ÜLEVAADE JA BLOGI | Mart Helme ja Elmar Vaher kohtuvad kolmapäeval

 (1216)

Siseminister Mart Helme ja rahandusminister Martin Helme üritasid neljapäeval politsei- ja piirivalveameti (PPA) peadirektor Elmar Vaherit ametist kukutada. Reedel kinnitas siseministeerium, et Vaheri osas pole distsiplinaarmenetlust algatatud, nagu siseminister eile väitis.

Peaminister Jüri Ratas kutsus Mart Helme vaibale, kohtumine pidi esialgu toimuma järgmisel kolmapäeval, kui ootamatult kohtus ta nii Mart kui Martin Helmega hoopis reede õhtul, kui jõudsid selgusele, et Elmar Vaheri osas siiski distsiplinaarmenetlust ei alustata. Mart Helme aga oli enne kohtumist selgel seisukohal, et Vaheri volitused tuleb peatada nii pea kui võimalik.

Kohtumisel otsustati ka seda, et Elmar Vaher ja Mart Helme kohtuvad kolmapäeval. Jüri Ratase arvates saab sellega see halb emotsionaalne vahejuhtum lõpetatud, ütles ta "Aktuaalsele kaamerale".

Peaministril tuleb aga aru anda ka president Kersti Kaljulaidile, kes avaldas soovi temaga lähipäevil kohtuda, et arutada, mida näeb Ratas tekkinud olukorra lahendusena.

Laupäeval teatas Reformierakonna esimees Kaja Kallas, et Reformierakond otsustas seoses politseijuht Elmar Vaheri ebaseadusliku ametist tagandamise katsega kutsuda kokku riigikogu erakorraline istungjärk, et avaldada umbusaldust peaminister Jüri Ratasele.

Helmed vs Elmar Vaher

Elmar Vaheri pressikonverents Foto: Madis Veltman
Seotud lood:

Sellise avaldusega tuli eile pärast tööpäeva välja Mart Helme, kelle puhkuse tõttu täitis tema ülesandeid Martin Helme, kes ülaloleva avaldusega Vaheri kabinetis käis lehvitamas. Vanem Helme süüdistas Vaherit ka usalduse kaotuses ja valetamises.

"Nii nagu ma aru saan, on Elmar Vaher eile (kolmap - toim) ka "Aktuaalses kaameras" valetanud, et tuleb suur koondamine. Mingit koondamist ei tule, mingisuguseid palgakärpeid ei tule, vastupidi, nagu täna valitsus otsustas, me suunasime terve hulga miljoneid päästeameti kordonite ja politseijaoskondade remontimiseks," rääkis Helme eile ERRile.

"See ülesanne, mille Elmar Vaher sai oli ettepanekute tegemine, kui tekib vajadus teha kärpeid. Et missugused võiksid olla kärpe tegemise kohad," lausus Helme.

Elmar Vaher teatas neljapäeval veidi enne kella 18, et kohtus kell 14 Martin Helmega, kes oli parasjagu siseministri ülesannetes, kuna Mart Helme on puhkusel.

"Kohtumine kestis paar minutit, mille jooksul tegi minister mulle ettepaneku omal soovil tagasi astuda. Kohtumiselt sain kaasa kaks paberit: minu nimel valmis kirjutatud lahkumisavalduse, millele ma alla ei kirjutanud, ning siseministri käskkirja minu teenistusest vabastamiseks, mis on sisult õigustühine. Mind on ametisse nimetanud Vabariigi Valitsus ja valitsus saab mind ka ametist vabastada. Uudist väidetavast teenistussuhte peatamisest ja distsiplinaarmenetlusest lugesin juba hiljem meediast," ütles Vaher.

Võltsitud allkiri

Vaher andis samal õhtul kell 19 ka pressikonverentsi, kus ütles, et siseministri käskkirjal olevat olnud võltsitud allkiri. Nimelt oli seal kantsler Lauri Lugna nime kohal kirjutatud sõnaühend "allkirjastatud digitaalselt," ehkki Lugna ei olnud allkirja andnud.

