VAJALIK PRAKTILINE INFO | Mida pead teadma koroonaviiruse tõttu Eestis kehtestatud eriolukorra kohta?

 (208)
Täiendatud 27. märtsil kell 10.10
Tartu sulges mängu- ja spordiväljakud
Tartu sulges mängu- ja spordiväljakudFoto: Argo Ingver

Vastavalt valitsuse 12. märtsil tehtud otsusele kehtib Eestis 1. maini eriolukord. Elukorralduse muutus puudutab koole, reisimist, kultuurielu ja vabaaja veetmist ning asutuste külastamist.

Koondasime kokku olulisema info eriolukorraga kaasnevatest praktilistest muudatustest ja informatsioonist.

Riigi infotelefonid

1247 – Käitumisjuhised eriolukorras toimetulekuks ja koroonaviirusega seotud küsimustes (24h, tasuta)
1220 – Perearsti nõuandetelefon eesti ja vene keeles, pakub meditsiinialaseid nõuandeid ja konsultatsiooni (24h, tasuta)
53 01 9999 – Välisministeeriumi konsulaarinfo, kui oled välismaal hätta jäänud (24h)
112 – Hädaabinumber kiirabi, pääste ja politsei kutsumiseks (24h, tasuta)

Alates 28.03 kehtib liikumisvabaduse piirang koroonaviiruse diagnoosiga inimestele ja nendega koos elavatele või samas elukohas püsivalt viibivatele isikutele. Koroonaviirusesse nakatunud inimene peab püsima kodus kuni tervenemiseni. Haigestunul on keelatud lahkuda kodust või püsivast viibimiskohast alates koroonaviiruse diagnoosimisest. Haigestunud inimene võib kodust või viibimiskohast lahkuda üksnes tervishoiutöötaja või politsei korraldusel või inimese elu või tervist ohustaval hädajuhtumil.

Õppetöö haridusasutustes

- 16. märtsist on kõigi üldhariduskoolide, kutseõppeasutuste, kõrgkoolide, noortekeskuste ja huvikoolide hooned õppetööks suletud vähemalt 1. maini. Haridusasutused läksid üle distantsõppele. Ülikoolides ja teadusasutustes jätkub teadus- ja arendustegevus.

Seotud lood:

Kui ka pärast 1. maid jätkub e-õpe, lükkuvad eksamid hilisemaks või jäävad tänavu üldse ära. Kõrgkoolid on ministeeriumile öelnud, et nemad on valmis sisseastumiskatsed tegema suvel, nagu on siiani planeeritud.

- Distantsõppe perioodil peavad olema peatatud huviringid ja treeningud, välja arvatud, kui tegevust saab jätkata kaugõppel. Samuti peavad olema peatatud noortekeskuste ja noortelaagrite tegevus.

- Lasteaedade ja lastehoiu lahtioleku ja töökorralduse otsustab kohalik omavalitsus või muu lasteasutuse pidaja. Üleüldine soovitus on siiski võimalusel lapsed koju jätta. Tallinn ja Tartu on teatanud, et vanemad on eriolukorra ajaks kohatasust vabastatud.

- Tööd saavad esialgu jätkata ka hariduslike erivajadustega õpilaste koolid ja kinnised lasteasutused, mille puhul tehakse otsused koostöös koolide ja koolide pidajatega juhtumipõhiselt.

Kultuurielu ja vaba aja veetmine

- Alates 25. märtsist tuleb avalikus kohas (näiteks välised mängu- ja spordiväljakud, rannad, promenaadid, tervise- ja matkarajad) ja siseruumis (välja arvatud kodus) hoida teiste inimestega vähemalt 2 meetrit vahet. Avalikus kohas tohib koos viibida kuni kaks inimest. Piirang ei kehti koos viibivatele ja liikuvatele peredele ning avalike ülesannete täitmisel.

- Alates 27. märtsist tuleb õhtul kella 22st sulgeda söögikohad, baarid ja teised lõbustusasutused, välja arvatud toidu kaasamüük ja toidu kojuvedu.

- Alates 27. märtsist on suletud meelelahutuskohad (näiteks keegel, piljard, vesipiibukohvikud, bowling, täiskasvanute klubid).

- Kuni 1. maini on keelatud kõik avalikud kogunemised, ka ööklubid. Publikule jäävad suletuks teatrid, muuseumid ja kinod ning ära jäävad spordi- ja liikumisüritused. Etendused, kontserdid ja konverentsid on keelatud.

- Öine alkoholimüük ajavahemikul 22-10 on eriolukorra lõpuni keelatud.

- Enamik raamatukogusid on suletud. Tallinna Keskraamatukogu avas veebipõhise lugejaks registreerumise, et tasuta ligipääsu e-raamatukogule ELLU saaksid kõik Eesti elanikud.

