Kui 12.-16. maini läbi viidud küsitluses oli Vabaerakonna toetus veel 11%, siis nädal hiljem toimunud küsitluse põhjal on toetus langenud 8%le. IRL-i toetas mõlemas uuringus 8% vastajatest. „Kuna veebikeskkonnas viiakse küsitlused läbi väga lühikese aja jooksul, võivad selliseid nihkeid toetusprotsentides selgitada kindlad ühiskondlikud ja poliitilised sündmused,“ rääkis Ühiskonnauuringute Instituudi analüütik Art Johanson. „Vabaerakonna toetuse languse taga võib näha näiteks viimasel ajal avalikuks tulnud erakonnasisest võimuvõitlust Vabaerakonna esimehe positsiooni pärast.“

„Uuringutulemused on tähelepanuväärsed, sest esmakordselt 2015. aasta Riigikogu valimiste järel oli Vabaerakonna ja IRL-i reiting võrdne,“ märkis Art Johanson. „Siiani on Vabaerakond erinevate küsitluste põhjal olnud IRL-ist selgelt ees ning TNS Emori andmetel oli nende toetus kõige kõrgem 2015. aasta juunis, kui Vabaerakonda toetas 19% valimisealistest kodanikest. IRL-i toetus oli samal ajal 8%. Teiste parlamendierakondade toetus jäi nädalaga samaks või muutus vaid ühe protsendipunkti võrra. Keskerakonda toetas viimases uuringus 24% vastajatest, Reformierakonda 19%, EKRE-t 16% ning SDE-d 12%.“

Uuringu põhieesmärgiks oli välja selgitada „Rahva oma presidendi“ küsitluse teise vooru tulemused. Selles küsitluste seerias hääletavad inimesed paarikaupa läbi võimalikke presidendikandidaate ning viie küsitlusvooru tulemusel selgub lõpuks kõige populaarsem kandidaat. Ühiskonnauuringute Instituut küsib igas uuringus lisaks teistele küsimustele ka inimeste erakondlikku eelistust.

Uuringu viis läbi Turu-uuringute AS ning kokku vastas küsimustele 1017 18-aastast ja vanemat Eesti Vabariigi kodanikku.