Välisminister Mikser: Eesti toetab Ühendkuningriigi ja Hollandi küberrünnakute avalikustamist

 (23)
Välisminister Sven Mikser ütleb, et uued ohud ja katsumused ei tule kunagi vanade asemele, vaid lisanduvad neile.
Välisminister Sven Mikser ütleb, et uued ohud ja katsumused ei tule kunagi vanade asemele, vaid lisanduvad neile.Foto: Andres Putting

"Oleme täna saanud kinnitust tõsistest püüdlustest õõnestada küberruumi stabiilsust. Eesti toetab Briti riikliku küberjulgeolekukeskuse hinnangut, mille kohaselt Venemaa luureteenistus (GRU) on korraldanud küberrünnakuid tsiviilsihtmärkide pihta üle maailma," sõnab välisminister Sven Mikser oma avalduses.

"Samuti nõustume Hollandiga peale kaitseminister Anke Bijleveldi tänast avaldust, mis kinnitas küberrünnaku ärahoidmist Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni vastu ja nelja GRU ohvitseri riigist väljasaatmist," jätkab minister.

"Küberrünnakud rahvusvaheliste institutsioonide, demokraatlike valimiste ja elutähtsa infrastruktuuri vastu vähendavad stabiilsust küberruumis ja õõnestavad reeglitepõhist rahvusvahelist korda. Küberrünnakud kujutavad endast ohtu digitaalse keskkonna vastupidavusele ja terviklikkusele, millest sõltuvad meie majandus ja ühiskond. Sellised rünnakud rikuvad küberruumi rahvusvahelisi käitumisreegleid ja rahvusvahelist õigust," toob Mikser välja.

"Tõsiste majanduslike ja poliitiliste tagajärgedega küberrünnakud on lubamatud. Eesti toetab Ühendkuningriigi ja Hollandi hinnangut küberrünnakute kohta ja liitlastega üheskoos edasiste vastumeetmete rakendamist," tõdeb ta lõpetuseks.