Lugna kinnitas reedel Delfile, et Vaheri ametist vabastamise plaanist polnud ta varasemalt teadlik ja sellekohase käskkirja koostamisel tal mingit rolli polnud.

"Kantslerile teadaolevalt on tegemist dokumendi projektiga. Kuna dokumendil puudub ajatempel, siis ei saa seda pidada ka võltsinguks," teatas siseministeeriumi kommunikatsiooninõunik Karel Hanni.

Hanni ütles, et on tavaline praktika koostada dokumendi projekt, kuhu lisatakse märge, nagu oleks ametnikud selle allkirjastanud.

Ka riigiprokuratuur võttis seisukoha, et tegemist ei olnud dokumendivõltsimisega.

"Kellegi nime juurde kirjutatud sõnad „digitaalselt allkirjastatud“ ei too kaasa dokumendi võltsimist," teatas riigiprokuratuuri pressiesindaja Olja Kivistik.

"Võltsinguga oleks tegu siis, kui kõik dokumendi kohustuslikud osad oleksid olemas, ehk siis digitaalselt allkirjastatud dokumendi puhul oleks sellega kaasas ka vastav kinnitusleht," selgitas ta.

Peaminister ei teadnud menetluse algatamisest

Peaminister Jüri Ratas ütles, et temale on kinnitanud rahandusminister siseministri ülesannetes Martin Helme, et töölepingut Elmar Vaheriga pole peatatud ja distsiplinaarmenetlust ei ole algatatud.

"Ma olen rääkinud mõlemaga [Mart Helme ja Elmar Vaheriga – toim.]. Selge on see, et suhtlus võiks ministri ja PPA juhi vahel olla parem. Aga neid uudiseid, kus on pealkiri, et keegi on kõrvaldatud või distsiplinarmenetlust algatatud, seda infot ma ei tea," ütles Ratas eile, ehkki Mart Helme oli avalikult teavitanud, et menetlus on juba alustatud.

Intervjuu Jüri Ratasega neljapäeval peale Helme avaldust:
Mis on siseministri etteheide Vaherile? Minule ei ole antud konkreetset punkti, kus Elmar Vaher oleks rikkunud oma teenistussuhet. Selge on see, et kommunikatsioon võiks parem olla.

Millest tüli tekkis? Mina olen Elmar Vaheriga kohtunud täna. Olen kuulanud, mis tänase päeva jooksul on hargnenud. Minu jaoks oli see uudis, mis infot ma ei omanud.

Milles siis on tüli? Minul pole Elmar Vaheriga mingit tüli.

Milles on Mart Helme tüli Elmar Vaheriga? Küsige Mart Helme käest.

Neljapäeva õhtul pärast kella 21 ütles Jüri Ratas, et Elmar Vaheri töölepingu osas otsustab üksnes valitsus üheselt ja ükski minister isepäi selles osas otsuseid teha ei saa. Ratase hinnangul ületas Martin Helme eilse käitumisega selgelt oma volitusi ja andis tema käitumisele isegi hinnangu: "väga halb!"

Ratas on Mart Helme kutsunud enda juurde, et saada selgust tema mõtetes ja öelda välja oma mõtted antud teemal. Ratas ütles eile, et see saab toimuma järgmisel kolmapäeval, mil on Mart Helme esimene tööpäev peale puhkust. Täna aga selgus, et Helme peab selgitusi andma tõenäoliselt juba enne puhkuse lõppu.

Ratase hinnangul ületas Martin Helme eilse käitumisega selgelt oma volitusi.


Eesti Ekspress kirjutas, et Elmar Vaheri mahavõtmise tegelik põhjus peitub Hannes Rummiga seotud vahejuhtumis. Nimelt jäi sotsiaaldemokraat ja endine riigikogu liige Rumm vahele joobes juhtimisega ning Jaak Madison kahtlustab, et see matsiti kinni ja oma osa oli selles ka Elmar Vaheril.

