Vabaduse väljakul nugadega vehkinud meest mälestati fotoga, mis süüdistab teda tulistanud politseinikke

 (284)
Vabaduse väljakule paigutati Jaanus Käärmanni pilt ja lilled
Vabaduse väljakule paigutati Jaanus Käärmanni pilt ja lilledFoto: Andres Putting

Vabaduse väljakule toodi mõnda aega tagasi lilled ja Jaanus Käärmanni pilt, millel seisab veaga ingliskeelne kiri "killed by policmen", mis tähendab eesti keeles "tapetud politseinike poolt". Uudis jõudis ligi kümme minutit üleval rippuda, kui mälestusfoto lillede ja küünaldega ära koristati.

2017. aasta oktoobrikuu viimasel päeval ründas Jaanus Käärmann Vabaduse väljakul kahe noaga politseinikke, kes tegid teenistusrelvast hoiatuslaske ja seejärel tulistasid meest. Käärmann suri samal päeval haiglas.

Tänaseks on mõnda aega Vabaduse väljaku kõnnitee ääres seisnud lilled ja pilt Jaanus Käärmannist, kuhu on peale kirjutatud "killed by policmen" (tapetud politseinike poolt). Siiski koristati foto ja lilled pärast uudise avalikustamist ära. Munitsipaalpolitsei seda eemaldama ei läinud, fotograafi hinnangul oli tegemist linnakoristust pakkuva ettevõttega.

Munitsipaalpolitsei, PPA ning Tallinna Kesklinna vanem Vladimir Svet ei oska olukorda kommenteerida. Svet soovitas pöörduda munitsipaalpolitsei poole, kes suunas küsimuse edasi politseinikele.

Politsei- ja piirivalveametist kinnitati, et tegemist ei ole avaliku korra rikkumisega, kuid tekib küsimus, kas on eetiline ja sobiv paigutada rahvarohkesse kohta politseinikele negatiivselt viitava tekstiga pilt. Siiski pole mälestusfotode asetamine avalikku ruumi illegaalne.

Seotud lood:

"Kindlasti ei ole selline asi kohane," sõnas Tallinna kesklinna vanem Vladimir Svet.

Ööpäev enne intsidenti 2017. aastal Vabaduse väljakul postitas Käärmann sotsiaalmeediasse paranoilisi ja vandenõule viitavaid postitusi.

Päev hiljem kella 11 ajal sai politsei teate mehest, kes liigub mööda Harju tänavat, käes kaks nuga. Politsei saabudes oli Käärmann jõudnud Vabaduse väljakule, kus politseinikud andsid talle korralduse noad maha visata. Käärmann eiras korraldusi ja jooksis nugadega vehkides politseinike poole. Käärmann eiras ka kolme hoiatuslasku, misjärel tulistas politseinik neljanda lasu Käärmanni pihta. Raskelt haavata saanud Käärmann viidi haiglasse, kus ta kella 12 ajal suri.