Delfi stuudios vastasid perearst Triin Perkson, naistearst Piret Veerus ning nakkusarst Pille Märtin.
Alustame maskidest, kuidas neid maske kõige õigem kanda on? Kui ma hommikul lähen tööle, panen selle maski endale bussis ette ning seejärel tööle jõudes pistan kotti. Õhtul koju minnes võtan kotist sama maski ja panen uuesti ette. Kas nii võib teha?
Pille Märtin: Sõltub, millist maski te kannate. Kui teil on ees kirurgiline mask, siis sellise maski puhul on küll see moment, et kui panete selle maski kotti, ei või iial öelda, kui suured augud on sinna maski tekkinud. Kas see mask on juba pinna pealt ära saastunud, mismoodi need kummid kõrva taga töötavad? Selle maski eluiga on kaks tundi ja pärast seda ta suurt kaitsevõimet enam teile ei anna. Kui see bussisõit on viis minutit - ja viieminutilist bussisõitu soovitan ma vältida - siis põhimõtteliselt võib ju teoritiseerida, et võib panna maski kotti, kuid ikka tekib mure, et selle võib kätega ära saastada. Korduvkasutatavate maskidega on nii, et see pole mask, mille ma viskan ära. Kuid ka seal on see, et ma panen ta endale tööpäeva lõpuni kotti, siis uuesti ette, peab pidevalt vaatama, et mu näpud oleks puhtad.
Millist maski siis ikkagi eelistada tavalisel inimesel, kes selle bussiga sõidab?
Märtin: Korduvkasutatavast maskist täitsa piisab, sest tema eesmärk on kinni pidada need piisad.
Triin Perkson: Kui igapäevaselt ühekordseid maske kanda, siis nende hind kokku tuleb päris kõrge. Korduvkasutataval maskil pole ka midagi häda ja need täidavad oma eesmärki väga hästi. Tasub lihtsalt meeles pidada, et maskikandmine on üks lisameede. Meeles tuleb pidada lisaks, et peab vältima rahvarohkeid kohti ning pesta käsi.
Räägime 2+2 meetmest. Mis teadus selle 2+2 meetme taga on ning miks on nii, et toidupoes peab käima 2-meetrise vahega kahe kaupa, kuid restoranis see ei kehti?
Märtin: Restoranis on loodetavasti juba niimoodi, et kui lähete restorani, siis need lauad on üksteisest kaugele sätitud, see koht on hästi õhutatud ning te istute seal juba nii või naa oma lähedasega. See on seotud inimese füsioloogiaga, väljahingamise käigus hingatav veeaur sadeneb meeter-poolteist inimestest kaugemale.