Ekspressi lugu loe lähemalt siit!

Mart Helme: sisuliselt tulistas Elmar Vaher mulle selga

Helme sõnul sai tema kannatuste karikas Elmar Vaheri osas täis üleeilse avaldusega meedias politseinike koondamise teemal.

"Põhjuseid on rohkem, aga ajendiks olid eilsed (üleeilsed – toim) avaldused meedias, et ta on sunnitud politseinikke koondama. Karikas sai täis. Aga on ka muid asju. Need uurimised tema tegevuse kohta, mille me algatame, käsitlevad tervet hulka erinevaid asju, sealhulgas finantsasju, aga sellest ma detailsemalt ei räägi," ütles Helme Delfile.

Oluline põhjus on Helme sõnul ka see, et Vaher ei tahtnud kaasa tulla valitsuse otsuseda sisekaitsereservi loomise ja selle juhtimissüsteemi osas, samuti piirivalve reorganiseerimise osas. "Ma ei saa töötada inimesega, kes töötab valitsuse ja koalitsioonilepingu vastases vaimus," rääkis Helme.

"Spekulatsioonid, et oleme kevadest otsinud põhjusi temast lahti saada, siis oleksime ära kasutanud tema plagiaadiskandaali. Suusad on risti läinud viimasel ajal ja eelkõige seepärast, et näen, et temaga pole võimalik koostööd teha," ütles Helme.

Viimane tilk karikas oli Helme sõnul väide, et valitsus sunnib politseinikke koondama ja et tal on nõuded, mis ei jäta muud üle. "See on absoluutne vale. Ta pidi leidma võimalikke kärpekohti ja tulema nendega ministeeriumisse, kus need vaadatakse üle koos teiste haldusalasse kuuluvate asutustega. Ta korrutas sulaselget valet meedias korduvalt ja korduvalt. Ta ei juhi valitsust ega siseministeeriumi, ta võiks aru saada oma kapatsiteedist," ütles Helme.

"Ma rääkisin temaga täna telefonis ja selgitasin, et see polnud Martin Helme soolo, vaid ka minu seisukoht, kuidas ta mulle kolmapäeval sisuliselt selga tulistas, et meil pole mõtet jätkata. Ma pakkusin talle, et ta võib ise ametist taanduda, ta ütles, et ta mõtleb selle peale."

Millest sai asi alguse?

Kolmapäeval sai Delfi vahendusel avalikuks, et PPA siseveebi vahendusel teavitati paar päeva tagasi sealseid töötajaid, et ministeeriumidele jagatud kärpe-eesmärkide tõttu võib PPA eelarve tuleval aastal kolme protsendi ehk kuue miljoni euro võrra väheneda, mis tähendaks paljude investeeringute edasi lükkamist ja umbes 150 ametikohast loobumist. Kirjas ütles Vaher, et PPA-s ei ole võimalik kärpeülesannet täita nii, et see inimesi ei puuduta.

"Mõistan kõigi ootust, et kärpekohtade, eriti aga võimalike koondamiste kohta, oleks täpsem info kohe kõigile kättesaadav. Kuna alles eelarveläbirääkimistel selgub, milline saab olema PPA tegelik kokkuhoiuvajadus, siis ei saa praegu olla ka lõplikku otsust ametikohtade osas," ütles Vaher sisekirjas.

Kirja avalikuks tulekule reageeris vihaselt puhkusel viibiva Mart Helme asemel siseministri kohuseid täitev rahandusminister Martin Helme, teatades, et Vaher käitub lubamatult, kasutab alluvaid inimkilbina ning sisekirjal "pole reaalsusega mingit pistmist". Helme teatas, et koondamisi või palgakärpeid PPA-s ei tule.