Tallinna Keskraamatukogu teenindab kuni eriolukorra lõppemiseni) lugejaid kolmes ajutises teeninduspunktis: Estonia pst 8 eestikeelse kirjanduse osakonna uudistesaalis, Liivalaia 40 võõrkeelse kirjanduse osakonna üritustesaalis ja Vilde tee 72 Kännukuke raamatukogu suures saalis. Raamatukogubuss praegu ei sõida.

- Piirangud puudutavad kõiki, ka eraõiguslikke kultuuriasutusi ja –korraldajaid.

- 14. märtsil andis eriolukorra juht korralduse sulgeda spordisaalid, spordiklubid, jõusaalid, spaad, ujulad, basseinid, veekeskused, päevakeskused ja laste mängutoad. Jõusaalid, ujulad, saunad ja spaad tuleb sulgeda ka hotellidel ja kõigil teistel majutusteenuste pakkujatel.

Alates 24. märtsist piiratakse ligipääsu Tallinna ja Tartu avalikele mängu- ja spordiväljakutele, et vähendada nakkusriski avalikus linnaruumis.

Lisaks

- Tallinna ühistranspordis on sõit kõigile ajutiselt tasuta. Busside ja trollibusside esiuksest siseneda ega sealt väljuda ei saa ning sõidukijuhtide kaitseks on loodud sanitaartsoon esiuksest esimese istmereani. Ühistransporti desinfitseeritakse kaks korda päevas, kuid sõitjad saavad ka ise ennast ja kaassõitjaid hoida, jälgides esmaseid põhimõtteid viiruse leviku tõkestamiseks.

- Alates 27. märtsist on kaubanduskeskused suletud. Avatuks jäävad toidupoed, apteegid, telekommunikatsiooni ettevõtete müügikohad, pangakontorid, pakiautomaadid ning kauplused, kus müüakse või laenutatakse abivahendeid ja meditsiiniseadmeid abivahendi kaardi või meditsiiniseadme kaardi alusel. Söögikohtades on lubatud vaid toidu kaasamüük. Sisse- ja väljapääsude juures tuleb tagada desinfitseerimisvahendite olemasolu.

- Paljud poed lühendasid oma lahtiolekuaega - Rimi kauplused on avatud kell 10-21, Maxima poed on avatud kella 9-21ni, Comarket sulgeb uksed õhtuti kell 20. Selver ja Prisma teatasid, et nende poed ses osas muudatusi ei tee.

- 18. märtsil andis riik välja poeskäigu reeglid - väldi haigena poe külastamist, desinfitseeri või pese käsi enne ja pärast poeskäiku, mõtle eelnevalt ostud läbi, et poeskäik kulgeks kiiresti ning hoia vähemalt meetrist vahemaad teiste külastajate ja kaupluse töötajatega. Soovitus on ka külastada poodi üks ja mitte lapsi kaasa võtta. Kaupmeeste Liit kutsub inimesi tegema oma vajalikud ostud pärast kella 11 ja jätma hommikused tunnid kaupluste külastamiseks eakatele ning teistele riskirühmadele.

- Postkontorid on avatud, kuid eriolukorras piiratakse teenindussaalis korraga viibivate inimeste arvu, et vähendada nakkusohu riski nii klientide kui ka oma töötajate jaoks. Eesti Post palub külastada postkontorit ainult äärmise vajaduse korral ning võimalusel kasutada iseteeninduskanaleid: e-poodi ja pakiautomaati. Alates 17. märtsist on ajutiselt suletud postipunktid külapoodides ja raamatukogudes.

- Elisa ja Tele 2 esindused on suletud, Telia jätkab tavapärases rütmis.

- Go Bus sulges eriolukorrast tingitud reisijate vähesuse tõttu alates 17.märtsist 12 kaugbussiliini.

- Alates 19. märtsist vähendab Elron reisijate arvu langusest tulenevalt ajutiselt Läänesuuna sõidumahtu. Jäävad ära osad Keila ja Pääsküla liini reisid ning muutub hommikuse Kloogaranna-Tallinna rongi väljumisaeg.

Reisimine

- Alates 17.03 taastati Eestis ajutiselt piirikontroll ja piirati riiki sisse liikumist. Eesti kodanikud ja Eesti elamisluba või elamisõigust omavad Eesti elanikud, samuti nende lähisugulased, saavad riiki ka pärast seda. Samuti kehtib erand välismaalastele, kes reisivad läbi Eesti oma kodumaale. Lisaks on erandiks rahvusvaheline kaubavedu ja elutähtsat teenust osutavad inimesed. Riigist väljumise keeldu ei kehtestatud.

