Vabatahtlikud korjasid maast üle 1600 kasutatud süstla

 (9)
Sikupilli 17 narkourgas nädal hiljem
Sikupilli 17 narkourgas nädal hiljemFoto: Andres Putting

Eesti eri paigus toimunud koristustalgutel korjati maast kokku 1635 kasutatud süstalt.

Kui Narvas ja Kiviõlis toimusid koristustalgud esmakordselt, siis Tallinnas on need MTÜ Convictus Eesti algatusel kujunenud juba traditsiooniks. Kõige rohkem süstlaid leiti Lasnamäelt, Põhja-Tallinnas ja Kristiine linnaosas Tondil. Võrreldes kevadel toimunud talgutega leiti vähem süstlaid Maardus, Tallinnas Õismäe ja Mustamäe linnaosades ning kesklinnas.

Tallinnas ja Maardus korjati kokku 633 süstalt või nõela. Korjed toimusid Tallinnas Õismäel, Mustamäel, Tondil, kesklinnas, Koplis ning Lasnamäel. Ida-Virumaal leiti kokku 1002 süstalt, millest suur osa, 655, pärines Narva tänavatelt. Süstlaid korjati ka Kohtla-Järvel, Sillamäel ja Kiviõlis.

Tervise Arengu Instituudi (TAI) nakkushaiguste ja narkomaania ennetamise osakonna juhataja Aljona Kurbatova sõnul on leitud süstalde hulk märk jätkuvast vajadusest kahjude vähendamise keskuste järele.

MTÜ Convictus Eesti kahjude vähendamise teenuse juht Greete Org rõhutas, et sõltuvusprobleem ei puuduta vaid kitsast elanike ringi, vaid probleem on laiem. Eestis elab hinnanguliselt kokku 8600 süstivat inimest vanuserühmas 15-44, neist suurem osa Harjumaal ja Ida-Virumaal. „Oluline on teada, et kahjude vähendamise keskused saavad abiks olla nii sõltlasele endale kui tema lähedastele, et moodustada ühine tugev tugivõrgustik abivajajale. Kui teate kedagi, kes vajab abi ja tuge, siis ärge pöörake talle selga, vaid motiveerige teda tulema kahjude vähendamise keskusesse,“ kommenteeris Org.

Uuringud näitavad, et kahjude vähendamise keskused aitavad piirkonnas turvalisust tõsta ning et keskustes käivad narkootikumide tarvitajad on viis korda rohkem nõus vastu võtma abi ning minema ravile kui need, kes keskusi ei kasuta. Kokku on Eestis eri piirkondades praegu 33 kahjude vähendamise teenuse osutamise kohta, millest 14 on statsionaarsed keskused ja 19 väljatööl põhinevad.

Tallinna keskused asuvad aadressidel Lastekodu 6, Sitsi 28 ja Magasini 32, Maardu keskus asub aadressil Kallasmaa 12. Narvas aadressil Partisani 6. Lisaks sõidavad mööda Eestit ringi kaks nõustamisbussi.