Vahur Made: Venemaa ähvardusi ei tasu ei üle- ega alahinnata

 (38)
VAHUR MADE
Vahur MadeFoto: Pille-Riin Pregel

Eesti Diplomaatide Kooli asedirektor Vahur Made leiab, et Venemaa ähvardusi ei tasu ei üle- ega alahinnata.

"Ühest küljest tuleb vaadata, mida Venemaa reaalselt suudab," kommenteeris Made Delfile. "Teisest küljest tuleb arvestada, et Venemaa praegune juhtkond ei tegutse ratsionaalselt meie mõistes."

Made sõnul on reaalne Vene taktikaliste tuumarelvade paigutamine Balti riikide naabrusesse, sh. Kaliningradi oblastisse. Samuti on reaalne Vene laevastiku ja õhujõudude veelgi suurem aktiivsus Läänemerel.

"Ebareaalne on Venemaa otsene sõjaline rünnak Balti riikide kui NATO liikmesriikide vastu," ütles Made. "Venemaa jaoks on kõige valusamad Lääne majanduslikud sanktsioonid, mitte see, kus paiknevad NATO sõjajõud."

Made sõnul püütakse sõjalise ähvardamisega, sealhulgas ka tuumarünnaku-ähvardusega, survestada USAd, et too ei oleks enam sanktsioonide-poliitika liider. "Moskvas arvatakse, et kui USA lõdvendab sanktsioone, siis teeb seda ka Euroopa Liit," lausus Made.

Made peab kõige rohkem võimalikuks mittesõjalist survestamist Läti puhul. "Siinkohal on oluline, et Eesti ja Leedu ei tohi mitte mingil juhul jätta Lätit tema julgeolekumuredega üksi, vaid peavad ühise stabiilsuse hoidmiseks pakkuma kõikvõimalikku abi," manitses Made.

Seotud lood:

Made sõnul peab NATO liitlasvägede kohalolek Eestis, Lätis ja Leedus kindlasti praegusest veelgi tugevnema. "See on ainus reaalne garantii välistamaks Baltikumis Venemaa korraldatavat "kuuma" kriisi," hindas Made.

Briti ajaleht The Times kirjutas, et Venemaa ähvardas kasutada tuumajõudu, kui Balti riikidesse rohkem NATO vägesid paigutatakse. Kreml eitas seda, öeldes, et lääne meedia kardab seda, mida on ise kirjutanud.