Üle 500 Eesti kaitseväelase osaleb NATO suurõppusel

 (6)
Scoutspataljon
ScoutspataljonFoto: Ilmar Saabas

Üle 500 Eesti kaitseväelase osaleb täna aktiivsesse faasi jõudnud NATO kümnendi suurimal õppusel Trident Juncture 2015.

Eesti kontingendist moodustavad enamuse Scoutspataljoni võitlejad, kes kuuluvad Eesti juhitud Balti pataljoni koos Läti ja Leedu kaitseväelastega. Kolme riigi ühise pataljoni juhtüksuseks on Scoutspataljon, teatas kaitseväe peastaap.

Lisaks Scoutspataljonile, staabiohvitseridele ning logistikaelemendi võitlejatele osaleb õppusel ka mereväe laevastiku miinijahtija Admiral Cowan koos ligikaudu 40- liikmelise meeskonnaga, mis tegutseb õppusel NATO 1. miinitõrjegrupi koosseisus Vahemerel.

Trident Juncture on suurim NATO õppus peale 2002. aastal korraldatud Strong Resolve'i ja selle eesmärgiks on kontrollida NATO 2016. aasta kiirreageerimisüksuste (Very High Readiness Joint Task Force) valmisolekut. Sellise üksuse loomine lepiti kokku NATO Walesi tippkohtumisel eelmisel aastal.

Trident Juncture on siiani suurim NATO õppus, kuhu Eesti kaitsevägi on oma üksuse saatnud. Eestlastele annab Trident Juncture võimaluse harjutada koostööd nii meie Balti partneritega kui osaleda pataljonisuuruse üksusega NATO kiirreageerimisjõudude raamistikus.

Õppus kestab Hispaanias, Portugalis ja Itaalias 21.
oktoobrist 6. novembrini 16 erinevas piirkonnas ning Atlandi ookeanil ja Vahemers. Trident Juncture’ist võtab osa kokku üle 35 000 inimese, 60 laeva ja 140 õhusõidukit. Lisaks 27-le osalevale NATO liikmesriigile on kohal seitse partnerriiki - Austraalia, Austria, Bosnia, Makedoonia, Rootsi, Soome ja Ukraina ning kaasatud on mitu suurt rahvusvahelist organisatsiooni - Euroopa Liit, Aafrika Liit, OSCE ja Rahvusvaheline Punase Risti Komitee.