Valimisliidu liikmed leiavad, et Tallinna linnavolikogu komisjon on halduskogusid moodustades eiranud Tallinna põhimääruse regulatsiooni ning selle kooskõlalise tõlgendamise vajadust põhimääruse enda sätete, põhiseaduse ning Euroopa kohalike omavalitsuste hartaga.

"Linnaosade halduskogudesse peaks lisaks linnavolikogu liikmetele saama kuuluda ka nende nimekirjade kandidaadid, keda kohalikud elanikud eelistasid, hoolimata nimekirjade ülelinnalistest valimistulemustest. Linnaosade halduskogud muutuvad vastasel juhul parteistunud ning kohalike inimeste soove ning esindamisvajadust mittearvestavateks funktsioonita üksusteks," ütles Mähe seltsi juht Erik Vest.

Parlamendierakonnad on järjekindlalt piiranud uute poliitiliste jõudude ja kodanikeühenduste juurdepääsu nii riigikogus kui ka kohalike omavalitsuste esinduskogudes tehtavale poliitikale.

"Näiteks on valimisliidud keelustatud riigikogu valimistel, samuti püüti seda teha 2002. aastal kohalike valimiste puhul. Järjekordne parlamendierakondade ühine samm on Tallinna põhimääruse niisugune tõlgendamine, et linnaosade halduskogudesse ei saa kuuluda linnaosades enim hääli kogunud kandidaadid. Seetõttu pöördume meie valijate huvide kaitseks kaebusega Tallinna halduskohtusse," ütles Vaba Tallinna Kodaniku esindaja Brit Kerbo.

Valimisliit Vaba Tallinna Kodanik on valimisliit, mis pälvis tänavusel kohaliku omavalitsuse valimisel ligi 9000 tallinlase toetuse.