Välisminister Reinsalu: Euroopa Nõukogu eelarve vastu hääletamine oli põhimõtteline protest teatud väärtusvalikute üle

 (106)
Valitsuse pressikonverents 21.11.2019
Urmas ReinsaluFoto: Madis Veltman

Välisminister Urmas Reinsalu (Isamaa) sõnul ei toetanud Eesti koos Läti, Leedu ja Ukrainaga läinud nädalal Euroopa Nõukogu järgmise kaheaastase eelarve kinnitamist ja hääletasid vastu, kuna Venemaa ei ole oma rahalisi kohustusi täitnud. Need olid aga eelduseks liikmeõiguste taastamisele Euroopa Nõukogu Parlamentaarses Assamblees (ENPA).

"Küsimus oli põhimõtteline: Venemaa ei ole ikkagi veel täitnud täies mahus oma kõiki rahalisi kohustusi Euroopa Nõukogu ees, vaatamata sellele, et sellele viidati kevadel kui ühele pragmaatlisele argumendile, miks peaks taastama Venemaa liikmeõigused parlamentaarses assamblees," selgitas Reinsalu.

Selles kontekstis oli laual hoopis ettepanek eelarvet suurendada. "Seda olukorras, kus Venemaa jättis maksmata aastatepikkuste liikmemaksu võlgnevuste intresside eest ning pole selgustki, kas ta seda kohustust aktsepteerib," sõnas Reinsalu.

Ta meenutas, et kevadel hääletas Eesti koos samameelsete riikidega Venemaa liikmeõiguste taastamise vastu, rõhudes väärtuste kaitsele. "Selle otsuse kaitsjad esitasid toona pragmaatilised argumendid, rõhudes ka toona Venemaa liikmemaksu külmutamisest tekkinud eelarveaugule. Sel juhul peaks vähemasti ka neist argumentidest muuhulgas kinni pidama," märkis Reinsalu.

"Seetõttu ei pidanudki ma võimalikuks toetada koos teiste Balti kolleegide ja Ukrainaga lõpphääletusel kõnealust eelarvet. Meie jaoks, tunnetan seda, ei ole juunikuine ENPA otsus tehniline küsimus, pärast mida järgneb business as usual," lausus välisminister.

Seotud lood:

"Euroopa Nõukogu on õiguste kaitse organisatsioon, mille standardid peaksid olema ühetaolised kõigile liikmesriikidele kõikides oludes. See vastuhääletus oli põhimõtteline protest teatud väärtusvalikute üle, millega me ei saa kuidagi leppida," rõhutas Reinsalu.

Venemaalt hääleõiguse võtmine ja selle taastamine

ENPA võttis Vene delegaatidelt hääleõiguse ära pärast Krimmi annekteerimist 2014. aastal. Mais võttis Euroopa Nõukogu vastu deklaratsiooni, et Vene hääleõigus tuleks taastada, ent see vajas assamblee kinnitust.

ENPA toetas 26. juunil toimunud hääletusel Venemaa delegatsiooni õiguste taastamist.

Lisaks Ukrainale hääletasid vastu Poola, Suurbritannia ja Balti riikide esindajad, sealhulgas Eesti parlamendi delegaadid Eerik-Niiles Kross, Indrek Saar ja Raivo E. Tamm. Ukraina delegaat Oleksii Gontšarenko võrdles otsust 1938. aasta Müncheni leppega.