Ülevaade Eesti vabariigi aastapäeva tähistamisest Tartus

 (4)
Ülevaade Eesti vabariigi aastapäeva tähistamisest Tartus
Foto: Andres Putting

Eesti vabariigi 94. aastapäeva hommik algab Tartus riigilipu tervitamistseremooniaga Tartu tähetornis, jätkub keskpäeval toimuva kaitseväe paraadiga ja lõpeb presidendi vastuvõtuga Vanemuise teatri- ja kontserdimajas.

Vabariigi aastapäeva eelõhtul, 23. veebruaril kell 18 algab Vanemuise kontserdimajas traditsiooniline Eesti vabariigi aastapäeva kontsertaktus, kus esineb kõnega peaminister Andrus Ansip ja Tartu linn annab üle aumärgid uutele linna aukodanikele ja Tartu Tähe kavaleridele.

24. veebruari päikesetõusul kell 7.24 algab Tartu tähetorni juures lipu tervitamistseremoonia.

Alates kella üheksast hommikul viivad Tartu linnavalitsuse ja maavalitsuse esindajad pärjad Vabadussõja mälestuspaikadesse Pauluse ja Raadi kalmistul. Kell 10.15 asetatakse pärjad Vabadussõjas langenud sõdurite mälestusmärgi Kalevipoeg jalamile. Kell 11 toimub Jaani kirikus Eesti vabariigi aastapäevale pühendatud jumalateenistus.

Kell 12 algab Vabaduse puiesteel kaitseväe paraad.

24. veebruaril kell 18 toimub Vanemuise teatri- ja kontserdimajas pidulik kontsert ning presidendi ja proua Evelin Ilvese vastuvõtt, millest teeb otseülekande Eesti televisioon.

Seotud lood:

Eesti vabariigi aastapäeva tähistatakse ka mitmes Tartu muuseumis. Teisipäeval, 21. veebruaril kell 18 räägib 19. sajandi Tartu linnakodaniku muuseumis (Jaani 16) ajaloolane Ago Pajur teemal "Eesti iseseisvumine ja Tartu". Kolmapäeval, 22. veebruaril kell 11 ja 14 toimub Linnamuuseumis traditsiooniline Eesti vabariigi aastapäevale pühendatud viktoriin. 24. veebruaril on eesti rahva muuseum avatud kogu päeva kella 9 alates. Lisaks näitustele on muuseumis vanade pidukostüümide väljapanek ja Filmikohvikus näidatakse kroonikakaadreid.

Muudatused liikluses

Seoses vabariigi aastapäeva üritustega muudetakse 23. ja 24. veebruaril Tartu kesklinnas liikluskorraldust. Linna liiklusteenistus soovitab 24. veebruaril paraadi toimumise ajal kasutada sõidukijuhtidel Emajõe ületamisel Sõpruse silda. Kesklinna paraadile soovitatakse tulla ühistranspordiga või jalgsi.

23. veebruaril kell 20.30 - 24 ning 24. veebruaril kell 8–13 on liikluseks suletud Vabaduse puiestee Riia - Lai tn lõigul ja Poe tänav Küüni - Vabaduse pst lõigul. 23. 02. kell 20.30 - 24.00 ning 24.02. kell 8.00 - 24.00 on suletud Turuhoone parkla ja Uueturu tn parkla kaubamaja kõrval. Ümbersõidud toimuvad Vaksali tn või Narva mnt kaudu.

Linnaliinide bussid nr 6 ja 8 sõidavad Riia-Narva-Vene marsruudil. Bussid ei läbi Vabaduse pst, Raeplatsi ning Palmihoone peatusi. Seoses sõjaväekolonni liikumisega esineb ajutisi liiklusseisakuid Vabadussillal ja Võidu sillal.

24. veebruaril kell 16.00 - 24.00 on liikluseks on suletud Vanemuise tänav Ülikooli ja Struve tänava vahelisel lõigul. Ümbersõidud toimuvad Riia tänava kaudu. 23.veebruaril kell 23.00-23.30 ja 24. veebruaril kell 12.30 - 12.50 on sõjaväekolonni liikumise ajal liiklus peatatud Riia tänaval (Turu-Võru lõigul), Võru tänaval (Riia - Väike Tähe lõigul) ja Narva maanteel (Võidu sild - Puiestee tn lõigul).

24. veebruari varahommikul Tartu tähetorni juures toimuvale lipu tervitamise tseremooniale saab sõita eribussidega, mis linlased eri linnaosadest kesklinna toimetavad. Lisabussid on varahommikul käima pandud liinidel 1, 5, 9 ja 14. Seoses kesklinna liikluspiirangutega sõidavad linnaliinibussid 24. veebruaril kell 12.30 - 14.00 osaliselt vaba graafiku alusel.