- Kõikidel reisil viibivatel eestlastel palub välisministeerium naasta võimalusel kiiremas korras koju. Täpsemat reisiinfot vaata välisministeeriumi kodulehelt.
- 19.03 alustas Tallink reise Saksamaalt Sassnitzist Paldiskisse. Reisid toimuvad üle päeva.

- Samuti on Estraveli andmete kohaselt võimalik liikuda Finnlines praamiga Saksamaalt Travemündest Helsingisse või Malmösse ning TT Line sõidab Rostockist ja Travemündest Trelleborgi.

- Endiselt opereerivad Tallinki Stockholmi-Turu ja Stockholmi-Helsingi liinide laevad. Helsingist Tallinna saab praegu endiselt reisida Tallinki laevadega. Tallink võimaldab erakorraliselt alates tänasest ajutiselt autoga reisijatel reisida ka Paldiski-Kapellskäri vahel opereerival laeval Regal Star.

- Soome otsustas alates 22.märtsi südaööst loobuda Eesti kodanike pendelrände lubamisest. Soomes töötavad eestlased peavad seega valima, kumbasse riiki nad eelistavad jääda.

- Eesti kodanikud ja alalised elanikud saavad endiselt Soome kaudu koju tulla ka peale 21. märtsi. Rahvusvahelistest lennujaamadest ja sadamatest on transiit läbi Soome lubatud. Näiteks Vantaa lennujaamast või Turu sadamast võib inimene vabalt ja iseseisvalt minna Helsingisse sadamasse, et jõuda Tallinna laevale. Peab olema valmis näitama oma reisi alguskohas lennufirmale tõendit (näiteks laevapilet) selle kohta, et reisi lõppsihtpunkt on Eesti. Kuid teid vaatamata laevapileti olemasolule lennule ei lasta, helistage kohe välisministeeriumi hädaabinumbril +372 5301 9999.

- 14. märtsil otsustas eriolukorra juht, et Hiiumaa, Saaremaa, Muhumaa, Vormsi, Kihnu ja Ruhnu saartele rakendatakse esialgu kaheks nädalaks liikumispiirangud. Sinna territooriumidele on lubatud reisida üksnes saartel alalist elukohta omavatel inimestel. Teised inimesed piirkonda minna ei tohi. Seal praegu viibijad saavad koju pöörduda. Piirang ei kohandu kaubaveole ja elutähtsate teenuste osutamisele. Lähikontakti vältimiseks peavad reisijad jääma parvlaeva lahtisel autotekil autosse või bussi.

- Alates 15. märtsist peatati liinil Tallinn-Stockholm-Tallinn reisilaevade liiklus.

- Piiriületuspunktides on kehtestatud sanitaarkontroll, tuvastamaks inimeste koroonaviiruse haigussümptomeid.

- Riikliku eriolukorra juhi korralduse kohaselt peavad kõik Eestisse saabuvad inimesed jääma 14 päevaks isolatsiooni. Elukohast võib lahkuda vaid tervishoiutöötaja või politseiametniku korraldusel või tervist ohustava hädajuhtumi korral.

Piirang ei kehti neile, kes tegelevad kaubatranspordi või reisijateveoga, samuti tervishoiutöötajatele, välisriikide diplomaatidele ning neile, kes ületavad Eesti piiri selleks, et oma kodumaale jõuda.

- Eestisse reisimise peavad edasi lükkama kõik Eestit külastada soovivad turistid, kes on viibinud viiruse leviku riskipiirkonnas või on olnud viiruse levitajatega lähikontaktis.

- Tulenevalt Läti Vabariigi valitsuse otsusest piirata rahvusvahelist liikumist, peatas airBaltic lennutegevuse alates 17. märtsist. Meede puudutab kõiki ettevõtte opereeritavaid lende Riiast, Tallinnast ja Vilniusest ja kestab 14. aprillini.

- Kui Eesti kodanikel tekib reisilt koju pöördumisega probleeme, siis palume helistada konsulaarabi hädaabitelefonil: +372 53 01 9999 (24 h).

Riigiasutuste töö

- PPA teatas 13. märtsil kõikide teenindussaalide sulgemisest teisipäevani, kuid pühapäeva õhtul teatas, et esmaspäevast, 16. märtsist on PPA teenindussaalid taas avatud, et edasilükkamatud taotlused vastu võtta ja dokumente väljastada. PPA palub inimestel kriitilise vajaduseta teenindussaali mitte tulla ning kasutada iseteenindust! Marit Abram PPA-st rõhutas, et saalides järgitakse veelgi põhjalikumalt nakkusohu vältimise reegleid.

- Töötukassa peatab esmaspäevast vähemalt kaheks nädalaks klientide nõustamise ja teenindamise maakondlikes osakondades/büroodes kohapeal. Kliente nõustatakse ja avaldusi võetakse vastu telefoni teel, e-kanalites või posti teel. Loe lähemalt!

