Uued Pasi soomukid seisavad, sest napib koolitatud personali

 (8)
Patria Pasi soomukid
Foto: Andres Putting

Kuigi juba möödunud aasta lõpus jõudsid Eesti kaitseväelasteni Afganistanis 13 Hollandist ostetud turvalisemat, parema soomuskaitse ja turvarihmadega varustatud Pasi soomukit, kasutavad sõdurid siiani oma vanu soomukeid.

Ka mai alguses Afganistani minev Estcoy-12 peab veel leppima vanemate Pasidega. Uute masinatega saab sõitma hakata alles sügisel Afganistani minev Estcoy-13, kirjutab Eesti Päevaleht.

Maaväe ülema kolonel Indrek Sireli sõnul on asja venimise põhjus proosaline: meeste väljaõpe uute soomukite kasutamiseks alles käib. Kuigi esmapilgul tundub, et uuel ja vanal masinal pole mingisugust vahet — istu aga sisse ja sõida —, siis päris nii see tegelikult pole. Praegu ehitavad Eesti spetsialistid Afganistanis Camp Bastionis masinaid ümber — neisse paigaldatakse sidevahendeid.

Kolonel viitas, et oluline muudatus tehakse ka pardarelvastuses. „Raskekuulipilduja on küll sama, kuid torni konstruktsioon ja soomustransportööri sihturi tegutsemine erinevad oluliselt. Kui me XA-180 puhul rääki­sime avatud tornist, siis XA-188 puhul opereerib kuulipildur juba soomustransportööri seest,” selgitas Sirel.

Mai alguses Afganistani minev Estcoy-12 võtab Sireli sõnul kasutusele ameeriklastelt saadud varasemast turvalisemad soomusautod (MRAP): „Kompanii hakkab neid kasutama paralleelselt meie kasutuses oleva muu tehnikaga - soomustransportöörid XA-180, soomustatud Manid ja soomustatud Unimobid."