Kuna raha hulk fondis on piiratud kutsub „Kingitud elu” kõiki eestimaalasi üles vähihaigeid jõukohase püsiannetusega toetama, et kinkida absoluutselt kõikidele Eesti vähihaigetele šanss proovida parimat ravi, hindamatu lootus ja viimane õlekõrs ning võimalus elada täisväärtuslikku elu või paremal juhul koguni terveneda.
„Kutsume kõiki Eesti inimesi üles võitlusse omade elude nimel. Kui iga eestimaalane panustaks vähiravifondi kasvõi ühe euro aastas, ajaks meie toetuste eelarve üle ääre ning saaksime garanteerida viimase õlekõrre kõikidele abivajajatele,” ütles vähiravifondi “Kingitud elu” tegevjuht Katrin Kuusemäe. „Praegu on fondi rahaline seis taas kriitiliseks muutumas."
Tänavu fondist abi saanud 20 inimese hulgas on neid, kes võitlevad melanoomi, lümfoomi, soolevähi, kilpnäärmevähi, leukeemia või teiste raske haiguse vormidega. Noorimad tänavu riikliku tervishoiusüsteemi vihmavarju alt välja jäänud ning fondi tuge vajanud inimesed on 4-, 37- ja 39-aastane.
Näiteks 53-aastast ema ja vanaema toetab „Kingitud elu” võitluses kopsuvähiga. Ta vajab ravimit Keytruda maksumusega 3000 eurot kuus.
Naine hakkas möödunud suvel kaalust alla võtma. Perearst seda alguses seletada ei osanud, sest kopsuröntgen jäi tegemata. Sügisel tekkisid hingamisraskused ning naine viidi haiglasse. Seal pandi lõpuks šokeeriv diagnoos: raskeima ehk neljanda staadiumi kopsuvähk metastaasidega neerupealsetes ja ajus.
Alguses tehti naisele keemia- ja kiiritusravi, kuid mingist hetkest see enam ei aidanud. Tartu Ülikooli Kliinikum saatis kasvaja koeproovi Belgiasse, kus tehti laboris kindlaks, et naise viimaseks õlekõrreks on immuunravim Keytruda, mida haigekassa ei rahasta. Pere hankis kiirelt oma säästudest esimese ravikuuri. Edasise ravi rahastamiseks oleks tulnud müüa kinnisvara ja auto, kuid appi tuli fond.
„Saime kiiresti positiivse vastuse ja oleme selle eest kõikidele annetajatele väga-väga tänulikud,” ütleb naise poeg. „Loodame väga, et ravi parandab ema prognoosi ning annab juurde palju aega normaalse enesetundega eluks, et olla rõõmuks lastele, kellest üks on alaealine, lapselapsele ning kõikidele lähedastele.”