Vahur Made: Minskis kokkulepitu ei olnud kindlasti konflikti lõpp

 (35)
VAHUR MADE
Vahur MadeFoto: Pille-Riin Pregel

Eesti Diplomaatide Kooli asedirektor Vahur Made leiab, et Minskis täna kokkulepitu on väga habras ja ülimalt plahvatusohtlik.

"Esimene küsimus, miks algab relvarahu alles pühapäeval?" küsis Made. "Kas selleks, et anda venelastele võimalus Debaltsevo vallutada?"

Made lisas, et kui venelased tahavad relvarahu rikkuda ja sõda jätkata, saab Putin alati öelda, et sõdimist jätkasid separatistid, mitte Venemaa. "Et Venemaa pole konflikti osapool ja separatiste käskida ei saa," sõnas Made.

Made märkis, et ükski Minskis kohtunud riigijuhtidest otseselt millekski ei kohustunud ja kokkulepped vormistas hoopis OSCE kontaktgrupp.

"Ukraina jaoks jäid üles kõik ohud," tõdes Made. "Putin saab kodus demonstreerida uusi võite. Merkel, Hollande ja Porošenko võivad saada Nobeli rahupreemia."

Made sõnul ei näinud me kindlasti veel selle konflikti lõppu ega viimast selle raames sõlmitud lepingut.

Kontaktgrupp kirjutas neljapäeva hommikul alla kokkuleppele Donbassi konflikti lahendamise kohta. Sellel on 13 punkti, millest 1. ütleb, et viivitamatu ja kõikehõlmav relvarahu Ukraina Donetski ja Luganski oblastite teatud rajoonides ning sätestab selle range täitmine kella 00.00-ist 2015. aasta 15. veebruaril.