"Eelarve tegemine läheb kohe-kohe käima ja PPA juht Vaher on lükanud käiku maailma vanima triki, lastes valmis teha ja siis avalikkuse ette "sattuda" paberil, milles luuakse pilt, et kui raha juurde ei saa – või kui midagi tuleb kusagil kokku hoida – siis tulevad koondamised ja palgakärped. Peadirektor ise on tänavu enne valimisi saanud juba suisa kaks palgatõusu, mis tal viga," märkis Helme.

Sarnaselt Helmedele EKRE juhtfiguuride sekka kuuluv eurosaadik Jaak Madison avaldas üleeile pärastlõunal omakorda sotsiaalmeedias postituse, kus väitis, et omab Vaherit kahjustavat infot, mis saab avalikuks lähipäevil.

Mart Helme peatas Elmar Vaheri teenistussuhte
https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/president-ja-peaminister-kohtuvad-tana-ohtul?id=87170225
https://epl.delfi.ee/uudised/peaminister-ratas-laks-helme-suvilasse-ultimaatumiga?id=87164595
https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/fiktsioon-otseblogi-unenagu-kaljulaidi-ratase-ja-helme-kohtumisest-sild-ule-murelike-vete-ehk-kuidas-peaminister-on-38-korda-kinnitanud-et-ekre-runnak?id=87165719
https://epl.delfi.ee/arvamus/sde-aseesimees-helmete-tagandamine-murraks-valitsuse-toenaolisemalt?id=87164785
https://epl.delfi.ee/arvamus/kiri-juri-ratasele-riigijuhina-oled-sa-ka-tegelikult-perepea-ja-sul-on-pariselt-ka-vastutus?id=87164171
https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/politoloog-ei-usu-et-koalitsioonipartnerid-voiksid-ratase-umbusaldamisega-kaasa-minna?id=87164223
https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/kaja-kallas-ei-tasu-illusioone-luua-et-juri-ratase-umbusaldamine-labi-laheb?id=87163493
https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/mart-helme-vastuses-endistele-siseministritele-ma-ei-astu-tagasi-sest-riigimehena-on-mul-kaed-jalad-teie-jarel-koristamisest-tood-tais?id=87163647
https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/endised-siseministrid-mart-helmele-kaituge-riigimehena-ja-astuge-siseministri-ametist-tagasi?id=87161727
https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/jaak-madison-oli-hannes-rummi-vahelejaamise-paeval-abipolitseinikuna-tool?id=87158267
Jüri Ratas kinnitas, et eilsel kohtumisel lepiti kokku, et Mart Helme ja Elmar Vaher kohtuvad kolmapäeval ja sellega saab tema hinnangul see halb emotsionaalne vahejuhtum lõpetatud.
Jüri Ratas ei saa päris täpselt aru, miks teda umbusaldatakse. Tema arvates on valitsus normaalne.https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/ratas-ei-moista-miks-teda-umbusaldatakse-ja-hakkas-sotsiaalmeedias-toovoite-ules-lugema?id=87159801
Reformierakond on astunud järgmise sammu!https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/reformierakond-kutsub-juri-ratase-umbusaldamiseks-kokku-erakorralise-riigikogu-istungi?id=87158799
Täna on skandaal võtnud uued pöörded. Väidetavalt oli siseministeeriumi asekantsler valetanud, kui ütles, et Vaherile oli antud suunised koondamisi mitte teha. Tegelikult seda protokollis ei olnud. Kantsler Lugna aga ütleb, et tegemist oli inimliku eksitusega.https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/kantsler-lugna-lukkab-umber-jutu-asekantsleri-vassimisest-asekantsler-tituleerib-segaduse-kahetsusvaarseks-kommunikatsioonihaireks?id=87157977
