Välisminister Urmas Paet: lennukatastroofis hukkunutega ümberkäimine on täiesti ebainimlik

 (60)
Välisminister Urmas Paet
Urmas PaetFoto: Eero Vabamägi

Välisminister Urmas Paeti sõnul on Malaisia reisilennuki katastroofipaiga rüvetamine ja seal marodööritsemine kuritegelik ja täiesti ebainimlik.

"Oleks ainuvõimalik ja elementaarne, et hukkunuid koheldaks väärikalt. Et katastroofiala oleks kohe piiratud selleks, et hukkunud identifitseerida ja katastroofi asitõendid säiliksid. Seda ei ole tehtud," sõnas ta.

Paet lisas, et selle asemel on Venemaa mahitatud nn relvastatud separatistid teinud kõik, et takistada ekspertide ja vaatlejate kiiret ligipääsu katastroofipaigale. "Lisaks on osa hukkunuid ära veetud, ülejäänud jäätud vedelema. Kõrvaldatud on asitõendeid ja hukkunute isiklikke asju. See kõik võimendab veelgi toimepandud kohutavat kuritegu, mis tappis 298 inimest."

Eesti välisministri sõnul tuleb austada katastroofis hukkunuid ja neid väärikalt kohelda. "Selleks tuleb koheselt lubada kohapeale rahvusvahelised eksperdid ja kanda hoolt hukkunute eest. Ning lõpetada selle kohutava tragöödia kasutamine edasiseks väljapressimiseks Venemaa mahitatud nn separatistide poolt," ütles ta.