Urmas Reinsalu: üle maailma on veel ligi 300 eestlast, kes vajaks abi koju saamisel. Enim on neid Austraalias

 (57)
Lisatud oluline reisiinfo välismaal viibijatele
Pilt on antud loole illustreeriv.
Pilt on antud loole illustreeriv.Foto: Andres Putting

Välisministeeriumist korratakse, et kuigi Eesti piir jääb eestlastele alati avatuks, ei pruugi juba varsti olla logistiliselt võimalik Eestisse enne üleilmse kriisi lõppemist tagasi pääseda. Praegu on veel üle maailma 292 eestlast, kes vajaks abi.

Välisminister Urmas Reinsalu sõnas valitsuse pressikonverentsil, et tänase seisuga on viirus maailmas 198 riigis, uute juhtumite arv kasvab stabiilset ööpäevas 10-11 protsenti. "Tänase seisuga on üle 8000 eestlase üle maailma olnud meiega kontaktis, kokku oleme pakkunud abi üle 1800 inimesele. Hetkeseisuga on 292 eestlast üle maailma, kes soovib saada abi. Suurim on Austraalias olijate arv," lisas ta.

Välisministeerium teavitab välimsaal olijaid, et kui te ei saa välisriiki jääda, soovitatakse tulla võimalikult kiiresti Eestisse tagasi. Esimese asjana tuleks viivitamatult võtta ühendust transpordi- või reisifirmaga, et kontrollida, kas asukohast pääsemiseks on veel liinilende või reisifirma korraldatud lende. Kui need võimalused puuduvad ja jääte välisriigis hätta, tuleks anda endast märku lähimale Eesti saatkonnale või helistada välisministeeriumisse numbril +372 5301 9999.

"Kui viibite välismaal ja teil on võimalik kriisiperioodil turvaliselt välisriigis olla, siis ei ole tarvidust Eestisse tagasi pöörduda. Küll aga tasub hoolikalt jälgida, et te ei rikuks viisa ja muid riigis viibimise tingimusi. Kahjuks on hetkel väga keeruline prognoosida, millal kriis laheneb ja millised piirangud kehtivad mõne kuu pärast," märgiti ministeeriumi poolt.

Seotud lood:

Oluline konsulaarinfo Eesti välisesinduste kaudu:

· Leedu pikendas transiidivõimalust kuni 13. aprilli südaööni. Transiit on lubatud vaid politseieskordi saatel. Transiit on vaja eelnevalt leppida kokku Leedu ametivõimudega, selleks tuleb Eesti kodanikel anda endast märku Eesti saatkonnale Vilniuses (nimi, kontakttelefon/e-post, reisidokumendi number): sekretar@estemb.lt. Kehtivaid üleriigilisi piiranguid pikendati kuni 13. aprillini.

· 27.03 kell 00.00 peatab Venemaa nii liini- kui ka tellimuslennud välisriikide lennujaamadesse ja vastupidi, välja arvatud lennud Vene kodanike tagasitoomiseks koroonaviiruse levikuga riikidest või lennud, mis toimuvad Venemaa valitsuse erikorralduste alusel. Lennuliikluse peatamise otsuse on teinud Venemaa valitsuse koroonaviiruse levimise tõkestamise koordinatsiooninõukogu.

· Transiit läbi Türgi pole alates 27. märtsist enam võimalik, viimane lend Istanbulist Tallinna toimus 26. märtsil.

· Kõigile tagasireisijatele: mõnes riigis kehtestatud karmide transiidireeglite tõttu võivad lennufirmad küsida teilt tõendeid, mis kinnitavad, et teie lõppsihtkoht on Eesti. Võtke kaasa vastavad tõendid (piletid jms), võimalusel prinditult. Probleemide tekkimisel palun andke endast märku välisministeeriumile: +372 5301 9999.