Kaja Kallas ütles muuseas ka, et järgmisena satub löögi alla tõenäoliselt peaprokurör.https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/kaja-kallas-mart-helme-ja-elmar-vaher-ei-saa-molemad-jatkata-toeaoliselt-kaotab-vaher-oma-too-umbes-poole-aasta-parast?id=87156635
Jüri Ratas ja Helmed jõudsid seisukohale, et Vaheri suhtes menetlust siiski ei algatata ja omalt poolt antakse kõik, et taastada normaalne suhtlus PPA peadirektori ja ministeeriumite vahel.https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/juri-ratas-kohtus-helmetega-praeguseks-on-kindel-et-siseministeerium-ei-alusta-ppa-juhi-elmar-vaheri-osas-distsiplinaarjuurdlust?id=87156409
Allkirjastamised jätkuvadhttps://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/prominendid-allkirjastasid-digitaalselt-valitsuse-tagasiastumise?id=87155967
Komisjoni vedav ekrelane Laneman ei näe põhjust kiireks reageerimiseks.https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/julgeolekuasutuste-jarelvalve-erikomisjoni-kogunemine-vaheri-juhtumiga-seoses-pole-otsustatud?id=87155273
Mart Helme puhkus võib lõppeda arvatust varem!https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/peaminister-kutsub-siseministri-selgitusi-jagama-toenaoliselt-varem?id=87152957
"Neljapäevased sündmused tekitasid pingeid ja külvasid segadust. Sellises olukorras tuleb jääda rahulikuks ja emotsioone kõrvale jättes olukord lahendada. PPA juhi ametisse nimetamine ja ametist vabastamine on valitsuse tasandi otsus. Isamaa soovib enne lõpliku seisukoha kujundamist faktidele toetudes teha selgeks, kas osapooled on käitunud õiguspäraselt. Eesti on õigusriik ja nii kõrgemate riigiametnike kui ministrite kogu tegevus peab lähtuma seadustest," ütles Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder Delfile.
Siseministeeriumist kinnitati, et peaminister Jüri Ratas ja siseminister Mart Helme kohtuvad järgmisel kolmapäeval. Enne seda tuleb peaministril ilmselt presidendile aru anda.
Helmede ja Elmar Vaheri vastasseisus näeb EKRE liige Peeter Ernits võitlust süvariigi vastu, ütles ta Postimehele. Siin meenutus, mille vastu EKRE meelest veel peaks võitlema: https://ekspress.delfi.ee/elu/interaktiivne-kaart-paljastatud-esimene-detailne-suvariigi-kaart-mida-peavoolulimukad-sinu-eest-varjata-tahaksid?id=86034473
Maikuust valitsuse vastu igapäevaselt Stenbocki maja ees protestimas käiv ühendus "Jah vabadusele, ei valedele" tegi kerge ninanipsu Martin Helmele. https://www.facebook.com/jahvabadusele/posts/2197196920406297#w=500
Mart Helme abikaasa Monika, kes on EKRE riigikogu fraktsiooni liige, tegi eile politsei peadirektor Elmar Vaheri asjus vihjeid, et peaminister Jüri Ratas peab valima Vaheri ja EKRE vahel. https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/moonika-helme-kui-ratas-nuud-valib-vaheri-helmete-asemel-siis?id=87150735
Presidendi avalike suhete nõunik Taavi Linnamäe kinnitas, et president Kersti Kaljulaid kutsub peaminister Jüri Ratase vaibale. Kohtumine peaks toimuma lähipäevil. https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/president-kersti-kaljulaid-usaldab-elmar-vaherit-ja-ootab-kohtumist-peaministriga?id=87151137
Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ütles, et erakond ei ole veel seisukohta kujundanud, kas ja keda nad umbusaldavad. https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/seeder-selgitame-valja-kas-uhe-voi-teise-poole-etteheited-vastavad-toele?id=87150419
Siseministeeriumist kinnitati Delfile, et Elmar Vaheri osas pole distsiplinaarmenetlust algatatud.
Sotsiaaldemokraatide juht Indrek Saar ütles, et erakond ootab peaministrilt Martin ja Mart Helme tagandamist või algatavad nad umbusaldamise. "Suure tõenäosusega tähistab see selle valitsuse kuulsusetut lõppu." https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/sotsid-ootavad-rataselt-helmede-tagandamist-voi-algatavad-nende-umbusaldamise?id=87149931
PPA peadirektor Elmar Vaher läks täna tööle ja viibib, nagu ammu plaanitud oli, Ida-Virumaal, kus seisavad tal ees mitmed kohtumised.
Jüri Ratas kinnitas, et üle tema pea Elmar Vaheri osas otsuseid ei tehta!https://tv.delfi.ee/uudised/paevauudised/video-juri-ratas-ppa-peadirektori-osas-teeb-otsuseid-vabariigi-valitsus-mitte-uks-voi-teine-minister-kahekesi?id=87147701
Jüri Ratas ütles "Aktuaalses Kaameras", et Martin Helme on oma volituse pädevusi ületanud. "See on keeruline olukord ja ma olen kutsunud Mart Helme kolmapäeval enda juurde, et saada selgust tema mõtetes ja öelda välja oma mõtted," ütles Mart Helme. Nimelt saab kolmapäeval tal puhkus läbi.
https://www.facebook.com/yana.toom/posts/2602859353099272#w=500
https://www.facebook.com/evelyn.sepp/posts/10219912228933283#w=500
Martin Helme teatas sotsiaalmeedias, et tegi vea, kui sekkus liiga jõuliselt oma isa vastutusalasse. https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/martin-helme-mitu-skandaali-peab-valitsus-ja-avalikkus-siis-lopuks-ara-taluma?id=87147105
https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/mart-helme-avaldas-pohjused-miks-vaher-liistule-voeti-sisuliselt-tulistas-ta-mulle-selga-temaga-pole-voimalik-koostood-teha?id=87146793
"Selles ametis jätkamiseks on mul vaja vabariigi usaldust."Lauri Lugna allkirja on võltsitud, kuid pole selge, kas seda tegi Mart Helme, Martin Helme või keegi kolmas.Kantsler Lugna ütles, et tema pole seda allkirja andnudl.Homsel hommikul lubas Vaher tööle tulla, kuna ta pole ametist kõrvaldatud. Elmar Vaher ütles, et tal pole töösuhet Mart Helmega ning nad on kohtunud vaid Vaheri lõputöö plagiaadisüüdistusega. 
"Siseministeerium oli informeeritud, et toimub sise- ja väliskommunikatsioon kärpekavade kohta," sõnas Vaher
Nimelt ei saa Vaherit ametist vabastada siseminister. "Siin all on kantsler Lauri Lugna allkirjastatud digitaalne nõusolek, mis ei vasta tõele. Lauri Lugna ei ole sellisele dokumendile allkirja andnud," lisas Elmar Vaher ühe talle esitatud dokumendi kohta. 
"Loomulikult ma vabatahtlikult tagasi ei astu ja teine käskkiri, on ebaseaduslik," ütles Vaher.
Usaldusekaotuse põhjuseks olevat lugu Hannes Rummiga, väitis Vaher. Ta soovitas lugeda selle kohta Eesti Ekspressist. "Ma ei olnud teadlik novembrikuus Hannes Rummi juhtumist ega ole sellega kunagi tegelenud. Kuulsin sellest alles hiljem."
Vaheri sõnutsi ei toonud Martin Helme täpselt välja, miks kaotas siseminister Vaheris usalduse. Helme palus Vaheril allkirjastada lahkumisavaldus, mida Vaher ei teinud. 
Vaherile anti ette kaks paberit, mis ta tõi ka pressikonverentsile.
