Välisminister Mikser: Eesti eraldab Süüria pagulaste olukorra leevendamiseks ja humanitaarabiks 1,3 miljonit eurot

 (91)

Välisminister Sven Mikser ütles täna Brüsselis toimunud Süüria ja piirkonna tuleviku toetamise konverentsil, et Eesti toetab Süüria pagulaste olukorra leevendamiseks ja humanitaarabiks 1,3 miljonit eurot.

Välisminister rõhutas, et kestva poliitilise lahenduse leidmine Süüria kodusõjale on esmatähtis ning kinnitas Eesti poolse abistamise jätkumise.

"Me oleme juba üle kuue aasta olnud tunnistajateks Süüria kodusõjale ning on aeg süstemaatiline inimõiguste ja rahvusvahelise õiguse rikkumine ning sellega kaasnev vägivald lõpetada," ütles Mikser.

Välisministri sõnul rõhutab eilne keemiarelvade kasutamine Süürias veelgi enam vajadust kodusõjale piir panna ja sõjakurjategijad vastutusele võtta. Mikseri sõnul on oluline läbi mõelda ka Süüria konfliktijärgse toetamine poliitilises üleminekufaasis.

"Assadi režiim ei ole mitte üksnes läbi kukkunud oma riigi elanike kaitsmisel - mis peaks olema mistahes valitsuse esmane kohustus - vaid on ise süstemaatiliselt pannud toime koletuid kuritegusid oma rahva vastu. Seetõttu peab Süüria tsiviilelanikke ja sõjapõgenike olukord püsima rahvusvahelise kogukonna tugevdatud tähelepanu all," kinnitas Mikser.

Tänane konverents toimub kaasaja ühe kõige traagilisema humanitaarkriisi taustal, kus miljonite inimeste elu sõltub rahvusvahelisest humanitaarabist. "Ka Eesti jätkab omapoolset abistamist Välisminister teatas, et aastatel 2018-2019 eraldab Eesti 1,3 miljonit eurot humanitaarabiks Süüria pagulaste olukorra leevendamiseks. Seni on Eesti panustanud kokku 6,8 miljonit eurot," sõnas Mikser.

Konverentsi kaasjuhatavad Euroopa Liit, Saksamaa, Kuveit, Norra, Katar, Ühendkuningriik ja ÜRO. Ministrite tasandil toimuv konverents on toonud kokku 70 riigi, rahvusvaheliste organisatsioonide ja kodanikuühiskonna esindajad.