- Maksu- ja Tolliamet sulges 13. märtsist teenindusbürood Saaremaal, Viljandis, Võrus ja Tartus. Esmaspäevast, 16. märtsist on kinni ka kõik ülejäänud teenindusbürood üle Eesti. Bürood jäävad suletuks esialgu kaheks nädalaks. Kõik MTA elektroonilised kanalid ja infotelefonid töötavad jätkuvalt.

- Maanteeamet sulges 16. märtsil kõik teenindusbürood ning peatas sõidu- ja teooriaeksamid vähemalt kaheks nädalaks. Maanteeameti e-teenindus ja kliendiinfo telefonid töötavad tavapäraselt, vajalikud dokumendid saab tellida postiga koju ja registreerimismärgid pakiautomaati.

Maanteeamet jätkab ülivajalike ja edasilükkamatute teenuste osutamist, mis omavad tähtsust eriolukorra lahendamisel, Tallinna, Tartu, Pärnu ja Jõhvi teenindusbüroodes eelbroneeringu alusel.

- Sotsiaalkindlustusamet sulgeb esmaspäevast, 16. märtsist kuni 29. märtsini kõik oma teenindusbürood üle Eesti. Kõik sotsiaalkindlustusameti elektroonilised kanalid ja infotelefonid töötavad.

- 23. märtsist saavad Tallinna abivajajad Stockmanni kaubamajast toidukaupa koju tellida. Linnaosade sotsiaaltöötajad saadavad abivajajate kontaktid kaupmehele ning seejärel saab esitada tellimuse. Tallinna piires tuuakse kaup kohale tasuta, see toimub kuni 24 tunni jooksul ajavahemikus 10-17.

- Koroona tõttu isolatsiooni jäänud inimesed saavad abi küsida ka vabatahtlike platvormilt „Kogukond aitab“. Abi võib küsida poe- ja apteegikaupade toomiseks ja paljuks muuks, aga ka telefonivestlusteks üksinduse leevendamiseks. Vabatahtlikega teevad koostööd ka linnaosavalitsused. Abivajadusest saab teada anda "Kogukond aitab" veebehel või helistada + 372 716 8068 (kell 9.00-21.00).

- Eriolukorra tõttu pikendab sotsiaalkindlustusamet puude raskusastme kestuse ja sotsiaaltoetuse maksmise tähtaega kuue kuu võrra neil, kellel on vaja puude määramist pikendada. Loe lisa

- Hoolekandeasutustes ja haiglates on külastused keelatud. Külastada ei tohi ka vanglaid.

Terviseamet paneb kõikidele inimestele südamele:

- On väga oluline, et kõik inimesed teadvustaksid, mida nad saavad ise haiguse leviku piiramiseks teha! Eriolukorra seadus võimaldab ka karistada inimesi, kes seavad ohtu teiste inimeste tervise.

- Haiguse vältimiseks on oluline pidada kinni hügieeninõuetest, pesta käsi jms.

- Kuna viiruse puhul kuuluvad riskirühma eakad, peaks tõsiselt kaaluma, kas tasub viia oma lapsi vanavanemate juurde hoiule või külastama. Viirus võib avalduda lastel väga väheste sümptomitega, aga nad võivad nakatada vanemaid inimesi.

- Lisaks haigetega kokkupuudete vältimisele on oluline: ka inimesed, kellel täna sümptomid puuduvad, peaks vältima rahvarohkeid kohti. Küll on kasulik liikuda väljas - tulla siseruumidest välja, et hoolitseda hea tervise eest.

Koroonaviirus COVID-19

 • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
 • Olulised telefoninumbrid:
  • 1247 – Käitumisjuhised eriolukorras toimetulekuks ja koroonaviirusega seotud küsimustes (24h, tasuta)
  • 1220 – Perearsti nõuandetelefon eesti ja vene keeles, pakub meditsiinialaseid nõuandeid ja konsultatsiooni (24h, tasuta)
  • 53 01 9999 – Välisministeeriumi konsulaarinfo, kui oled välismaal hätta jäänud (24h)
  • 112 – Hädaabinumber kiirabi, pääste ja politsei kutsumiseks (24h, tasuta)
 • COVID-19 sümptomid on sarnased gripi sümptomitele. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused.
 • Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
 • Valitsus kehtestas viiruse kiire leviku tõttu 1. maini eriolukorra. Loe lähemalt, mida see kaasa toob!
 • Pärast välismaalt naasmist peavad nii Eesti elanikud kui ka välisriigi kodanikud olema kaks nädalat isolatsioonis. Loe lähemalt Välisministeeriumi kodulehelt!
 • Loe lähemalt koroonaviirusest Terviseameti kodulehelt!