotsiaalministeeriumi poole," lausus Solntseva, kelle sõnul saadeti rahandusministeeriumile palve eraldada vajalik raha valitsuse reservfondist.

Erakorraline juhtum

"On arusaadav, et riik üritab teises riigis hätta sattunud inimest võimaluste piires aidata ja tegemist on siiski erakorralise juhtumiga," märkis Solntseva.

Taotlust eraldada 48 593 eurot valitsuse reservist arutati täna kell 10 alanud istungil ja otsus on jätkuvalt valitsuse langetada.

"Kui inimene pöördub abipalvega, siis iga sellist juhtumit kaalutakse eraldi, arvestades kõiki asjaolusid, sealhulgas kindlustusfirma tehtud otsust ja ka inimese enda majanduslikke võimalusi. Siin ei ole universaalseid lahendusi, kuna iga juhtum ongi sisult erinev," sõnas Solntseva.

"Samas tuletame siinkohal meelde, et välismaal reisides tasub alati läbi mõelda, milline reisikindlustus valida, et õnnetuse korral keerulist olukorda vältida," lisas Solntseva.

Euroopa Liidu territooriumil ja Euroopa majanduspiirkonnas reisides tuleb kindlasti kaasa võtta haigekassast taotletav Euroopa ravikindlustuskaart.

"Päris kõiki ravikulusid haigekassa alati ei kata, näiteks on inimese omaosalus Euroopa Liidu riigiti erinev, mistõttu on ka reisikindlustus soovitatav. Muudes riikides on aga kindlasti vajalik korralik reisikindlustus, mille osas saavad soovitusi jagada kindlustusfirmad."

Eesti ja Türgi vahel puudub ravikindlustust reguleeriv välisleping.