Urmas Reinsalu usaldushääletusest: see ei näita valitsuse tugevust, vaid sisemisi pingeid

 (23)
Urmas Reinsalu
Urmas ReinsaluFoto: Andres Putting

Valitsus andis täna teada, et otsustas siduda vanemapensioni eelnõu vastuvõtmise usaldushääletusega IRLi venitamistaktkika tõttu. IRLi fraktsiooni esimees Urmas Reinsalu sõnul näitab see valitsusliidu sisemist kõikumalöömist.

"On sümboolne, et valitsus ei julge debatti riigikogus läbi viia," kommenteeris Reinsalu. "226000 pensionäri õigustatud ootuse murdmine on asi, mida soovitakse võimalikult rutakalt labi viia. Viimati sidus eelmine valitsus usaldusega seaduste paketi vastuvõtmise keset majanduskriisi. Nüüd soovib valitsus usaldusküsimusega siduda asja, mis on just nimelt usalduse kuritarvitamise samm pensionäride suhtes. See näitab, et valitsusliidus ollakse sisemiselt kõikuma löödud."

Reinsalu sõnul pakkus IRL kaks nädalat kompromissi, mida aga valitsusliidu poolt vajalikuks ei peetud.

2Valitsuse usaldushääletamise esilekutsumine on seotud kindlasti sellega, et Reformierakond, kes ennekõike survestab vanemapensioni kaotamist, ei taha lubada, et sotsiaaldemokraadid kõikuma löövad. Usaldusega sidumisega asetab valitsus riigikogu valitsusliidu saadikud surve alla: kas toetate meie otsust või võimuliit laguneb," ütles Reinsalu.

"On märkimisväärne, et sellist surveabinõu kasutatakse juba esimese saja päeva puhul. Kindlasti see ähvardus ei mõjuta IRLi positsiooni selle eelnõu suhtes," lisas ta.