· Belgia: Alates 25. märtsist peavad välismaalt saabujad jääma 14 päevaks koju kohustuslikku karantiini. Kodutööd võib teha, kuid kodust lahkuda mitte. Karantiini peavad koos saabujaga jääma tema pereliikmed, kes inimesele lennujaama vastu tulid (kui sõidate koju eraautoga, jääb autos sõitja samuti karantiini).

· Läbi Prantsusmaa koju tagasipöördumise võimalused ahenevad veelgi: Pariisi Orly lennujaam suletakse 31. märtsil kl 23.59 lennuliikluse järsu vähenemise tõttu: –92% võrreldes varasemaga. CDG jääb avatuks. Alates 27. aprillist väheneb ka rongiliiklus, TGV ja Intercités liinidest jääb käiku 7%.

· Maltal karmistati positiivse testitulemusega isikute karantiini eiramise meetmeid 10 000 euro suuruse trahviga.

· Soome pikendab tõenäoliselt 13. aprillini jõus olevat eriolukorra määrust, mis tähendab, et riiki sisenemise keeldude, kogunemispiirangute jm meetmete kehtivust pikendatakse. Lisaks on Helsingit hõlmavasse Uusimaa maakonda 25.03–19.04 sisenemine ja sealt lahkumine keelatud, v.a oma koju või elukohta naasmiseks, piirkonda tööle liikumiseks või kaalukatel isiklikel põhjustel.

· Taani kaalub kehtestada liikumispiirangu oma eri regioonide vahel, et vältida kevadpühade perioodil siseriiklikku reisimist ehk haiguse viimist linnadest maapiirkonna asumitesse.

· Juhul kui viibitakse USA-s viisavabadusprogrammi raames, peab arvestama, et USA‑s ei tohi olla üle esialgse 90 päeva. Seega on soovituslik tulla esimesel võimalusel Euroopasse tagasi. Erakorralistel juhtudel (näiteks kui jäädakse haiglasse või kui lend on ilmastikutingimuste tõttu ära jäetud) on võimalus esitada avaldus USA kodakondsus- ja immigratsiooniteenistusele, et nad kaaluksid eriloa andmist, et pikendada lahkumiskuupäeva 30 päeva võrra (grant of satisfactory departure). Lähima kodakondsus- ja immigratsiooniteenistuse kontori kontaktid leiab aadressil: https://www.uscis.gov/about-us/find-a-uscis-office

· Tai transiitreisijatel on nüüd vaja "fit to fly" ("lendamiseks terve") tõendit. Erinevalt Tai varasemast otsusest ei pea tõend enam sisaldama COVID-19 testitulemusi, aga on oluline, et dokumendi pealkirjaks oleks „Fit to fly medical certificate“, sellel oleks arsti allkiri ning see oleks kas inglise keeles või selle riigi ametlikus keeles, kus see on välja antud.

· Tühistatud on suur hulk London-Tallinn lende, mis jätab Eesti kodanikud kauemaks Ühendkuningriiki.

· Filipiinidelt naasmise võimalused vähenevad, esialgselt väljapakutud lende võetakse vähemaks.

Välisministeeriumile teadaolevad lisalennud juhul kui puuduvad tavalennud:

Hồ Chí Minh, Vietnam (SGN)-Bangkok, Tai (BKK)-Kaunas. Lend toimub tõenäoliselt 31.03.
Air Baltic lisas ühe erilennu Frankfurdist Riiga 30. märtsil, mis mõeldud Eesti, Läti ja Leedu kodanikele, pileteid saab broneerida üksnes telefonil +371 67207771. Pileti hind 190 EUR.
Soome välisministeerium koostöös Finnairiga korraldab 27. märtsil lennud Helsingisse, täpsemat infot leiab Finnairi kodulehel
Küpros-Helsingi
Faro, Portugal-Helsingi
Funchal, Madeira-Helsingi
Nordica teeb 27. märtsil Malaga-Tallinn lennul kell 14.45 vahemaandumise Brüsselis, seal on võimalik lennukile tulla kodanikel, kes soovivad Tallinna lennata.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!