Elmar Vaher: head ajakirjanikud, olen teie ees olukorras, kus ühe  valitsuse erakonna poliitikud survestavad mind ametist lahkuma. Täna kutsus mind siseminstri ülesannetes rahandusminister enda juurde. 
Video on alanud. 
Peagi on algamas pressikonverents. Seda on võimalik vaadata siitsamalt leheküljelt, kui nüüd seda värskendate.
Eesti Ekspress kirjutas, et Elmar Vaheri mahavõtmise tegelik põhjus peitub Hannes Rummiga seotud vahejuhtumis. Nimelt jäi sotsiaaldemokraat ja endine Riigikogu liige Hannes Rumm vahele joobes juhtimisega ning Jaak Madison kahtlustab, et selle kinnimätsimisel oli osa ka Elmar Vaheril.https://ekspress.delfi.ee/kuum/elmar-vaheri-mahavotmise-tegelik-pohjus-peitub-hannes-rummiga-seotud-vahejuhtumis?id=87145743
Peaminister Jüri Ratas ütles, et temale on kinnitanud rahandusminister siseministri ülesannetes Martin Helme, et mingit töölepingut Elmar Vaheriga pole peatatud ja distsiplinaarmenetlust ei ole algatatud."Ma olen rääkinud mõlemaga [Mart Helme ja Elmar Vaheriga – toim.]. Selge on see, et suhtlus võiks ministri ja PPA juhi vahel olla parem. Aga neid uudiseid, kus on pealkiri, et keegi on kõrvaldatud või distsiplinarmenetlust algatatud, seda infot ma ei tea," ütles Ratas.Mis on siseministri etteheide Vaherile? Minule ei ole antud konkreetset punkti, kus Elmar Vaher oleks rikkunud oma teenistussuhet. Selge on see, et kommunikatsioon võiks parem olla.Millest tüli tekkis? Mina olen Elmar Vaheriga kohtunud täna. Olen kuulanud, mis tänase päeva jooksul on hargnenud. Minu jaoks oli see uudis, mis infot ma ei omanud.Milles siis on tüli? Minul pole Elmar Vaheriga mingit tüli.Milles on Mart Helme tüli Elmar Vaheriga? Küsige Mart Helme käest.
Elmar Vaher saatis oma kommentaarid:„Kohtusin täna kell 14 rahandusministriga siseministri ülesannetes. Kohtumine kestis paar minutit, mille jooksul tegi minister mulle ettepaneku omal soovil tagasi astuda. Kohtumiselt sain kaasa kaks paberit: minu nimel valmis kirjutatud lahkumisavalduse, millele ma alla ei kirjutanud, ning siseministri käskkirja minu teenistusest vabastamiseks, mis on sisult õigustühine. Mind on ametisse nimetanud Vabariigi Valitsus ja valitsus saab mind ka ametist vabastada. Uudist väidetavast teenistussuhte peatamisest ja distsiplinaarmenetlusest lugesin juba hiljem meediast." 
Peagi reageeris ka Jaak Madison, kes rääkis kompromiteerivast materjalidest, mis tal Elmar Vaheri kohta teada on.https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/jaak-madison-omab-enda-sonul-toendeid-mis-seavad-kahtluse-alla-elmar-vaheri-usaldusvaarsuse?id=87133785
Peagi reageeris siseministri ülesannetes rahandusminister Martin Helme, kes ütles, et Elmar Vaher kasutab oma töötajaid inimkilbina.https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/martin-helme-elmar-vaher-kasutab-oma-alluvaid-inimkilbina-mingeid-koondamisi-ei-tule?id=87131485
Kuigi ministeeriumite tulevase kärpimise vajalikkusest oli varem räägitud, sai suurem skandaal Vaheri ja Helme vahel alguse eilsest, kui Delfi kirjutas PPA siselistis saadetud kirjast, kus Elmar Vaher tõi välja, et PPA-d võib oodata koondamine.https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/politsei-ja-piirivalveameti-eelarve-voib-jargmisel-aastal-vaheneda-6-miljoni-euro-vorra-plaanitakse-ka-tootajaid-koondada?id=87127129