Uuring: Vabaerakond tõusis toetuselt teiseks, Reformierakond langes kolmandaks

 (208)
Vabaerakonna valimispidu
Vabaerakonna valimispiduFoto: Rauno Volmar

BNSi tellitud TNS Emori erakondade populaarsuse uuringu järgi tõusis Keskerakonna järel populaarsuselt teiseks Vabaerakond.

Aprillis-mais toetas Vabaerakonda 18 protsenti, juunis aga 19 protsenti vastajatest. Reformierakonna toetus langes 19 protsendilt 18 protsendile.

Kõige populaarsem erakond on märkimisväärse edumaaga jätkuvalt Keskerakond, mille toetus ulatus juunis 26 protsendini. Võrreldes aprilli ja maiga Keskerakonna toetus ei muutunud.

Neljanda, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna toetus langes 17-lt 16 protsendile.

Populaarsuselt viiendal kohal oli Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE), mille toetus tõusis võrreldes aprilli ja maiga ühe protsendipunkti võrra üheksale protsendile.

Valitsuskoalitsiooni väikseim toetus on Isamaa ja Res Publica Liidul (IRL), mida toetas sarnaselt aprilli ja maiga kaheksa protsenti.

Allapoole valimiskünnist jäid Erakond Eestimaa Rohelised kolme ning Eesti Iseseisvuspartei ja Rahva Ühtsuse Erakond võrdselt ühe protsendiga. Roheliste toetus jäi võrreldes aprilli ja maiga samaks, Iseseisvuspartei ja Rahva Ühtsuse Erakonna toetus tõusis ühe protsendipunkti võrra.

Reformierakonna, SDE ja IRL-i valitsuskoalitsiooni toetus on uuringu kohaselt jätkuvalt madal, ulatudes vaid 43 protsendini. Võrreldes aprilli ja maiga on koalitsiooni toetus veel ühe protsendipunkti võrra langenud.

Oma erakondlikku eelistust ei osanud juunis öelda 24 protsenti küsitletutest, mida on võrreldes aprilli ja maiga neli protsendipunkti enam.

TNS Emor küsitles kokku 1323 valimisealist kodanikku vanuses 18-74 aastat, neist 401 kodudes ja 922 interneti teel. Küsitlus toimus 10.-17. juunini. 1. märtsil toimunud riigikogu valimistel sai Reformierakond 27,7 protsenti häältest. Keskerakond sai 24,8, SDE 15,2, IRL 13,7, Vabaerakond 8,7 ja EKRE 8,1 protsenti häältest.

Uuringut tutvustati täna BNSi ruumides pressikonverentsil.